Druk rachunku bez VAT

Wystawianie rachunków było obowiązkiem podatników zwolnionych z VAT prowadzących działalność gospodarczą, którzy w ten sposób dokumentują zawierane transakcje polegające m.in. na sprzedaży towarów lub usług. Druk rachunku bez VAT musiał oczywiście zawierać określone elementy. Dziś jednak wszyscy przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury.

DRUK RACHUNKU BEZ VAT – JAKIE DANE KONIECZNE?


Przez szereg lat rachunki wystawiali przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Taka konieczność pojawiała się jeśli o sporządzenie odpowiedniego dokumentu poprosił nabywca towaru lub usługi.

Taki dokument musiał oczywiście zawierać określone elementy. Musiały się na nim znaleźć m.in.:

 • oznaczenie obu stron transakcji (wraz z ich adresami),

 • data wystawienia,

 • data sprzedaży (jeśli była inna niż data wystawienia),

 • kolejny numer,

 • opis przedmiotu transakcji,

 • określenie ilości sprzedanego towaru lub usługi,

 • podanie ceny jednostkowej sprzedanego towaru, czy też usługi,

 • wskazanie sumy należności za sprzedane towary lub usługi – wyrażonej słownie i liczbowo.

Nie była wymagana pieczęć sprzedawcy na rachunku, ani oznaczenia „oryginał” i „kopia”.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.


FAKTURY OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKICH PRZEDSIĘBIORCÓW


Wraz ze zmianami w przepisach, które pojawiły się w przepisach na początku 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do stosowania faktur. Ten obowiązek dotyczy również firm zwolnionych z VAT, które wcześniej posługiwały się rachunkami. W ich przypadku wystawianie faktury jest konieczne jedynie w sytuacji, gdy poprosi o to klient (inna firma lub osoba prywatna).

W myśl obowiązujących regulacji fakturę na żądanie nabywcy wystawia się w terminie do 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę (całość lub część).


WYSTAWIAJ FAKTURY „ZW” (DAWNE RACHUNKI) W INFAKCIE


Dzięki Programowi do Fakturowania wystawienie faktury „zw” (dawnego rachunku) przebiega szybko, sprawnie i intuicyjnie.

Po uzupełnieniu wymaganych danych wystarczy zaznaczyć „stawkę zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybrać rodzaj sprzedaży z listy. Nie trzeba samemu uzupełniać podstawy prawnej zwolnienia – zostanie uzupełniona automatycznie. W aplikacji znajdują się wszystkie dostępne w przepisach podstawy zwolnienia z VAT – po wyborze konkretnej program umieści ją na fakturze.

Każda osoba może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu za darmo. Nie wahaj się dłużej – już dziś dołącz do grona ponad 340 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl.

Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: