Faktura VAT Excel

Fakturę VAT można wystawić w dowolny sposób, choćby w Excelu. Warto jednak pamiętać, że ten program nie jest przystosowany do wystawiania faktur. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dedykowanych aplikacji online do fakturowania, które przyspieszają pracę i zmniejszają ryzyko błędów. Z czym wiąże się faktura VAT Excel?

FAKTURA VAT – JAK WYSTAWIAĆ?


Każdy przedsiębiorca będący VAT-owcem musi wystawiać faktury, gdy dokonuje transakcji z innymi przedsiębiorcami oraz na żądanie osób prywatnych. To sprawia, że faktury są na porządku dziennym w większości firm.

To od faktur zależą bowiem w dużej mierze podatki do zapłaty. Dokumentują bowiem zarówno przychody, jak i koszty, które sprawiają, że zwiększa się lub zmniejsza kwota podatku do zapłaty (zarówno dochodowego, jak i VAT-u).

Właśnie dlatego dobry i wygodny sposób fakturowania jest potrzebny w każdej firmie. Tylko jaki?

Faktura VAT Excel? Są lepsze sposoby na fakturowanie. Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź!


FAKTURY VAT W EXCELU TO NIE NAJLEPSZY WYBÓR


Przepisy regulujące wystawianie faktur nie podają w jaki sposób trzeba wystawiać takie dokumenty. Mogą one mieć formę zarówno papierową, jak i elektroniczną, którą można uzyskać w dowolny sposób, choćby w Excelu.

Nie jest to jednak najlepszy sposób fakturowania m.in. z następujących powodów:

 • istnieje konieczność wypełniania wszystkich danych na fakturze za każdym razem,

 • nie ma pewności, że używany szablon spełnia wymogi formalno-prawne,

 • pojawia się konieczność „ręcznego” dbania o numerację i chronologię,

 • wystawiona faktura ma mało atrakcyjną szatę graficzną,

 • pojawia się konieczność szerokiej znajomości przepisów,

 • gotowy dokument może mieć problemy z estetyką, a tym samym z czytelnością.

JAKIE BŁĘDY W EXCELU?


Powyższe istotne braki w funkcjonalności Excela jeśli chodzi o przydatność do wystawiania faktur powodują, że przedsiębiorcy wystawiając faktury popełniają błędy. Takie błędy mogą wręcz prowadzić do zakwestionowania zgodności faktury z prawem przez urzędników kontroli skarbowej.

Najczęstsze błędy faktury wystawianych w arkuszu kalkulacyjnym to:

 • niewłaściwy numer porządkowy dokumentu,

 • nieprawidłowe numery NIP stron transakcji i pozostałe dane (Excel nie weryfikuje poprawności NIP),

 • pomyłki w oznaczeniu sprzedawanych towarów i świadczonych usług,

 • źle wyliczone kwoty należnego podatku VAT, a także ceny netto i brutto,

 • niewystarczająca czytelność dokumentu z uwagi na problemy z uzyskaniem estetyki dokumentu.

Pomimo powyższych problemów, istnieją nadal osoby przekonane, że najlepszym sposobem na generowanie faktur VAT jest korzystanie z arkusza Excela. Jednak wystarczy przetestować funkcje wygodnego programu do fakturowania, aby przekonać się o tym, że Excel nie jest najlepszym rozwiązaniem.


FAKTURA VAT EXCEL W INFAKT.PL – DLACZEGO WARTO?


Na rynku istnieją różne programy, które mogą przedsiębiorcę uwolnić od problemów związanych z generowaniem faktur VAT. Jednym z takich programów jest inFakt.pl.

Dlaczego warto korzystać z Programu do Fakturowania inFaktu? Oto 7 najważniejszych powodów:

1) Generowanie faktur na podstawie prostego formularza.

Wystawienie faktury to po prostu wypełnienie formularza. Program dba o to, by wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione. Każda zmiana w prawie sprawia, że inFakt.pl natychmiast zostaje dostosowany do nowych przepisów.

2) Zapis faktury do PDF i wysyłka e-mailem wprost z inFaktu.

Faktury z inFaktu nie mają problemu z estetyką – program generuje zawsze czytelne PDF-y. Można je także wysyłać e-mailem bezpośrednio z inFaktem.

3) Pobieranie danych firmowych z GUS-u na podstawie NIP.

inFakt posiada połączenie z bazą GUS. Wystarczy podać NIP i wpisać kod z obrazka, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

4) Zapis produktów, klientów i definiowanie faktur.

Każdy przedmiot transakcji i każdego klienta można zapisać w inFakcie, aby wystawiać kolejne faktury szybciej. W tym celu można także definiować faktury.

5) Graficzne szablony faktur i ustawianie logo na fakturze.

Z inFaktem możesz wyróżnić się – zamieść na fakturze logo i ustaw kolorowy szablon graficzny. Dzięki temu Twoja faktura będzie inna niż wszystkie.

6) Obsługa za pomocą aplikacji mobilnych na iOS i Android.

Z inFaktu możesz także korzystać na swoim smartfonie!

7) Wsparcie zespołu księgowych.

Na Twoje pytania czeka zespół księgowych inFaktu. Możesz do nich dzwonić, a także pisać e-mailem, na czacie lub na forum.

Zainteresowany? Wszystko to możesz mieć bezpłatnie. Po prostu załóż darmowe konto, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać bez opłat. Przekonasz się, czy inFakt jest dla Ciebie.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj koniecznie - to nic nie kosztuje!Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: