Ile wynosi podatek na karcie podatkowej? Jakie działalności mogą być tak opodatkowane?

Przedsiębiorca który zdecyduje się na wybór karty podatkowej nie prowadzi tradycyjnej księgowość, ale co miesiąc płaci stałą kwotę podatku. Trzeba jednak wiedzieć, że robi to niezależnie od tego czy firma zarabia czy też nie. Co to jest karta podatkowa?

MOŻLIWE CZTERY FORMY OPODATKOWANIA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą może wybrać jedną z czterech form opodatkowania:

 • zasady ogólne,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • kartę podatkową.

Od tego na którą z tych form się zdecyduje zależy m.in. sposób obliczania podatku, formalności z tym związane, czy też prawo do skorzystania z ulg. Zanim podejmie konkretną decyzję warto wiedzieć co to jest karta podatkowa.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Wypróbuj koniecznie już dziś – to nic nie kosztuje!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

CO TO JEST KARTA PODATKOWA?

Karta podatkowa to najprostsza forma opodatkowania. Polega ona na opłacaniu stałej kwoty podatku niezależnie od wartości faktycznie uzyskiwanych przychodów. Co za tym idzie nie jest istotne czy firma zarabia czy też nie – podatek i tak trzeba płacić.

Z karty podatkowej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Taka możliwość zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności. Kartę podatkową mogą wybrać, np.:

 • jubilerzy,
 • zakłady krawieckie,
 • murarze,
 • zegarmistrzowie,
 • firmy świadczące usługi gastronomiczne.

Lista działalności, które można opodatkować kartą liczy sobie przeszło 100 pozycji.

Co ważne na wysokość podatku ma również wpływ liczba zatrudnianych pracowników oraz ilość mieszkańców miejscowości, w której działa firma.

ROZLICZAJ FIRMĘ Z INFAKTEM

Prowadzisz działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym i szukasz odpowiedniej aplikacji, która ułatwi kwestie związane z księgowością? Nie zastanawiaj się dłużej – wybierz inFakt.pl.

Za pomocą programu automatycznie wygenerujesz wszelkie konieczne dokumenty, takie jak: KPiR, deklaracje podatkowe w tym deklaracje VAT i rejestry na podstawie wprowadzonych przychodów i kosztów. Oprócz tego masz także dostęp do Programu do Fakturowania.

Decydując się na skorzystanie z aplikacji otrzymujesz nie tylko oprogramowanie online, ale również rzetelne wsparcie księgowych. Możesz pytać o działanie aplikacji lub o kwestie związane z firmowymi rozliczeniami.

Nie jesteś przekonany czy inFakt.pl jest dla Ciebie? Działanie aplikacji możesz sprawdzić bez żadnych zobowiązań. Każdy użytkownik może testować Program do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. Już dziś przekonaj się z możliwości jakie Twojej firmie daje inFakt.pl.  

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź zalety programu zupełnie za darmo!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"