Deklaracja PIT-5

Deklaracja PIT-5 jest dokumentem, który pozwala w łatwy sposób wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Jeszcze jakiś czas temu przedsiębiorcy składali ten formularz i opłacali podatek na jego podstawie. Od kilku lat nie ma już konieczności składania PIT-5, ale mechanizm wyliczania zaliczki pozostał ten sam. Dlatego można nadal sporządzać ten formularz i przechowywać w dokumentacji firmy.


POMOCNY DRUK PIT-5


Dlaczego PIT-5 jest nadal używany, choć nie ma takiej konieczności? Otóż jest to wygodny sposób obliczania należnej zaliczki na podatek dochodowy, a ponadto posiadanie wypełnionego druku PIT-5 jest w razie kontroli dowodem potwierdzającym sposób wyliczenia należnej kwoty. 

Ponadto, formularze PIT-5 mogą pomóc w trakcie wypełniania zeznania rocznego, w którym należy m.in. wpisać kwoty zaliczek zapłaconych w poszczególnych okresach.

Deklaracja PIT-5 w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Przetestuj koniecznie - to nic nie kosztuje! 

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

JAKIE MOŻLIWE FORMY OPODATKOWANIA?


Kto oblicza zaliczki na podatek dochodowy według zasad PIT-5? To zależy od formy opodatkowania. Z formularza korzystają przedsiębiorcy, którzy ten podatek rozliczają według jednej z dwóch form opodatkowania:

1. Zasady ogólne (tzw. skala podatkowa)
– podatek wylicza się według dwóch stawek podatkowych podatkowych, które zależą od uzyskanego dochodu.
  • podatek 18% - tą stawką opodatkowani są ci przedsiębiorcy, których roczne dochody nie są większe niż 85 528 zł (minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł );
  • podatek 32% - tą stawką opodatkowani są ci przedsiębiorcy, których roczne dochody przekroczyły próg 85 528 zł.
Opodatkowanie wg zasad ogólnych pozwala zmniejszać podatek do zapłaty przez rozliczanie kosztów uzyskania przychodów. Możliwe jest korzystanie także z innych dostępnych ulg podatkowych, a także możliwe jest wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Przy tej formie opodatkowania stosowana jest deklaracja PIT-5.

2. Podatek liniowy – podatnik zobowiązany jest do opłacania podatku według stawki 19%, bez względu na to, jaki dochód osiąga. Podobnie jak w przypadku zasad ogólnych, możliwe jest rozliczanie kosztów podatkowych.

W przeciwieństwie do opodatkowania wg skali, podatnik, który rozlicza się z dochodu według podatku liniowego nie może odliczyć od podatku kwoty zwolnionej z podatku. W tej formie opodatkowania nie przysługują także żadne ulgi podatkowe. Dozwolone jest jedynie odliczenie kwoty straty z ubiegłych lat oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Przy podatku liniowym stosowana jest deklaracja PIT-5L.

W JAKIM TERMINIE OPŁACAĆ ZALICZKĘ?


Obliczoną na podstawie deklaracji PIT-5 zaliczkę na podatek dochodowy można odprowadzać co miesiąc lub kwartalnie. Jeśli przedsiębiorca odprowadza zaliczki w formie miesięcznej – ma obowiązek dokonać wpłaty w odpowiedniej kwocie do 20-tego następnego miesiąca. 

Jeżeli dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy – termin wpłaty przesuwa się na następny dzień roboczy po tym dniu. Z kolei terminem regulowania zaliczki opłacanej kwartalnie jest dzień 20 miesiąca następującego po rozliczanym kwartale.

DEKLARACJA PIT-5 – WYGODNIE W INFAKT.PL


Samodzielne wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy przy zasadach ogólnych nie należy do prostych, nawet dysponując formularzem PIT-5. Dlatego najwygodniej skorzystać z Programu do Księgowości inFakt.pl, który automatycznie oblicza zaliczki na podatek dochodowy i generuje gotowe formularze PIT-5 w plikach PDF. Jak to działa?

Wystarczy w inFakcie wystawiać faktury i dodawać koszty, a program na tej podstawie dokonuje wszelkich obliczeń. Przede wszystkim zaś generuje KPiR. Zapisy w ewidencji to podstawa do tego, by obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy w formularzu PIT-5. Oczywiście, inFakt.pl generuje także inne dokumenty niezbędne w księgowości, np. deklaracje VAT, rejestry VAT, czy ewidencję środków trwałych.

Funkcje Programu do Księgowości najlepiej sprawdzić w praktyce. Załóż darmowe konto na inFakt.pl i wypełnij dane księgowe, a otrzymasz bezpłatny 30-dniowy okres testowy. Następnie wystawiaj faktury i dodawaj koszty, a zobaczysz jak automatycznie uzupełnią się dane w zakładce Księgowość. Jedną z pozycji będzie PIT-5. To naprawdę proste. 

Deklaracja PIT-5 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do ponad 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź już teraz!


Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Poleć artykuł:
2015-10-22

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Na co zwrócić uwagę składając PIT?

Osoby, które w ubiegłym roku osiągnęły jakikolwiek przychód mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Na co zwrócić uwagę składając PIT?

Jak składki ZUS zmniejszają podatek dochodowy?

Dla sporej części polskich przedsiębiorców składki ZUS to jedyne zobowiązanie na rzecz państwa, które nie ma związku z przychodami firmy. Warto wobec tego wiedzieć, że kwota dla ZUS-u ma wyraźny wpływ na podatek dochodowy – obniża go.

Rozliczając PIT pamiętaj o odliczeniu ubezpieczenia zdrowotnego

Co roku do 30 kwietnia trzeba rozliczyć podatek dochodowy z tytułu osiągniętych w minionym roku przychodów i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne. W PIT można uwzględnić składki ZUS. Pod tym względem szczególnie istotna jest składka zdrowotna, która pozwala wyraźnie zmniejszyć podatek.