Druk rachunku

Do końca 2013 r. firmy zwolnione z VAT wystawiały rachunek na żądanie kupującego przy dokumentacji sprzedaży towarów lub wykonywaniu usług. Od 1 stycznia 2014 r. mają one jednak obowiązek wystawiania faktur, nie zaś rachunków. Co za tym idzie druk rachunku nie jest już w ich przypadku konieczny. 

FIRMA ZWOLNIONA Z VAT WYSTAWIA FAKTURĘ TYLKO NA ŻYCZENIE KLIENTA


Obecnie do wystawiania faktur zobligowani są wszyscy przedsiębiorcy. Nie jest istotne czy są VAT-owcami czy firmami zwolnionymi z VAT. W przypadku przedsiębiorców, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT nie zmieniła się za to kwestia zgodnie, z którą muszą oni wystawić dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży tylko na wyraźne życzenie klienta.

Kupujący ma na to 3 miesiące licząc od końca miesiąca przeprowadzenia transakcji. Po upływie tego terminu przedsiębiorca żadnych dokumentów nie musi wystawiać – choć może. W odróżnieniu od przepisów obowiązujących do końca 2013 r. firmy zwolnione z VAT muszą jednak zamiast rachunku wystawiać faktury.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.  

DRUK RACHUNKU A FAKTURY – JAK SIĘ RÓŻNIĄ W 2014 R.?


Druk rachunku wystawianego przez firmy zwolnione z VAT nie posiadał ustalonego wzoru. Co za tym idzie możliwe było ich wystawianie zarówno jako wydruk z komputera, jak i pisanie odręczne. Istotne było jednak, żeby zawierał konkretne dane:
 • nazwę oraz dane adresowe stron transakcji,
 • kolejny numer,
 • datę wystawienia,
 • ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie
 • określenie rodzaju i ilość towarów lub wykonanej usługi, oraz ich ceny jednostkowe.
Czym wymieniony zestaw elementów różni się od tych, jakie obecnie firmy zwolnione z VAT powinny zawierać w wystawianych fakturach? W przypadku firm zwolnionych z VAT na podstawie kwoty limitu oraz świadczące usługi finansowe i ubezpieczeniowe – właściwie niczym. 

Pewna zmiana dotyczy sprzedaży zwolnionej przedmiotowo – na podstawie rodzaju sprzedaży (np. usługi medyczne). Chodzi tu o konieczność ujęcia na dokumencie podstawy zwolnienia tj. podanie konkretnego przepisu, z którego wynika zwolnienie z VAT.

JAK DAWNY RACHUNEK WYSTAWIĆ W INFAKCIE?


Druk rachunku stosowany jest już zdecydowanie rzadziej niż kiedyś. Dawne rachunki można szybo i sprawnie wystawiać w inFakcie, jako faktury „zw”. Jak należy to prawidłowo zrobić? Konieczne jest jedynie zaznaczenie stawki „zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybranie podstawy zwolnienia z przygotowanej listy. 

Jeśli podstawy nie ma na liście można dodać własną. Dodatkowo program automatyzuje procesy wystawiania dokumentów w kolejnych miesiącach. Wystarczy zdefiniować fakturę z danymi produktu/usługi, ceną oraz z/bez nazwy kontrahenta i w kolejnych okresach wystarczy zatwierdzać wystawianie faktur. To nie wszystko. 

Oprócz tego, w prosty sposób można umieścić na fakturze firmowe loga, a także wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych szablonów faktur. Co więcej istnieje opcja stworzenia własnego szablon w edytorze HTML/CSS i dodawania do niego własnych grafik.

Program do Fakturowania można przetestować bez żadnych zobowiązań. Umożliwia to wystawianie do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Z Programu do Fakturowania może korzystać każda firma - zarówno zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, jak i zwolniona z VAT. 

Z takiej możliwości skorzystało już przeszło 340 tys. przedsiębiorców. Dołącz do tego grona wypełniając poniższy formularz, a szybko przekonasz się, że nie ma szybszego, prostszego i bardziej intuicyjnego sposobu na wystawianie faktur. Z inFaktem odpowiedni druk przygotujesz w kilka chwil. 


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: