Deklaracja VAT 7

Deklaracja VAT 7 jest formularzem, który służy przedsiębiorcom do okresowego obliczania kwoty VAT do zapłaty lub zwrotu. Ten dokument należy składać w urzędzie skarbowym regularnie, co miesiąc. Jakie zasady się do niego odnoszą?

JAKICH PRZEDSIĘBIORCÓW OBOWIĄZUJE DEKLARACJA VAT 7?


Obowiązek składania deklaracji VAT dotyczy przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Rodzaj konkretnego formularza zależy od tego, w jakich okresach rozliczany jest podatek VAT. Przedsiębiorcy mogą rozliczać VAT:
 • miesięcznie – wówczas składają deklarację VAT 7,
 • kwartalnie – wówczas składają deklarację VAT 7K (jeśli mają status małego podatnika).
Istnieje także deklaracja VAT 7D, którą składa się co kwartał, ale wówczas VAT opłaca się co miesiąc. Opisana sytuacja dotyczy firm, które nie mają statusu małego podatnika. 

Deklaracja VAT 7 prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Przetestuj koniecznie!

 

W JAKIM TERMINIE NALEŻY ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ VAT-7?


Jak było wspominane z podatkiem VAT wiąże się konieczność składania prawidłowych deklaracji za każdy rozliczany okres. Z deklaracji wynika bowiem kwota podatku do zapłaty (lub do zwrotu). W myśl przepisów VAT-7 należy złożyć do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeżeli jednak ostateczny termin przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się kolejny dzień roboczy.

Oprócz tego, przy składaniu deklaracji istotny jest moment pisma, nie zaś jego doręczenia do organu podatkowego. Należy przy tym pamiętać, że niezłożenie deklaracji w terminie może zostać potraktowane przez urząd jako wykroczenie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wiąże się jednocześnie z zaległością dotyczącą zapłaty podatku.

SPOSOBY ZŁOŻENIA VAT 7


Deklaracja VAT 7, jak obecnie większość pism, może być złożona w różnoraki sposób. Przedsiębiorca ma możliwość dostarczenia formularza:
 • osobiście w urzędzie bądź przez wyznaczonego pełnomocnika,
 • poprzez nadanie pisma w placówce pocztowej bądź wysłanie go w inny sposób,
 • w formie elektronicznej przez Internet.
W przypadku trzeciej opcji nie jest wymagane posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aby złożyć deklarację VAT 7 droga elektroniczną wystarczy pobrać odpowiedni druk oraz powiązane z nim aplikacje ze strony www.e-deklaracje.gov.pl

Formularz VAT 7 zawiera zarówno dane standardowe, jak np. okres rozliczeniowy, właściwy urząd, czy informacje na temat podatnika, jak również informacje charakterystyczne dla potrzeb podatku VAT, z których wynika kwota do zapłaty lub do zwrotu.

GENERUJ VAT 7 W INFAKCIE


Chcesz szybko utworzyć VAT 7 i rozliczyć VAT? Jest na to prosty sposób. Wystarczy, że skorzystasz z inFakt.pl, który pozwala na szybkie sporządzenie VAT 7. W rozliczanym okresie wystawia się faktury przychodowe i dodaje koszty, a deklaracja generuje się sama na tej podstawie. 

Tak przygotowany dokument można wydrukować, a następnie złożyć w urzędzie skarbowym na jeden ze wspominanych wcześniej sposobów. Jednocześnie aplikacja tworzy rejestry VAT sprzedaży i zakupów – także w plikach PDF.

Najlepiej przetestować inFakt samodzielnie. Do tego służy 30-dniowe darmowe konto, które możesz założyć w każdej chwili. Dzięki temu przekonasz się, że aplikacja naprawdę ułatwia wiele kwestii związanych z firmową dokumentacją. Sprawdź już dziś i dołącz do grona prawie 300 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFaktowi. 

Deklaracja VAT 7 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź już dziś - to nie nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR