Druk uproszczonego rachunku

Właściwa dokumentacja to jeden z kluczowych aspektów formalnych rozliczeń, o które musi zadbać przedsiębiorca. „Nievatowcom” jeszcze niedawno służył temu druk uproszczonego rachunku, którego dziś w firmach się nie spotyka.

Druk uproszczonego rachunku – jakie elementy?

Sporządzanie i przekazywania rachunków nabywcom towarów lub usług, latami było standardową praktyką wśród przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Odpowiedni dokument wystawiało się na życzenie klienta – nie istotne czy była nim inna firma czy też osoba prywatna. 

Rachunek musiał oczywiście zawierać pewne dane, bez których jego poprawność mogli zakwestionować urzędnicy. Przedsiębiorca musiał pamiętać by zamieścić w nim, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy tak swoje, jak i kupującego, datę wystawienia wraz z numerem, określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług z cenami jednostkowymi, a także sumę należności cyfrowo i słownie. 


Faktura standardem dla zwolnionych z VAT

Dziś druk uproszczonego rachunku nie dotyczy przedsiębiorców. Każda polska firma zobligowana jest dokumentować transakcje przy użyciu faktur. W przypadku zwolnionych z VAT taka konieczność pojawia się wyłącznie na żądanie nabywcy.

W mały wymiarze zmienił się zestaw elementów, jakie przedsiębiorca zwolniony z VAT zobligowany jest zamieścić na wystawianym dokumencie. Przy zwolnieniu ze względu na limit 150 tys. zł, a także usługach finansowych, ubezpieczeniowych, itp. faktura właściwie nie różni się od wcześniej wystawianego rachunku. 

Tylko zwolniony z VAT przedmiotowo musi zawrzeć dodatkowo na dokumencie podstawę z jakiej wynika to zwolnienie. 


Dokumentowanie bez obaw? Sprawdź inFakt

Faktura standardowa, „zw” (dawnych rachunek), marża, zaliczkowa, itd. – z inFaktem sprawnie wystawisz estetyczną fakturę. Wybierz Program do Fakturowania zakładając konto w poniższym formularzu i przekonaj się o tym osobiście.

Wybierając inFakt.pl do 3 faktur w miesiącu wystawiasz zupełnie za darmo. Z aplikacji korzystasz przez 24/h na dobę 7 dni w tygodniu. Wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu. Wypróbuj!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: