Duplikat faktury

Duplikat faktury jest dokumentem księgowym, który wystawia się w sytuacji, gdy oryginał faktury ulegnie zniszczeniu lub zaginie. O jakich istotnych kwestiach należy w tym kontekście pamiętać?

KIEDY WYSTAWIANY JEST DUPLIKAT FAKTURY?


Aby otrzymać duplikat faktury, nabywca może zwrócić się do sprzedawcy o jego wystawienie. Prośbę może skierować listownie, dokonać tego w formie telefonicznej lub e-mailowej. Można to również oczywiście zrobić ustnie.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów duplikat faktury wystawia się:

 • jeśli oryginał faktury zaginął bądź uległ zniszczeniu,

 • najczęściej na wniosek nabywcy,

 • zgodnie z danymi z faktury pierwotnej,

 • zawierając na dokumencie wyraz „DUPLIKAT”,

 • wskazując datę wystawienia.

Jeszcze jakiś czas temu duplikat faktury należało sporządzić w dwóch egzemplarzach (oryginał otrzymywał nabywca, a kopię zatrzymywał sprzedawca). Obecnie nie ma już takiego wymogu.

Duplikat faktury? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


JAK WYGLĄDA ODLICZENIE VAT Z DUPLIKATU FAKTURY?


Aktualne regulacje mówią, że duplikat faktury trzeba traktować na równi ze standardowymi fakturami. Co za tym idzie odliczenia VAT dokonuje się tu w rozliczeniu za okres otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Pewne wątpliwości mogą się pojawić w przypadku, gdy otrzymany duplikat dokumentuje zakup tzw. mediów. W takiej sytuacji bowiem prawo do odliczenia podatku VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (odnosi się to do sytuacji, gdy faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy) lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli jednak termin ten już upłynął, to przedsiębiorca może dokonać odliczenia składając korektę deklaracji.

WYSTAW DUPLIKAT FAKTURY W INFAKT.PL – TO NAPRAWDĘ PROSTE


Korzystając z aplikacji inFakt.pl, wystawienie duplikatu faktury jest niezwykle proste.

W tym celu należy najpierw znaleźć i otworzyć fakturę, której duplikat chce się wystawić, a następnie z prawego menu wybrać polecenie „Drukuj fakturę”. Na liście, która się pojawi dostępny jest jako rodzaj dokumentu - „Duplikat”. Po zaznaczeniu tej i wybraniu polecenia „Drukuj” zostanie otwarty plik PDF gotowy do wydruku.

Istnieje możliwość przetestowania aplikacji. Wybierz Program do Fakturowania, a do 3 faktur w miesiącu wystawisz zupełnie za darmo. Z inFakt.pl duplikat faktury wystawiany jest w kilka chwil. Sprawdź już dziś!

Szybko i sprawnie wystawiony duplikat faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: