Druk rachunku bez vat darmowy

W zamierzeniu druk rachunku bez VAT darmowy ułatwiał dokumentowanie transakcji przez „nievatowca”. Po zmianie przepisów odszedł jednak do lamusa. Dziś każdy przedsiębiorca wystawia faktury. 

Druk rachunku bez VAT darmowy – dziś obowiązują faktury

Z początkiem 2014 r. zmieniły się zasady dokumentowania transakcji przez przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Zamiast rachunków w celu dokumentowania transakcji służą im nie rachunki, ale faktury.  

Co istotne firmy zwolnione z VAT o wystawienie odpowiedniego dokumentu muszą zadbać wyłącznie w przypadku jeśli konkretne żądanie wyrazi nabywca. Ma on na to 3 miesiące, a niekiedy nawet i więcej. Termin ten liczony jest bowiem od końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż towaru lub wykonanie usługi. 

Jeśli żądanie się nie pojawi, nie ma konieczności sporządzania żadnego dokumentu. 

Istotna podstawa zwolnienia z VAT

Znaczących zmian trudno doszukiwać się w elementach, jakie na wystawianym dokumencie musi ująć zwolniony z VAT. Jedyna nowość dotyczy firm zwolnionych z VAT przedmowo, na podstawie rodzaju sprzedaży. Muszą one na fakturze umieścić podstawę zwolnienia z VAT.

Chodzi tu o konkretny przepis, z którego wynika zwolnienie. W praktyce przedsiębiorca może odwołać się do przepisu, m.in. z:

 • ustawy o VAT,
 • aktu wydanego na podstawie ustawy o VAT,
 • dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia z VAT dostawę towarów lub świadczenie usług.

Istnieje też opcja wpisania innej podstawy prawnej zgodnie, z którą stosowane jest zwolnienie od podatku.

W inFakcie faktura w kilka chwil 

Żeby maksymalnie zniwelować ryzyko popełnienia pomyłki przy wystawianiu faktury najlepiej zadbać o odpowiednie narzędzie, które uprości cały proces. Takie jak Program do Fakturowania inFakt.pl.

Z jego pomocą wystawienie dokumentu to tylko kilka chwil. Sprawdź to osobiście. Załóż bezpłatne konto i do 3 faktur każdego miesiąca wystawiaj za darmo. 


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: