Faktura VAT druk

Śledzenie zmian przepisów i pilnowanie, by faktury spełniały wymogi prawne może być kłopotliwe, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Programy do fakturowana mogą znacznie ułatwić stawianie pierwszych kroków w biznesie i sprawić, że papierowa faktura VAT druk nie jest potrzebna.

KTO WYSTAWIA FAKTURĘ VAT?


Dla każdego podatnika VAT faktura jest ważnym dokumentem. Jej podstawowym zadaniem jest udokumentowanie zawarcia transakcji – sprzedaży towaru lub usługi. W związku z tym, faktury potwierdzają prawo nabywców do odliczeń podatków oraz obowiązki sprzedawców dotyczące opłacenia podatków. W razie kontroli, urzędnicy na pewno przejrzą właśnie faktury.

W myśl obowiązujących przepisów, obowiązek wystawiania faktur VAT mają czynni podatnicy VAT, świadczący usługi lub sprzedający towary innym przedsiębiorcom. W przypadku, kiedy odbiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, firma nie musi wręczać mu faktury, chyba że zażyczy sobie takiego dokumentu.

Faktura VAT druk w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź!


FAKTURA VAT DRUK – JAKIE DANE ISTOTNE?


Aby faktury wystawiane przez podatnika mogły spełniać wymienione funkcje, muszą zawierać określone elementy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na fakturze powinny się znaleźć m.in.:

 • Nazwy sprzedawcy i nabywcy towaru lub usługi wraz z ich adresami. W przypadku, gdy odbiorcą jest osoba prywatna, nazwą jest imię i nazwisko – wtedy też nie jest wymagany numer NIP odbiorcy.

 • Data dokonania transakcji oraz data wystawienia faktury.

 • Numer kolejnej faktury.

 • Informacja na temat ilości sprzedanych towarów (jednostka miary i ilość) lub rodzaju wykonanych usług.

 • Cena jednostkowa netto, czyli cena towaru lub usługi bez kwoty podatku.

 • Wartość sprzedaży netto czyli wartość sprzedanych towarów lub wykonywanych usług bez kwoty podatku.

 • Stawki podatku.

 • Suma wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT, zwolnionych z opodatkowania orz niepodlegających opodatkowaniu.

 • Kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem czyli kwota brutto (wyrażona cyframi).

Tylko faktura VAT zawierająca wszystkie konieczne dane może służyć jako prawidłowy dowód księgowy.

JAKIE ZMIANY W WYSTAWIANIU FAKTUR?


Do niedawna na każdej fakturze dodatkowo musiała znajdować się nazwa „Faktura VAT”. Zmiana przepisów, obowiązująca od początku 2013 r., zniosła ten obowiązek. Dodatkowo, podatnicy wystawiający faktury, nie muszą używać nazw „Oryginał” i „Kopia” (od 2011 roku).

Zmieniły się również inne oznaczenia dokumentów. W miejsce oznaczenia „Faktura marża”, od początku roku stosuje się się uwagę w postaci „procedura marży” wraz z podaniem nazwy usługi lub towaru (np. towary używane). Zniknęło również oznaczenie „VAT-MP”, a zamiast niego stosuje się nazwę „Faktura metoda kasowa”. Na fakturach dla kontrahentów zagranicznych miejsce zwrotu „VAT rozlicza nabywca” zajęło oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Nowe przepisy zniosły konieczność wystawiania faktury wewnętrznej. Dotychczas taki dokument był wymagany np. przy transakcjach, w których podatnikiem jest nabywca.


WYSTAWIANIE FAKTURY W PROGRAMIE KOMPUTEROWYM


Zmieniające się przepisy mogą sprawiać pewną trudność, szczególnie osobom rozpoczynającym prowadzenie własnej działalności. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest oprogramowanie pozwalające na wystawienie i druk faktury VAT.

Na rynku można znaleźć kilka propozycji programów do faktur. Jedną z nich jest aplikacja inFakt, która pozwala automatycznie generować wiele różnych dokumentów, takich jak:

 • faktury VAT,

 • faktury i noty korygujące,

 • noty wewnętrzne,

 • faktury proforma,

 • faktury zaliczkowe,

 • faktury „procedura marży”,

 • faktury „metoda kasowa”.

inFakt działa w oparciu o formularze, wypełniane przez użytkownika, co oznacza, że w dużej mierze podpowiada jak wystawić fakturę i co powinno się na niej znaleźć. Liczba danych, jakie musi każdorazowo wprowadzić przedsiębiorca, została ograniczona do minimum.

Przykładowo, chcąc wystawić fakturę VAT wystarczy podać numer NIP, a program automatycznie pobiera dane z GUS i uzupełnia kolejne pola formularza, obliczając właściwe stawki. Faktura jest generowana w formacie PDF, umożliwiającym wysłanie pliku pocztą e-mail lub druk gotowego dokumentu.

Najlepiej przetestować inFakt samodzielnie. Do tego posłuży Ci darmowe konto, które pozwala wystawiać do 3 faktur w miesiącu – to wystarczy, aby sprawdzić, czy inFakt jest dla Ciebie.

Faktura VAT druk szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj konieczenie - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: