Druki faktur

Transakcje pomiędzy przedsiębiorcami są standardowo dokumentowane fakturami, których elementy określają przepisy. Faktury decydują o kwotach podatków wynikających z transakcji, są więc bardzo ważne dla urzędników. Obszerna lista elementów i zmieniające się przepisy powodują, że przedsiębiorcy mogą mieć kłopot, by znaleźć poprawne druki faktur. Skąd je uzyskać?

KTO MA OBOWIĄZEK WYSTAWIAĆ FAKTURY?


Faktura to dokument, który potwierdza transakcję kupna i sprzedaży towarów lub usług. Faktury VAT wystawiają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowani jako VAT-owcy. Z kolei odbiorcą tego dokumentu może być zarówno firma jak i osoba prywatna. Wystawianie faktur jest dla przedsiębiorcy obowiązkiem, a brak faktury lub błędne wystawienie może przynieść firmie konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Faktury różnią się od siebie pod kątem zawartości, istnieje wiele rodzajów, a tym samym druków. Do najbardziej popularnego rodzaju należy faktura VAT, ale są także faktury zaliczkowe, korygujące, proformy, czy marże.

Ponadto, jeśli doszło do transakcji, której wartość nie przekracza 100 euro lub 450 zł, przedsiębiorca może wystawić fakturę uproszczoną. Taka faktura zawiera mniej elementów niż standardowa – warto znać taką możliwość, szczególnie jeśli wystawia się faktury na małe kwoty.

Druki faktur w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!

DRUKI FAKTUR – OBOWIĄZKOWE ELEMENTY


Informacje, jakie należy umieścić na fakturze szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Finansów. Zgodnie z jego zapisem druki faktur powinny zawierać m.in. takie elementy:

 • data wystawienia oraz data zakończenia dostawy towarów/wykonania usługi (o ile taka data różni się od daty wystawienia dokumentu),

 • kolejny numer, który identyfikuje fakturę,

 • dane sprzedawcy i nabywcy, w tym zwłaszcza NIP-y (w przypadku nabywców prywatnych NIP nie jest wymagany),

 • nazwa towaru lub usługi, miara i liczba dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

 • cena netto, stawka VAT (z podziałem na różne stawki), kwota podatku i cena brutto,

 • kwotę należności do zapłaty.

Fakturę należy wystawić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla obu stron transakcji. Te egzemplarze nie muszą jednak być opisane słowami Oryginał i Kopia (choć mogą – jeśli wystawca tak zdecyduje).

Obecność obowiązkowych elementów decyduje o tym, czy faktura jest zgodna z prawem, ale oznaczenia oryginał i kopia do nich nie należą. Podobnie jest w przypadku tytułu Faktura VAT, który był obowiązkowy do końca 2012 r., ale obecnie już nie jest.

WYSTAW FAKTURĘ W PROGRAMIE ONLINE


Żeby szybko wystawiać dokumenty, zgodne z obowiązującym wzorem oraz zawierające wszystkie wymienione powyżej elementy, warto sięgnąć po program online do wystawiania faktur. Do skorzystania z programu potrzebny jest tylko komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Wystawienie faktury polega po prostu na wypełnieniu formularza, na podstawie którego program generuje estetyczny PDF z fakturą.

Opłaty za korzystanie z programu online do wystawiania faktur najczęściej wnosi się cyklicznie (np. co miesiąc lub kwartał). Aktualizacje związane ze zmianami w przepisach (np. nowe stawki podatków), wdrażane są automatycznie. Ponadto, część firm oferujących programy online do faktur, dysponuje także wsparciem księgowych, którzy odpowiadają na pytania użytkowników.


DRUKI FAKTUR W INFAKT.PL


Jeśli szukasz programu, w którym znajdziesz gotowe druki faktur do zapisania jako pliki PDF i wydruku – sprawdź inFakt. To aplikacja, która spełni Twoje wymagania. Program do Fakturowania inFakt jest dostępny online – na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu.

Program do Fakturowania to prosta i wygodna w obsłudze aplikacja, w której znajdziesz wzory faktur każdego typu. Tworząc fakturę nie musisz obliczać podatku sam – aplikacja zrobi to za Ciebie, jeśli tylko podasz stawkę VAT i cenę.

Oprócz tego, w inFakcie wpisywanie danych firmowych jest maksymalnie uproszczone – wystarczy wpisać NIP, a aplikacja pobiera dane firmy z GUS-u i uzupełnia na fakturze. Podobne dokumenty można tworzyć błyskawicznie – w tym celu zapisujesz dane produktów i klientów oraz definiujesz faktury. Stworzoną w inFakcie fakturę możesz wzbogacić dodając logo swojej firmy lub ustawiając estetyczny szablon. Dzięki temu Twoje faktury będą odróżniały się od faktur konkurencji.

Możesz testować Program do Fakturowania bez zobowiązań wystawiając do 3 faktur w miesiącu za darmo. Zapraszamy do testowania – załóż bezpłatne konto, a przekonasz się, czy inFakt jest dla Ciebie.  

Szukasz sposobu na szybko i sprawnie wystawione druki faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już teraz - to nic nie kosztuje!

Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: