Faktura VAT MP

Faktura VAT MP to jeszcze niedawno oznaczenie dokumentu sprzedaży wystawianego przez tzw. małych podatników, korzystają z uproszczonej formy rozliczenia podatku VAT. Aktualnie taka adnotacja nie jest już prawidłowa. Konieczne jest zamieszczanie na fakturach oznaczenia „metoda kasowa”.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA JEST UZNAWANY ZA MAŁEGO PODATNIKA?


Zakwalifikowanie do małych podatników pozwala na rozliczanie się z VAT-u tzw. metodą kasową, która pozwala odprowadzać VAT dopiero po uzyskaniu należności od klienta. W wielu przypadkach może być więc korzystna. Przede wszystkim, w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi zapłacić podatek choć nie dostał jeszcze pieniędzy od klienta.

Możliwość rozliczenia VAT-u jako mały podatnik zarezerwowana jest dla firm nieprzekraczających limitu 1,2 mln złotych rocznie. Jak już było wspomniane główną zaletą bycia małym podatnikiem jest prawo do płacenia należnego podatku VAT dopiero w momencie uzyskania od kontrahenta zapłaty za usługę bądź sprzedany produkt.

Dotyczy to jednak tylko transakcji z innymi VAT-owcami. Jeśli drugą stroną transakcji jest osoba prywatna lub firma nie będąca czynnym podatnikiem VAT, obowiązek podatkowy powstaje po 180 dniach (niezależnie od dokonania płatności).

Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj koniecznie!


FAKTURA VAT MP ZOSTAŁA ZNIESIONA


Przez pewien czas wszelkie rozliczenia firm, które są małymi podatnikami i wybrały preferencyjną metodę kasową dokumentowała faktura VAT MP. Aktualnie wygląda to trochę inaczej.

Zgodnie bowiem ze zamianami w fakturowaniu, jakie weszły w życie na początku 2013 r. faktura VAT MP nie jest już używana. Obecnie dokument, który wystawia mały podatnik rozliczający się metodą kasową to zwykła faktura VAT z oznaczeniem „metoda kasowa”.

Taki dokument można wystawić szybko i sprawnie jeśli posiada się odpowiednią aplikację dedykowaną faktorowaniu.


Przykładowa faktura „metoda kasowa” wygenerowana w inFakt.plFaktura "metoda kasowa" wystawiona w inFakt.pl

FAKTURUJ Z INFAKTEM – ZAWSZE W ZGODZIE Z PRZEPISAMI


Fakturę oznaczoną jako „metoda kasowa” (dawna faktura VAT MP) przedsiębiorca wystawi w Programie do Fakturowania inFakt.pl.

Wymaga to wykonania zaledwie kilku prostych kroków. Jakich dokładnie? Otóż po założeniu darmowego konta lub po zalogowaniu się użytkownik musi:

 • wejść w „Ustawienia” (prawy górny róg ekranu),

 • w sekcji „Faktury” wybrać opcję „Metoda kasowa”.

 • w opcji „Dodawanie oznaczeń dla podatnika rozliczającego się metodą kasową:” zaznaczyć „TAK”.

 • zapisać tak sporządzony dokument.

Korzystając z inFakt.pl nie trzeba przejmować się zmianami zachodzącymi w przepisach. Aplikacja jest bowiem każdorazowo aktualizowana do zmieniających się regulacji.

Wybierz Program do Fakturowania, a dostaniesz możliwość jego testowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Dołącz do inFaktu i ciesz się szeregiem ułatwień jakie zapewnia.  

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: