Co to jest sprzedaż hurtowa?


Sprzedaż hurtowa jest niczym innym jak sprzedażą towarów, która obejmuje ich bardzo dużą ilość zwykle na rzecz poszczególnych jednostek. 

Do takich jednostek można zaliczyć jednostki przemysłowe, usługowe, czy też budowlane z konkretnym przeznaczeniem do zużycia na własne potrzeby tychże jednostek. Ponadto wśród jednostek zainteresowanych zakupami hurtowymi mogą okazać się inne jednostki handlowe, które działają zupełnie na innym szczeblu obrotu towarowego, niż ta sprzedająca jednostka. 

Oczywiście mowa tutaj zwykle o kolejnej odsprzedaży tychże poszczególnych towarów. Trzeba mieć świadomość tego, że uzyskane przychody ze sprzedaży hurtowej towarów będą stanowić sumy, jakie są należne za sprzedane towary, które faktycznie z kolei będą pomniejszane o należny podatek VAT od tejże właśnie sprzedaży. 

To jest niezwykle ważne do zapamiętania, że sprzedaż hurtowa musi być koniecznie sprzedażą fakturowaną. I to jest niezwykle ważne, ponieważ jeżeli przykładowo, ktoś w markecie podjedzie z pełnym koszykiem kilkudziesięciu lub kilkuset takich samych produktów, to niestety nie może być to uznane za sprzedaż detaliczną, ponieważ jest to ewidentnie sprzedaż hurtowa, której wydruk paragonu nie może obejmować.


Data modyfikacji:2015-07-01

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Załóż firmę z kontem firmowym mBank

inFakt współpracuje z mBankiem. Zakładając firmę, możesz od razu otworzyć konto firmowe. To proste, wygodne i nic nie kosztuje. Największą zaletą jest możliwość uzyskania numeru rachunku firmowego jeszcze w trakcie zakładania firmy, który zgłoszony zostanie do urzędów. Oznacza to, że nie będziesz musiał zgłaszać konta firmowego po założeniu firmy.


Dla kogo?

Zakładanie firmy z inFakt jest przeznaczone dla osób, które zamierzają założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zakładamy: spółek z o.o., spółek jawnych ani spółek cywilnych.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu