Darmowy program do wystawiania faktur VAT

Każdy przedsiębiorcą zarejestrowany jako VAT-owiec ma obowiązek wystawiać faktury po większości dokonanych transakcji. Nieocenioną pomocą może okazać się więc darmowy program do faktur VAT. Na rynku są dostępne programy online oraz wymagające instalacji. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

KTO WYSTAWIA FAKTURY VAT?


Według ogólnej zasady, faktury mają obowiązek wystawiać podatnicy VAT – w ten sposób dokumentują każdą transakcję zawartą z innym przedsiębiorcą. Jeśli kupującym jest osoba prywatna, to przedsiębiorca nie musi wystawić faktury, chyba że klient sobie tego zażyczy. Od początku 2014 r. faktury zobowiązane są także wystawiać firmy, które korzystają ze zwolnienia z VAT.

Wystawienie faktury dla przedsiębiorcy jest o tyle ważne, że ten dokument to podstawa rozliczenia podatków. Dla sprzedawcy faktura służy jako potwierdzenie przychodu, od którego płaci się podatek dochodowy i VAT. Natomiast dla nabywcy faktura daje prawo do pomniejszenia podatku dochodowego oraz VAT-u, które należy wpłacić do urzędu skarbowego.

Darmowy program do wystawiania faktur VAT? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj koniecznie!

ZAWARTOŚĆ FAKTURY VAT – JAKIE ELEMENTY WYMAGANE


Według zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów każda faktura VAT powinna zawierać szereg elementów, wśród nich m.in.:
 • data wystawienia,
 • numer identyfikujący fakturę,
 • dane osobowe sprzedawcy i nabywcy,
 • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa netto towaru lub usługi,
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawka podatku VAT,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT,
 • kwota należności ogółem.
Jak widać lista jest całkiem obszerna. Żeby faktura VAT była zgodna z prawem i skarbówka nie mogła jej zakwestionować, dokument musi zawierać wszystkie wymienione w rozporządzeniu składniki. 

Istnieją dwa rozwiązania tej sytuacji: przedsiębiorca może nauczyć się zestawu tych elementów i każdorazowo wpisywać wszystkie niezbędne informacje. Wówczas musi także sprawdzać regularnie przepisy pod względem zmian, aby posługiwać się aktualną listą elementów na fakturze. Może również wybrać drogę na skróty – darmowy program do faktur VAT. 

Na polskim rynku dostępne są 2 rodzaje programów do wystawiania faktur:
 • aplikacje online,
 • programy instalowane na komputerze.
Oba rodzaje programów spełniają taką samą funkcję – pozwalają wystawiać faktury każdego typu. Różnią się jednak pod kątem wygody użytkowania, sposobu wnoszenia opłat oraz częstotliwości aktualizacji.

PROGRAM DO INSTALACJI – Z CZYM SIĘ WIĄŻE?


Program tego typu można pobrać online lub kupić (np. na płycie CD). Wnoszenie opłaty za program odbywa się zwykle jednorazowo. W zależności od licencji aplikację można instalować na jednym lub wielu komputerach – działa jednak tylko na tych maszynach, na których jest zainstalowana. 

Aktualizacje wdrażane są z różną częstotliwością – użytkownik sam musi zadbać o jej instalacje. Może jednak się zdarzyć, że producent nie wydaje aktualizacji lub wydaje ją za dodatkową opłatą.

APLIKACJA ONLINE – JAKIE ZALETY?


Żeby móc korzystać z programu online do fakturowania wystarczy dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego połączonego z internetem. Wnoszenie opłat z tytułu użytkowania odbywa się w systemie abonamentowym – wybierasz okres płatności (np. co miesiąc lub kwartał) i uiszczasz opłaty w takim terminie.

Aplikacje online są na bieżąco aktualizowane pod kątem zmian w przepisach i nowelizacji, nowsze wersje programu nie wymagają od użytkownika wnoszenia dodatkowej opłaty. W programie online stawia się na samodzielność – większość danych przedsiębiorca uzupełnia sam, ale w razie problemu lub niejasności zawsze może skorzystać z pomocy działu obsługi. Wykwalifikowana kadra księgowych telefonicznie lub mailowo rozwiąże każdy problem.

DARMOWY PROGRAM DO WYSTAWIANIA FAKTUR VAT? WYPRÓBUJ INFAKT.PL


Programy online górują nad „pudełkowymi” – to wygodniejsze, częściej aktualizowane i bardziej nowoczesne rozwiązanie. Jednym z nich jest aplikacja od inFaktu.

Wystawienie faktury w inFakcie jest tak proste, jak wypełnienie krótkiego formularza. Po jego zapisaniu możesz wygenerować PDF z fakturą lub wysłać go wprost do klienta e-mailem. inFakt jest wyposażony w szereg przydatnych funkcji, które możesz wypróbować za darmo. Wśród nich warto wymienić:
 • możliwość wystawiania faktur każdego typu: VAT,korygującej, marży, zaliczkowej, proformy,
 • wystawianie faktur po angielsku i w obcych walutach,
 • zapisywanie produktów i klientów oraz definiowanie faktur,
 • automatyczne uzupełnianie danych firmowych – wystarczy wpisać NIP, a reszta danych pobiera się z bazy GUS,
 • stały kontakt z działem księgowych przez telefon, e-mail i czat.
Program do Fakturowania inFakt to udogodnienie dla każdej firmy, która chce wystawiać faktury szybciej i w dowolnym miejscu. Po prostu załóż darmowe konto, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać bez opłat. Przetestuj i przekonaj się że inFakt to najlepszy z możliwych wyborów. Zaufało nam ponad 300 tys. użytkowników.

Darmowy program do wystawiania faktur VAT? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-10-20

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: