Druki rachunku bez vat

Co jakiś czas nowości w przepisach wymuszają na przedsiębiorcach zmianę przyzwyczajeń i podchodzenia do określonych kwestii księgowych. To właśnie miało miejsce 1 stycznia 2014 r. Od tego momentu druki rachunku bez VAT przestały praktycznie dla przedsiębiorców istnieć.  

Druki rachunku bez VAT – co musiały zawierać?

Rachunek przez wiele lat był podstawowym dokumentem, jakim posługiwały się firmy zwolnione z VAT. Konieczność jego wydania pojawiała się jeśli takie żądanie wyraził nabywca.

Odpowiednio sporządzony rachunek musiał zawierać, m.in.:

 • oznaczenie obu stron transakcji (wraz z adresami),
 • datę wystawienia i sprzedaży (jeśli różniły się między sobą),
 • numer,
 • ilości sprzedanego towaru lub usług,
 • cenę jednostkową towary lub zakres usług, 
 • wskazanie sumy należności za sprzedane towary lub usługi – wyrażonej słownie i liczbowo.

Przedsiębiorca miał obowiązek wystawienia rachunku w dwóch egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron transakcji. 

Faktura koniecznością dla firmy zwolnionej z VAT

Zmiany w przepisach jakie pojawiły się na początku 2014 r., sprawiły że „nievatowcom” nie są już potrzebne druki rachunku bez VAT. Obecnie każdego przedsiębiorcy dotyczy obowiązek wystawienia faktury. Zwolnieni z VAT muszą tego dopilnować wyłącznie na żądanie nabywcy – zarówno innej firmy, jak i osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. 

Fakturę na żądanie kupującego wystawia się do 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty. Jeśli nabywca poprosi dokument po upływie tego terminu, sprzedawca nie musi już wystawiać żadnego dokumentu. 

Wybierz inFakt i fakturuj bez ograniczeń

Interesuje Cię aplikacja dająca pewność wygenerowania czytelnego, zgodnego z przepisami dokumentu, który spełni swoją rolę? Przetestuj Program do Fakturowania inFakt.pl. Aplikacja w dużej mierze automatyzuje proces wystawienia faktury przez co przebiega on bardzo sprawnie.

Trzeba tylko założyć darmowe konto. Dzięki temu do 3 faktur w miesiącu wystawia się bez żadnych opłat. Dołącz do grona przeszło 370 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl.Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: