Faktura Excel Vat 23

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy zobowiązuje przedsiębiorcę do stałego monitowania zachodzących w prawie zmian. Jedną z tych fundamentalnych są zmiany stawek VAT. Obecne 5%, 8% oraz 23% obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Jak w świetle ostatnich modyfikacji w prawie przygotować poprawną fakturę VAT?

Zacznijmy od początku, czyli czym jest Faktura VAT?

Najprościej rzecz ujmując Faktura VAT jest dokumentem sprzedaży. Prawo do jej wystawiania ma jedynie podatnik VAT, czyli każdy ten przedsiębiorca, który zadeklarował to na druku VAT – R. Firmy, które nie są podatnikami VAT, a dokonują sprzedaży, rozliczają się na podstawie rachunków. Faktury VAT wystawiane są wszystkim odbiorcom, niezależnie od tego czy są oni podatnikami VAT, czy też nie. W Polsce podstawową stawką podatku VAT jest 23%.

Co powinna zawierać poprawnie wystawiona Faktura VAT?

Faktura, aby była ważnym dokumentem w świetle prawa, powinna zawierać następujące dane:


Wystawianie faktury w InFakt.pl
 • oznaczenie „Faktura VAT” wraz kolejnym jej numerem,
 • dane firmy wystawiającej fakturę (nazwa lub imię i nazwisko, adres firmy, NIP),
 • dane firmy odbierającej fakturę (nazwa lub imię i nazwisko, adres firmy, NIP nie jest wymagany w przypadku gdy: kupującym jest osoba fizyczna, rolnik, odbiorca towarów i usług eksportowanych, przedstawicielstwo dyplomatyczne, konsulat),
 • miejsce oraz datę wystawienia faktury, a także datę sprzedaży towaru lub usługi, gdy ta jest różna od daty wystawienia faktury,
 • specyfikację towarową, czyli nazwy sprzedawanych towarów i usług wraz z oznaczeniem miary i ich ilości oraz stawki podatku VAT,
 • cenę jednostkową bez podatku VAT (netto),
 • wartość towarów netto (cena jednostkowa netto pomnożona przez ilość towarów lub usług),
 • kwoty wraz z podziałem na poszczególne stawki VAT (0%, 5%, 8%, 23%), z uwzględnieniem pozycji ze stawką zwolnione i niepodlegające opodatkowaniu VAT,
 • wartość kwoty należności wraz z kwotą podatku,
 • miejsce na podpis wystawiającego i odbierającego fakturę (uwaga: podpisy nie są niezbędne, by faktura była ważna).

Dodatkowo na fakturze mogą podane być informacje o sposobie i terminie zapłaty, a także o rachunku bankowym, na który należy przelać płatność. Każda faktura wystawiana jest w dwóch egzemplarzach. Pierwszy z nich- oryginał- oddawany jest nabywcy towaru czy usługi, drugi to kopia, pozostawiana przedsiębiorcy, który ją wystawia.

Przegląd faktur w Infakt.plPrzegląd faktur w Infakt.pl

Jak w prosty sposób przygotować fakturę? Dysponując wiedzą na temat tego, co powinno się znaleźć na fakturze, wystarczy ją przygotować. Można to zrobić samemu, np. korzystając z uproszczonego szablonu załączonego do programu Excel w ramach pakietu Microsoft Office. Praca nad nią nie zajmie zbyt wiele czasu. Powstały, zindywidualizowany pod kątem konkretnego przedsiębiorcy, dokument zapewni zliczanie kwot objętych poszczególnymi stawkami podatku oraz wyliczenie ostatecznej kwoty należności.

A co w przypadku, gdy potrzeby przedsiębiorcy są większe?

W sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność oczekuje jednoczesnego wyliczania dochodu, a także np. tworzenia skatalogowanych baz faktur, warto skorzystać z bardziej złożonych specjalistycznych programów do fakturowania dostępnych na polskim rynku. Część tych propozycji jest kosztowna i skomplikowana. W wielu pojawiają się funkcję, z których przeciętny przedsiębiorca nie skorzysta, jak np. tworzenie stanów magazynowych. Prostym, łatwym i tanim programem służącym wystawianiu faktur, a także przejrzystym ich gromadzeniu, jest aplikacja Infakt.pl.

Co zyskuje przedsiębiorca korzystający z Infakt.pl?

Wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom przedsiębiorców, aplikacja Infakt.pl w prosty sposób wspomaga samodzielną obsługę księgową firmy. Wystawienie faktury staje się łatwiejsze, czas przeznaczony na jej przygotowanie skraca się do niezbędnego minimum, a do tego pojawiają się nowe możliwości takie jak np. przesłanie klientowi faktury za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wystawioną w aplikacji Infakt.pl fakturę bez problemu można wydrukować, a także zaksięgować.

Jak korzystać z Infakt.pl?

Pierwszy krok do łatwego i przyjemnego fakturowania w aplikacji Infakt.pl to darmowa rejestracja. Po zalogowaniu przedsiębiorca tworzy konto dla swojej firmy. Dzięki niemu będzie mógł wystawiać faktury, wysyłać je klientowi, księgować je, a także generować deklaracje i rejestry. Dodatkowym atutem używania aplikacji jest możliwość skorzystania z porad księgowych za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonicznie. Po zalogowaniu przedsiębiorca ma dostęp do wszystkich możliwości platformy, a także do filmów instruktażowych, omawiających kolejne kroki wystawiania Faktury VAT.

Faktura VAT w PDF wygenerowana w Infakt.plPrzykład Faktury VAT wygenerowanej w aplikacji infakt.pl

Praca z aplikacją Infakt.pl to prosty sposób nie tylko na to, by oszczędzić czas i pieniądze przedsiębiorcy, ale także by profesjonalnie przygotowane faktury budowały pozytywny wizerunek jego marki.

Zapraszamy do darmowej rejestracji.

Data modyfikacji:2011-09-26


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: