E-faktury

E-faktury to rozwiązanie, które pod wieloma względami góruje nad dokumentami w wersji papierowej. Najważniejsze korzyści z wystawiania elektronicznych faktur to oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość wystawiania dokumentów i przesyłania ich do kontrahentów bez wychodzenia z domu. Co jeszcze należy wiedzieć?

NOWELIZACJA PRZEPISÓW O OBROCIE E-FAKTURAMI


Na początku 2013 roku weszły w życie ułatwienia w obrocie fakturami elektronicznymi. Najważniejsza modyfikacja dotyczy akceptacji odbiorcy. Do końca 2012 roku nabywca przed otrzymaniem dokumentu musiał wyrazić zgodę na przesłanie mu e-faktury, a sprzedawca musiał mieć tego potwierdzenie.

Po nowelizacji przedsiębiorca może przesłać klientowi fakturę elektroniczną nie pytając go wcześniej o zgodę i nie posiadając jej potwierdzenia. Wprowadzono zasadę domniemanej zgody – np. opłacenie pierwszej e-faktury jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie dokumentów w takiej formie.

Jednocześnie nabywca ma prawo w każdym momencie wyrazić chęć ponownego otrzymywania papierowych faktur – wówczas przedsiębiorca nie może mu odmówić.

E-faktury w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!


JAKA POWINNA BYĆ ZAWARTOŚĆ E-FAKTURY?


E-faktura pod względem zawartości nie różni się niczym od papierowej faktury VAT. Każda elektroniczna faktura musi zawierać określony w przepisach zestaw elementów identyczny jak w przypadku standardowej faktury.

Żeby jednak przedsiębiorca mógł korzystać z tego rozwiązania e-faktura musi spełniać 3 warunki:

 • autentyczność pochodzenia faktury - to przedsiębiorca gwarantuje, że dane kontrahenta na dokumencie są prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym,

 • integralność treści – treści i danych na elektronicznej fakturze nie można modyfikować,

 • czytelność faktury.

We wspomnianym już rozporządzeniu jest też zapis o formacie e-faktury. Może być on dowolny, o ile dokument spełnia powyższe kryteria. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają PDF-y, które z powodzeniem można uznać za wystarczające. Zaletami tego formatu są utrudniona możliwość edycji (czyli drugi warunek opisany powyżej), a także przejrzystość i czytelność plików (trzeci warunek).


Przykład faktury wygenerowanej w inFakt.pl

INFAKT.PL – Z NAMI WYSTAWIANIE FAKTUR TO PESTKA


Nie musisz dłużej szukać idealnego sposobu na wystawienie e-faktury. Wybierz Program do Fakturowania inFakt.pl. Dzięki aplikacji masz pewność, że wystawiony dokument posiada konieczne informacje.

Wybierając inFakt.pl przedsiębiorca:

 • może szybko i sprawnie wystawiać różne rodzaje faktur,

 • ma ciągły wgląd do wystawionych dokumentów – wystarczy dostęp do Internetu,

 • zamieszcza na fakturze logo swojej firmy,

 • może wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych szablonów faktur lub stworzyć własny,

 • wystawia faktury po angielsku i w obcych walutach,

 • zapisuje faktury w formacie PDF i wysyła e-mailem do kontrahentów z poziomu konta.

To jedynie ułamek z możliwości jakie oferuje Program do Fakturowania. Żeby wypróbować kolejne wystarczy się zarejestrować. Każdy użytkownik może wystawiać do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Dołącz do ponad 300 tys. przedsiębiorców, którzy już zaufali inFakt.pl. Z pewnością nie pożałujesz.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie e-faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już teraz - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: