post-company.php: 1918
(css?v.22.05.24_14.50.08')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Jak wygląda ZUS przedsiębiorcy, który jednocześnie pracuje na umowie o pracę w innym miejscu?

Zamiast zastanawiać się nad wyborem – działalność gospodarcza czy praca na etacie, dana osoba może połączyć obydwa rozwiązania. To sposób, by przy niewielkim ryzyku spróbować swoich sił jako przedsiębiorca. Działalność gospodarcza a praca na etacie – co warto w tym kontekście wiedzieć?

Własna firma na etacie? Oszczędność na składkach ZUS

Po zarejestrowaniu działalności, przedsiębiorca pracujący jednocześnie na etacie musi złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZZA. Ma na to 7 dni od daty rejestracji. Złożenie tego formularza jest równoznaczne z odrębnym traktowaniem przedsiębiorcy będącego zarazem na etacie.

Działalność gospodarcza a praca na etacie wiążę się z  opłacaniem niższych składek ZUS związanych z firmą od tych płaconych przez pozostałych przedsiębiorców. Zależy to jednak od spełnienia jednego warunku – przedsiębiorca zarabia na etacie co najmniej wynagrodzenie minimalne (1680 zł w 2014 r.). 

W takiej sytuacji dochodzi bowiem do tzw. zbiegu tytułów ubezpieczenia, co zwalnia z konieczności opłacania składek społecznych ZUS i opłaty na Fundusz Pracy (w przypadku „dużego ZUS-u”).

Właściciel firmy musi jedynie opłacać składkę zdrowotną. Należy ją odprowadzić do 10 dnia miesiąca w pełnej wysokości. Większą część tej kwoty można jednak odjąć bezpośrednio od podatku dochodowego.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Działalność gospodarcza a praca na etacie – co z „małym ZUS-em”?

Istotna kwestia odnosi się do tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych składek społecznych przysługujących przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. 

Otóż choć dana osoba jednocześnie prowadzi firmę i pracujące na etacie więc nie musi opłacać składek społecznych, to w kontekście „małego ZUS-u” jest traktowana jak każdy inny przedsiębiorca. Tym samym 24-miesięczny okres preferencji upływa, mimo że nie korzysta się z jego zalet.

A co się dzieje w sytuacji, gdy przedsiębiorca w pewnym momencie zrezygnuje z etatu i prowadzi tylko firmę? W takim momencie musi opłacać składki społeczne, które mogą być obliczone według preferencyjnych zasad, ale tylko jeżeli spełnione są 3 warunki:

  • przedsiębiorca nie prowadził firmy na przestrzeni ostatnich 5 lat,
  • nie upłynął okres 24 pełnych miesięcy od założenia firmy,
  • przedsiębiorca nie świadczy na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnym charakterze, które wykonywał na etacie.

Załóż firmę z inFaktem – przekonasz się, że warto

Jak więc widać połączenie pracy na etacie z własną działalnością może mieć pewne plusy. Poza wymienionymi ważne jest również, że takie rozwiązanie pozwala poznać poznać perspektywy jakie roztaczają się przed nową firmą. 

Zastanawiasz się nad połączeniem działalności gospodarczej z pracą na etacie, ale z drugiej strony obawiasz się formalności z tym związanych? Najlepiej, jeśli skontaktujesz się ze specjalistami z inFaktu. Dzięki nam zostaniesz zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Jeżeli zdecydujesz się założyć firmę z inFaktem:

  • nasi księgowi udzielą bezpłatnie wszelkich informacji dotyczących aspektów związanych z założeniem firmy oraz doradzą najkorzystniejszą formę opodatkowania,
  • skontaktujemy się ze wszystkimi urzędami niezbędnymi do założenia firmy,
  • na podstawie rozmowy telefonicznej wypełniamy wszystkie formularze, podajesz nam swoje dane a my pod podany adres wysyłamy kuriera, który przywozi dokumenty do podpisu i zawozi je z powrotem do inFaktu.

Dodatkowo w ramach 60-dniowej darmowej obsługi księgowej sprawami Twojej firmy zajmie się dedykowany, realny księgowy. Przekonaj się już dziś, jak wygodne jest założenie firmy z inFaktem.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"