E-księgowość

Oprócz tradycyjnej, papierowej formy prowadzenia rozliczeń księgowych, coraz powszechniejsza staje się e-księgowość. Księgi prowadzone elektronicznie to dla przedsiębiorcy spore usprawnienie. Ułatwienia przewidziane w programach komputerowych skłaniają znacznie częściej do rezygnacji ze standardowej formy prowadzenia KPiR czy też innych rejestrów.

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI?


Poza standardową formą prowadzenia rozliczeń KPiR i ewidencji przychodów na papierze, przepisy zezwalają na elektroniczne rozliczenia rachunkowe (e-księgowość).

Prowadzenie ksiąg przy zastosowaniu technik informatycznych wymaga ustalenia dodatkowych warunków ich uznawania za prawdziwe. Konieczna jest więc:

 • pisemna instrukcja, przechowywana w formie wydrukowanej i sporządzona w sposób szczegółowy, wskazująca jak program komputerowy przeznaczony do prowadzenia tych ksiąg można obsługiwać i dokonywać w nim operacji księgowych,

 • możliwość bezzwłocznego wglądu w dokonywane zapisy księgowe; program musi również dawać możliwość automatycznego wydrukowania w formie chronologicznej (zgodnie z datami) i w formie zgodnej ze wzorem księgi wszystkich zapisów będących dotychczas zaksięgowane,

 • szczególna forma przechowywania zapisanych danych; ich zapisu dokonuje się na tzw. magnetycznych nośnikach informacji i przetrzymuje w tej formie aż do momentu ich wydruku.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


KPIR WYMAGA WYDRUKOWANIA


Prowadzenie rozrachunków w formie komputerowej zobowiązuje jednak do regularnego drukowania zapisów. Druku dokonać należy na koniec każdego miesiąca w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia. Wydruk musi odzwierciedlać zapisy w poszczególnych kolumnach KPiR. Czynności tej dokonać należy nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (czyli w ostatecznym terminie rozliczenia zaliczek miesięcznych w podatku dochodowym).

Nie przewiduje się natomiast szczególnych form prowadzenia pozostałych ksiąg podatkowych, takich jak przykładowo:

 • ewidencja wyposażenia,

 • wykaz lub ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,

 • ewidencja przejechanych kilometrów,

 • ewidencja VAT.

Określone są natomiast treści, które każda z tych ewidencji musi zawierać. We wszystkich powyższych przypadkach można prowadzić te ewidencje na komputerze, przy wykorzystaniu technik informatycznych, ale pod warunkiem, że każda z nich zawiera minimalną ilość niezbędnych, wymaganych prawem elementów i informacji.

JAK MOŻNA PROWADZIĆ E-KSIĘGOWOŚĆ?


Oprócz standardowych programów instalowanych w pamięci komputera, standardy prawne spełniają również aplikacje internetowe, oferujące w ramach abonamentu usługę księgowości online.

Takie rozwiązanie w znacznie lepszy sposób zabezpiecza posiadane dane przed zniszczeniem lub ich utratą. Zaksięgowane w programie informacje przechowuje się na serwerze zewnętrznym, co sprawia, że ewentualny wirus, zalanie czy kradzież komputera nie wpłynie na utratę danych.

Wybierając aplikacje online najczęściej nie trzeba się również troszczyć o ich aktualizację. To kwestia, którą zajmuje się producent oprogramowania.


E-KSIĘGOWOŚĆ? POZNAJ ZALETY INFAKT.PL


inFakt.pl oferuje e-księgowość prowadzoną za pomocą prostej i przystępnej aplikacji, obsługującej zarówno KPiR, jak i ewidencję przychodów. Aplikacja automatycznie oblicza wartość zaliczek na podatek oraz generuje roczne deklaracje podatkowe dla podatku dochodowego.

Program księgowań dokonuje automatycznie, np. po wprowadzeniu faktury i wybraniu właściwego formularza z pozycji „Koszty”. W prawej szpalcie ukazują się dokumenty (ikona „Dodaj koszt”), które można wprowadzić do KPiR. Po wyborze i wypełnieniu właściwego dokumentu kwota trafia od razu w odpowiednią kolumnę Księgi, do rejestrów VAT oraz jest uwzględniana przy rozliczaniu zaliczki na podatek.

Prowadząc e-księgowość w inFakcie nie trzeba myśleć o aktualizacjach aplikacji. Nie ma również możliwości, by zmiany przepisów w trakcie roku podatkowego nie zostały ujęte w programie. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana zgodnie z obowiązującymi w danym okresie przepisami prawa.

To oczywiście jedynie ułamek możliwości, jakie daje Program do Księgowości. Chcesz w praktyce poznać kolejne? Wystarczy jedynie, że założysz darmowe konto i wypełnisz dane księgowe. W zamian przetestujesz aplikację przez 30 dni zupełnie za darmo.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR