Wsparcie księgowych: pon. - niedz.: 7 - 22

Infolinia: 22 307 19 18, info@infakt.pl, Księgowi online (czat)

Jak kupić i sprzedać
samochód firmowy?

Arkadiusz caryk Arkadiusz Caryk

Redaktor pracujący na co dzień
w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym
inFakt w Krakowie.

Pobierz eBook jako PDF

Wstęp

Samochód firmowy – to uzasadnione źródło kosztów niemal w każdej firmie. Właśnie dlatego warto poznać wszystkie aspekty rozliczania samochodu w firmie i robić to optymalnie. Pomoże Ci w tym niniejszy eBook!

Przeczytaj eBook „Jak kupić i sprzedać samochód firmowy?“, a poznasz odpowiedzi na pytania:

 • Jakie możliwości daje samochód w firmie?
 • Jak kupić samochód firmowy – gotówka, kredyt, a może leasing?
 • Jak przenieść samochód z majątku prywatnego do firmowego?
 • Jak rozliczyć sprzedaż samochodu firmowego?

eBook inFaktu „Jak kupić i sprzedać samochód firmowy?” to zwięzły i kompletny zasób wiedzy o rozliczaniu samochodu firmowego. Dzięki niemu stanie się to dla Ciebie proste i oczywiste. Szybko przekonasz się, czy włączenie samochodu do majątku firmy to opłacalna decyzja.

1. Samochód w firmie – prywatny czy firmowy?

Samochód można wykorzystywać i rozliczać praktycznie w każdej działalności. Wystarczy wykazać, że prowadzenie firmy wymaga podróży na dowolne odległości – krótko mówiąc przemieszczania się.

Dokąd? Przykładowo z mieszkania do biura, z biura do klienta, po towar, po wyposażenie, w miejsce wykonania usługi, na spotkanie z klientem, na konferencję, szkolenie, kurs, czy w jakimkolwiek innym celu. W wielu przypadkach wygodnym i tanim środkiem transportu jest samochód osobowy – dlatego to tak popularne źródło kosztów niemal w każdej firmie.

Samochód w firmie może, ale nie musi być majątkiem firmowym

Ogólnie, przedsiębiorcy mają 3 możliwości, jeśli chodzi o status samochodu, który rozliczają w firmie:

 1. Samochód prywatny wykorzystywany do celów firmowych.
 2. Samochód użyczony (na podstawie umowy).
 3. Samochód firmowy, tj. wprowadzony do majątku firmy.

Wydatki związane z samochodem można rozliczać zarówno, gdy samochód jest prywatny lub użyczony, jak i wówczas, gdy samochód należy do firmy. Jednak rozliczanie kosztów samochodu prywatnego lub użyczonego jest ograniczone limitem kilometrówki, a samochód firmowy nie ma tego ograniczenia.

Kilometrówka to maksymalna kwota wydatków na samochód, którą można rozliczyć w kosztach w danym okresie. Kilometrówkę ustala się na podstawie przejechanych tras zapisanych w specjalnej ewidencji. Liczbę przejechanych kilometrów mnoży się przez stawkę podaną w przepisach. Oprócz tego, w tej opcji nie ma możliwości zapisywania w kosztach samego zakupu samochodu.

Czy te ograniczenia są konieczne? Oczywiście – nie. Kilometrówka nie jest potrzebna, gdy samochód jest wprowadzony do majątku firmy. Mówiąc językiem księgowości – jest wówczas tzw. środkiem trwałym, czyli częścią majątku firmowego przeznaczoną do użytkowania dłużej niż rok. Zakłada się wówczas, że taka część majątku jest użytkowana tylko do celów firmowych. Dzięki temu nie ma potrzeby prowadzenia kilometrówki. Samochód firmowy pozwala rozliczać całość wydatków.

Czy jednak samochód firmowy ma jakieś wady? Wprowadzając samochód do majątku firmy trzeba się liczyć z tym, że w razie sprzedaży zysk należy potraktować jako przychód. Jednocześnie, w większości przypadków trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty VAT-u. Ta kwestia opisana jest szerzej w Rozdz. 4.

Porównanie samochodu firmowego i prywatnego lub użyczonego
Samochód firmowy Samochód prywatny lub użyczony
Rozliczanie kosztów Bez limitów Do limitu kilometrówki
Rozliczanie zakupu samochodu Stopniowo (na zasadach amortyzacji) -
Odliczanie VAT w związku z zakupem samochodu
 • 50% - samochody osobowe do celów mieszanych
 • 100% - m.in. samochody ciężarowe, specjalne, osobowe tylko do celów firmowych
-
Odliczanie VAT w związku z zakupem paliwa -
(VAT stanowi koszt uzyskania przychodu)
-
(VAT stanowi koszt uzyskania przychodu)
Pod. doch. związany ze sprzedażą Trzeba zapłacić podatek dochodowy -
VAT związany ze sprzedażą Konieczność zapłaty VAT w większości przypadków -

2. Kupno samochodu firmowego

Zakup samochodu „na firmę” można sfinansować na trzy sposoby:

 • gotówką,
 • kredytem,
 • leasingiem.

Pierwszy ze sposobów, czyli gotówka, jest najprostszy i dotyczy firm, które dysponują jednorazowo wystarczającymi zasobami oraz chcą je wydać właśnie na samochód. Natomiast kredyt i leasing pozwalają na kupno samochodu inwestując na wstępie niewielką kwotę lub nawet bez posiadania gotówki. Te sposoby zostały szerzej opisane w kolejnych podrozdziałach.

Zanim jednak przejdziemy do finansowania, warto przyjrzeć się sposobowi dokumentowania zakupu samochodu, gdyż od niego zależą możliwości rozliczenia.

Jak kupic samochod img1
Kredyt i leasing pozwalają na kupno samochodu bez gotówki lub inwestując niewielką kwotę

Faktura VAT 23%

Niezależnie od sposobu finansowania, kupując samochód „na firmę” przedsiębiorca powinien rozejrzeć się za sprzedawcą, który może na samochód wystawić fakturę VAT 23%. Tylko taki dokument sprzedaży pozwala na odliczenie VAT w związku z zakupem.

Fakturę VAT 23% wystawiają oczywiście dealerzy oferujący nowe samochody. Ale nie tylko.

Może się zdarzyć, że samochód używany także jest sprzedawany na fakturę VAT 23%. Dzieje się tak ponieważ w niektórych przypadkach przedsiębiorca jest zmuszony, by do sprzedawanego samochodu firmowego doliczyć VAT. O tym decyduje szereg zasad, które są opisane w Rozdz. 4.

Nabywca samochodu, który otrzyma przy zakupie fakturę VAT 23% ma wówczas prawo do odliczenia VAT-u z tej faktury. W przypadku samochodów osobowych zwykle jest to 50% VAT (druga połowa podatku stanowi koszt uzyskania przychodu).

Tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków przedsiębiorca ma prawo odliczyć 100% VAT od kupna samochodu osobowego (a także od wydatków eksploatacyjnych). Aby to było możliwe, musi:

 • zgłosić taki pojazd do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26,
 • prowadzić ewidencję przebiegu do celów VAT.

Taki samochód musi być używany TYLKO do celów firmowych. Nawet jednorazowe użycie do celów prywatnych może wykluczyć opcję odliczania 100% VAT.

Faktura marża

Faktura marża to częsty sposób dokumentowania sprzedaży samochodów używanych spotykany zwłaszcza w komisach. Taki dokument sprawia, że sprzedawca płaci niższy VAT, niż w przypadku faktury 23%, ale nabywca nie może go odliczyć.

Faktura marża oznacza, że właściciel komisu płaci VAT od marży, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu samochodu od poprzedniego właściciela, a ceną jego sprzedaży. Jednak ani kwoty marży, ani kwoty VAT nie zamieszcza się na fakturze. Skutkuje to m.in. tym, że nabywca takiego samochodu nie ma prawa do odliczenia VAT. W zamian nabywca w kosztach firmowych ujmuje kwotę brutto, a zatem VAT zawarty w kwocie sprzedaży stanowi koszt.

Umowa sprzedaży

Oczywiście, przedsiębiorca może także nabyć samochód od osoby prywatnej. W takiej sytuacji spisuje z tą osobą umowę sprzedaży. Na takiej umowie jako nabywcę przedsiębiorca może wpisać swoje dane jako osoby prywatnej, a następnie odrębnym oświadczeniem wprowadzić zakupiony samochód do majątku firmowego. Wówczas kwota z umowy sprzedaży stanowi podstawę do ustalenia wartości początkowej pojazdu, którą można rozliczać w kosztach stopniowo (według zasad amortyzacji). Ta kwestia jest opisana w Rozdz. 3.

1. Samochód firmowy na kredyt

Przedsiębiorca, który nie dysponuje gotówką na samochód lub nie chce wydawać jej na ten cel może sfinansować zakup samochodu kredytem. Pod tym względem banki przedstawiają dwie opcje:

 • kredyt samochodowy dla firm,
 • kredyt gotówkowy (obrotowy) na dowolny cel.

W obu przypadkach przedsiębiorca może sfinansować kredytem cały zakup. Wkład własny warto jednak wnieść, ponieważ obniża on koszt kredytu, a tym samym ratę.

Również w obu przypadkach przedsiębiorca może bez ograniczeń rozliczać wydatki na samochód (paliwo, części zamienne). Nie musi w tym celu prowadzić kilometrówki. Możliwość rozliczania samego zakupu pojazdu (przez amortyzację) zależy jednak od statusu własności samochodu (ta kwestia jest opisana poniżej).

Odsetki od raty kredytu można ujmować w kosztach

W przypadku obu rodzajów kredytów kosztem dla przedsiębiorcy mogą być odsetki od raty kredytu, o ile zakupiony samochód stanowi majątek firmowy (tj. został wprowadzony do środków trwałych). W takim przypadku, przedsiębiorca może zapisywać do kosztów odsetki na podstawie np. wyciągu z konta bankowego. Należy jednak pamiętać, że koszt stanowią tylko odsetki, a nie sama spłata kapitału.

Pomiędzy kredytem samochodowym i gotówkowym są jednak istotne różnice.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to po prostu kupno samochodu „na raty”. Ten kredyt ma zazwyczaj znacznie lepsze warunki (niższe oprocentowanie, niższa marża), niż kredyt gotówkowy. Ma też jednak wady, które sprawiają, że nie zawsze się opłaca.

Przede wszystkim, zwykle samochodu nie można swobodnie sprzedać, dopóki nie zostaną spłacone wszystkie raty. Zazwyczaj bowiem zakupiony samochód stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. Stosowane formy zabezpieczenia są różne, np.:

Bank staje się współwłaścicielem samochodu

W tej opcji bank jest wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel samochodu. To niekorzystna opcja dla przedsiębiorcy, ponieważ wówczas można amortyzować tylko tę część wartości samochodu, która należy do przedsiębiorcy (zazwyczaj 51%).

Pozostałą część wartości samochodu można amortyzować dopiero po spłaceniu wszystkich rat, gdy bank przestaje być współwłaścicielem.

Zastaw rejestrowy

Samochód kupiony na kredyt samochodowy staje się przedmiotem „zastawu”, o czym informacja znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Jednocześnie pojazd ten figuruje w Rejestrze Zastawów. Zastaw zwykle wiąże się z określonymi regułami, które mówią np. po ilu niespłaconych ratach bank może przejąć samochód na własność. Ta opcja jest jednak o tyle korzystna, że nie ma wpływu na amortyzację – można od razu amortyzować 100% wartości samochodu.

Cesja praw z polisy AC

Dodatkowym zabezpieczeniem kredytu jest ustalenie na mocy którego w razie wypłaty z AC, odszkodowanie w pierwszej kolejności trafia do banku. W ten sposób bank zabezpiecza się przed zmniejszeniem wartości kredytowanego samochodu. Cesja praw z polisy jest zazwyczaj połączona z zastawem lub współwłasnością.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy „na dowolny cel” nie jest zabezpieczony kupionym samochodem, tylko w inny sposób, uzgodniony w umowie z bankiem. Np. bank może udzielić kredytu bez zabezpieczenia na podstawie historii współpracy. Co za tym idzie, kupując samochód na kredyt gotówkowy, pojazd można sprzedać w dowolnym momencie. Ponadto, bank nie jest współwłaścicielem samochodu, więc przedsiębiorca rozlicza jego amortyzację tak, jakby był kupiony za gotówkę.

Ceną za te cechy kredytu gotówkowego jest zazwyczaj wyższe oprocentowanie, co skutkuje wyższą ratą. Analogicznie, wyższa może być marża banku.

Jeśli chodzi o rozliczanie odsetek od kredytu gotówkowego w kosztach firmowych, warto zwrócić uwagę, że jest to możliwe tylko wówczas, gdy nie ma wątpliwości, na jaki cel kredyt został wzięty. Jeśli przedsiębiorca kupi za kwotę kredytu samochód „na firmę”, to nie ma takich wątpliwości, ale te wątpliwości pojawią się np. gdy kredyt jest na znacznie wyższą kwotę, niż wartość samochodu.

Porównanie kredytu gotówkowego i samochodowego
Kredyt gotówkowy Kredyt samochodowy
Zabezpieczenie kredytu Według umowy Współwłasność
Zastaw
Cesja praw z AC
Możliwość rozliczania amortyzacji Tak Do wysokości procentowego udziału przedsiębiorcy
Rozliczanie kosztów pojazdu Bez ograniczeń Bez ograniczeń
Rozliczanie odsetek od kredytu w kosztach firmy Tak Tak
Możliwość sprzedaży samochodu Bez ograniczeń Według umowy z bankiem
Zaleta Samochód nie musi być zabezpieczeniem kredytu Niższe oprocentowanie

2. Samochód firmowy w leasingu

Ciekawą opcją zakupu samochodu na firmę może być leasing, którego zasady mogą być korzystniejsze od zasad kredytu samochodowego.

Leasing operacyjny na samochód – podstawy

Leasing operacyjny to sposób finansowania zakupu „na firmę”, w której właścicielem danej rzeczy (w naszym przypadku samochodu) pozostaje leasingodawca, np. bank. Pod tym względem jest to podobny mechanizm do kredytu samochodowego, przy czym tutaj leasingodawca dysponuje 100% własności samochodu.

W tym modelu leasingobiorca niejako wynajmuje samochód od leasingodawcy, w zamian za co wnosi jednorazową opłatę wstępną (czynsz inicjacyjny), a następnie opłaca faktury leasingowe przez z góry określony okres. Po upływie tego okresu, leasingobiorca ma zwykle prawo do wykupu samochodu – ponownie za z góry określony procent wartości samochodu lub określoną kwotę.

Rozliczanie kosztów pojazdu leasingowanego

W trakcie okresu leasingowania przedsiębiorca ma prawo do rozliczania wszystkich wydatków na samochód tak samo, jak w przypadku zakupu za gotówkę lub na kredyt, czyli bez ograniczeń. Nie trzeba w tym celu prowadzić kilometrówki.

A co z kosztami rat leasingowych? Mimo że raty leasingowe mogą przypominać raty kredytu, to jednak pod względem podatkowym są traktowane inaczej. Kosztami w związku z leasingiem są pełne kwoty z rat leasingowych. Co więcej, można także odliczać z nich VAT na standardowych zasadach (50% lub 100% VAT w zależności od rodzaju i/lub sposobu wykorzystania samochodu). Dla przypomnienia – z raty kredytu do kosztów można zapisać TYLKO odsetki.

Porównanie sposobów zakupu samochodu
Leasing Kredyt
Wymagana gotówka Pokrycie opłaty wstępnej -
(opcjonalnie: wkład własny)
Stałe opłaty (ile do ujęcia w kosztach) Rata leasingowa (cała kwota raty) Rata kredytu (tylko odsetki)
Możliwość rozliczania kosztów pojazdu Bez ograniczeń Bez ograniczeń
Rozliczanie amortyzacji -
(po wykupie)
Do wysokości procentowego udziału przedsiębiorcy
Po okresie leasingu / kredytu Możliwość wykupu Samochód przechodzi na własność przedsiębiorcy
Kwota VAT do odliczenia
 • 50% - samochody osobowe do celów mieszanych
 • 100% - m.in. samochody ciężarowe, specjalne, osobowe tylko do celów firmowych

(Istnieje opcja ponownego odliczenia VAT w związku z wykupem leasingowanego samochodu.)

 • 50% - samochody osobowe do celów mieszanych
 • 100% - m.in. samochody ciężarowe, specjalne, osobowe tylko do celów firmowych

3. Przeniesienie samochodu z majątku prywatnego do firmowego

Oczywiście, istnieje duża szansa, że przedsiębiorca już posiada samochód w majątku prywatnym. Wówczas może rozliczać wydatki związane z pojazdem korzystając z kilometrówki, która jest limitem ograniczającym rozliczanie kosztów. Aby taki limit nie istniał, można przenieść samochód z majątku prywatnego, do firmowego. Jak tego dokonać?

Aby samochód stał się częścią majątku firmowego należy:

 1. Ustalić wartość początkową samochodu.
 2. Sporządzić oświadczenie o przeniesieniu samochodu do majątku firmy.
 3. Wprowadzić samochód do tzw. środków trwałych i zapisać w ewidencji.

Środki trwałe to takie składniki majątku firmy, które są przeznaczone do użytkowania dłużej niż rok. Samochody, które wprowadza się do środków trwałych obowiązkowo podlegają amortyzacji, czyli stopniowemu ujmowaniu w kosztach przez określony czas. Amortyzuje się kwotę stanowiącą wartość początkową, którą trzeba określić w momencie wprowadzania samochodu do firmy.

Jak ustalić wartość początkową samochodu?

Wartość początkowa samochodu to cena jego zakupu powiększona o ewentualne koszty dodatkowe, np. koszt rejestracji. Tę wartość ustala się w zależności od tego, czy przedsiębiorca dysponuje dowodem zakupu.

1. Jeżeli przedsiębiorca dysponuje dowodem zakupu, to cena zamieszczona na tym dowodzie jest podstawą ustalenia wartości początkowej.

Co istotne – nie ma znaczenia ile czasu minęło od zakupu samochodu. Jak łatwo się domyślić, wprowadzenie prywatnego samochodu do majątku firmowego może się wówczas okazać opłacalne, jeżeli cena zakupu znacznie przewyższa aktualną wartość rynkową.

2. Jeżeli przedsiębiorca nie dysponuje dowodem zakupu, to wartość samochodu należy samodzielnie oszacować.

Wówczas przedsiębiorca dokonuje wyceny na podstawie cen porównywalnych samochodów dostępnych na rynku.

<Jak kupic samochod img2
Limit kilometrówki nie dotyczy przedsiębiorcy, jeżeli przeniesie on samochód z majątku prywatnego do firmowego

4. Sprzedaż samochodu firmowego

Wprowadzenie samochodu do majątku firmowego lub kupno samochodu „na firmę” sprawia, że w momencie sprzedaży pojazdu trzeba rozliczyć uzyskany w ten sposób przychód. Może to wiązać się z koniecznością zapłaty podatków. Zwykle jednak strata na podatkach w związku ze sprzedażą jest dużo mniejsza, niż zysk związany z możliwością rozliczania kosztów samochodu.

Sprzedając samochód firmowy trzeba dokonać rozliczenia podatku dochodowego, a niekiedy także VAT-u.

Podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu firmowego

Konieczność ujęcia przychodu ze sprzedaży samochodu pod względem podatku dochodowego pojawia się zawsze. Pytanie brzmi jak wysoki powinien to być przychód. Można tu wyróżnić dwie sytuacje:

 1. Jeżeli przedsiębiorca jest w 100% właścicielem samochodu wpisanego do majątku firmy, to w przychodach zapisuje pełną kwotę netto (tj. bez VAT), którą uzyskał ze sprzedaży.
 2. Jeżeli przedsiębiorca jest współwłaścicielem samochodu wpisanego do majątku firmy, to w przychodach zapisuje procent kwoty netto (tj. bez VAT) uzyskanej ze sprzedaży odpowiadający procentowemu udziałowi we własności. W praktyce oznacza to, że sprzedaż samochodu będącego współwłasnością przedsiębiorca powinien udokumentować umową sprzedaży na 100% oraz fakturą opiewającą na część wartości samochodu.

Konieczność zapłaty podatku dochodowego może pojawić się również, gdy samochód jest najpierw przeniesiony do majątku prywatnego, a dopiero później sprzedany. Wtedy w związku ze sprzedażą trzeba zapłacić podatek dochodowy, chyba że od wycofania samochodu z firmy minęło ponad 6 lat.

Pewnym sposobem na uniknięcie konieczności zapłaty podatku dochodowego jest podarowanie samochodu w darowiźnie osobie z pierwszej grupy podatkowej (m.in. rodzice, rodzeństwo). Wówczas ta osoba nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży tego samochodu, o ile sprzeda go po okresie dłuższym, niż 6 miesięcy od otrzymania.

VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Ponadto, sprzedaż samochodu firmowego może oznaczać konieczność zapłaty VAT-u. Ta konieczność objawia się na dwa sposoby:

 1. opodatkowanie sprzedaży VAT-em;
 2. korekta odliczonego VAT-u. Jedna i druga opcja wiąże się z szeregiem warunków.

Kiedy sprzedaż samochodu dokumentujemy fakturą VAT 23%?

Sprzedaż samochodu firmowego należy udokumentować fakturą VAT 23% zawsze, gdy samochód ten służy w działalności opodatkowanej VAT-em. Pod tym względem nie ma znaczenia jaki procent VAT-u od kupna samochodu przedsiębiorca odliczył. Co więcej, sprzedaż samochodu jest opodatkowana VAT-em także wtedy, gdy podczas kupna w ogóle nie można było odliczyć VAT-u, np. z uwagi na zakup na podstawie faktury marża, czy przeniesienie samochodu z majątku prywatnego do firmowego.

Jak widać, szczególnie niekorzystny jest przypadek, w którym przedsiębiorca w ogóle nie odliczył VAT, ponieważ sprzedając pojazd ma obowiązek doliczyć podatek. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć tej konieczności.

Przedsiębiorca, który nie odliczył w ogóle VAT-u wprowadzając samochód do firmy nie musi płacić VAT-u w związku z przeniesieniem samochodu do majątku firmowego. Jeśli następnie (tj. po przeniesieniu do majątku prywatnego) zdecyduje się taki samochód sprzedać, to nadal nie musi doliczać VAT do sprzedaży. Tego mechanizmu nie można jednak zastosować, gdy przedsiębiorca odliczył VAT częściowo – wówczas przeniesienie do majątku prywatnego opodatkowuje się VAT-em 23%.

Kiedy możliwa jest korekta nieodliczonego VAT?

Przedsiębiorca, który wprowadził do firmy samochód osobowy z opcją częściowego odliczenia VAT może mieć prawo do korzystnej korekty VAT-u wynikającej ze sprzedaży samochodu. Dzieje się tak dlatego, że w momencie sprzedaży, zmienia się status samochodu. Aby dobrze zobrazować ten mechanizm, warto dowiedzieć się kto i kiedy odlicza tylko 50% VAT.

W przypadku samochodów o masie poniżej 3,5 tony, które nie kwalifikują się do specjalnych, a także nie posiadają zaświadczeń VAT-1, VAT-3 lub VAT-4 możliwe jest odliczenie:

 • 100% VAT – jeżeli są wykorzystywane tylko do celów firmowych.

Wymaga to zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, a także prowadzenia ewidencji przebiegu do celów VAT zgodnie z kryteriami opisanymi w przepisach.

 • 50% VAT – jeżeli służą do użytku mieszanego.

Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca używa samochodu zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych.

Zmiana statusu w przypadku sprzedaży

Sprzedaż samochodu z częściowym odliczeniem VAT zmienia jego status z użytku mieszanego, na służący tylko celom firmowym. Sprawia to, że pozostałe, nieodliczone 50% VAT może pozwalać na korektę VAT, pozwalającą na odzyskanie podatku. Są tutaj dwie opcje:

1. Samochody o wartości początkowej powyżej 15 000 zł

Okres korekty wynosi 60 miesięcy. Okres ten liczy się począwszy od miesiąca, w którym dokonano nabycia samochodu.

Procent VAT do skorygowania (odzyskania) zależy od tego, w którym miesiącu okresu korekty nastąpiła sprzedaż (czyli zmiana przeznaczenia pojazdu z „mieszanego” na „tylko firmowy”). Liczba miesięcy pozostałych do końca okresu korektu w stosunku do całości okresu korekty określa procent VAT do odzyskania.

Np. jeżeli sprzedaż następuje w 20 miesiącu okresu korekty, to można odzyskać 40/60 VAT-u, co równa się 4/6 z nieodliczonych 50%. Natomiast jeżeli sprzedaż następuje w 50 miesiącu od zakupu to można odzyskać 10/60, czyli 1/6 z nieodliczonego 50% VAT. Z kolei, gdy sprzedaż następuje w 61 miesiącu, to VAT-u nie można odzyskać, ponieważ korekty nie dokonuje się.

Samochody o wartości początkowej poniżej 15 000 zł

Okres korekty wynosi 12 miesięcy.coś Okres ten także liczy się począwszy od miesiąca, w którym dokonano nabycia samochodu, a zasada stosowana w jego przypadku jest analogiczna do opisanej powyżej.

Np. jezeli sprzedaż samochodu następuje w 2 miesiącu, to można odzyskać 10/12 z 50% nieodliczonego VAT, a jeżeli w 10 miesiącu to 2/12 (1/6) z 50% nieodliczonego VAT. Po okresie korekty (czyli po upływie 12 miesiecy) VAT-u nie można odzyskać, ponieważ korekty nie dokonuje się.

W obu przypadkach skutki takiej korekty w podatku dochodowym sa takie, że odzyskany VAT należy wykazać jako przychód.

Rozliczaj samochód firmowy – z inFaktem!

Samochód w firmie to wygoda i oszczędność – o ile potrafisz go rozliczyć. Na szczęście nie musisz tego robić sam!

W programie inFakt.pl możesz automatycznie:

 • rozliczać amortyzację – wystarczy, że podasz wartość samochodu
 • rozliczać VAT od kupionego samochodu – aplikacja sama rozliczy
 • tyle VAT-u, ile można
 • rozliczać faktury leasingowe
 • błyskawicznie dodawać koszty pojazdu – paliwo,
 • części, serwis i inne
 • rozliczać kilometrówkę i generować ewidencję przebiegu pojazdu

W inFakcie to wszystko jest banalnie proste – rozliczysz pojazd szybciej niż Ci się wydaje. Po prostu załóż darmowe konto, a otrzymasz 30-dniowy okres próbny. Sprawdzisz bez zobowiązań jak to działa w inFakcie!