W jednoosobowej działalności gospodarczej, jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest regulowanie zobowiązań z tytułu ZUS. Jak wygląda rozliczenie z ZUS w spółce z o.o.? Zapraszam do transkrypcji wideo.

Włodek Markowicz, inFakt: Cześć, dzisiaj porozmawiamy sobie o różnicach w ZUS-ie między spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą. To może na początek, jakie są największe różnice w ZUS-ie między Spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą twoim zdaniem.

Mateusz Boguszewski, ekspert inFakt: W jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze to przedsiębiorca podlega obowiązkowym składkom ZUS. Przez pierwsze 2,5 roku może korzystać z preferencji. Te składki są dość wysokie, obecnie jest to ponad 1300 zł. W spółce z o.o. jest możliwość, aby wspólnik nie podlegał tym obowiązkowym składkom. Jednak ta spółka musi być wieloosobowa, czyli musi składać się z co najmniej  dwóch wspólników.

WM: Czyli jeśli to będzie jednoosobowa spółka to wtedy nie działa?

MB: ZUS przewidział takie, taką możliwość i w przypadku jednoosobowej spółki ten jedyny wspólnik podlega składkom ZUS na takiej samej zasadzie jakby prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Z tą różnicą, że nie podlega żadnym preferencjom, tzn. od samego początku płaci te wysokie składki.

WM: Czyli spółka może być jednoosobowa?

MB: Tak.

WM: Może być wieloosobowa. Żeby była wieloosobowa to wystarczy, że dam komuś tam 1% udziałów.

MB: Teoretycznie tak. Nie jest to nigdzie prawnie zapisane, że taka spółka nie jest wieloosobowa. Jednak w orzecznictwie pojawił się termin „niemal jedyny wspólnik spółki z o.o.”.

WM: Niemal jedyny?

MB: Zgadza się. Jest to, to orzecznictwo wzięło się z pozwów właśnie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który podważał takie spółki, gdzie jeden wspólnik ma np. 1 udział, a drugi 99. Twierdził, że jest to robione tylko i wyłącznie po to, żeby właśnie uniknąć opłacania składek. I Sąd Najwyższy w dwóch wyrokach przychylił się do stanowiska ZUS-u.

WM: Gdyby była taka spółka, że ktoś ma 99% udziałów, a ktoś 1% to jest wieloosobowa czy jednoosobowa?

MB: To jest według prawa wieloosobowa, ale według ZUS i orzecznictwa jednoosobowa.

WM: Czyli ten próg nie jest jasny.

MB: Tak. Przez to pojęcie „niemal jednego wspólnika spółki z o.o.” Ta definicja jest też tłumaczona w ten sposób, że ten wspólnik, który ma 1% – 2% to jest udział iluzoryczny, czyli nie ma żadnej władzy nad tą spółką, nie może tam podjąć żadnej decyzji, ani wpływać na decyzje tego drugiego wspólnika, który ma 99%. I w takim przypadku ZUS na mocy decyzji obciąża tego „niemal jedynego wspólnika” składkami ZUS pełnymi.

WM: Dobra, czyli to jest w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. to o czym mówiliśmy. W przypadku wieloosobowej jak to wygląda?

MB: W przypadku wieloosobowej wspólnik nie podlega tym składkom z samego tego tytułu, że jest wspólnikiem. Natomiast może podlegać składkom poprzez to, że staje się członkiem zarządu w swojej spółce. Członkiem zarządu może się stać na podstawie umowy o pracę, zawrzeć taką umowę o pracę ze spółką i wtedy są to pełne składki ZUS czyli społeczne, zdrowotne. Może też zgromadzenie wspólników powołać go na członka zarządu na podstawie uchwały. I wtedy takie wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu nie podlega składkom ZUS, jest to tylko opodatkowane podatkiem PIT. Jednak warto pamiętać, że w tej, jeżeli jest to jedyny źródło dochodu takiego członka zarządu nie podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czyli warto w takiej sytuacji pomyśleć o dobrowolnym ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia.

WM: Czyli ta osoba, która byłaby członkiem zarządu na umowie o pracę ona nie musi mieć założonej swojej działalności, może  być na umowie o pracę, tak?

MB: Nie musi, może to być tylko stosunek pracy.

WM: Ale może też mieć działalność?

MB: Nic nie stoi na przeszkodzie.

WM: Rozmawialiśmy już z Piotrkiem wcześniej o rejestracji spółki z o.o. Czy tam coś trzeba jeszcze dopełnić pod kątem ZUS-u podczas rejestracji spółki?

MB: Nie trzeba nic dopełniać jeśli chodzi o rejestrację spółki jako płatnika. Jest to rozwiązane zasadą „jednego okienka” tzn., że ZUS dostaje informacje zarówno z KRS-u jak i Urzędu Skarbowego i automatycznie tworzy zgłoszenie spółki jako płatnika, rejestrację adresów i numerów rachunków bankowych. Natomiast trzeba pamiętać, że zgłoszenie każdego z pracowników czy to właśnie członka zarządu, jeśli byłaby podpisana umowa o pracę, trzeba dokonać analogicznie jak w jednoosobowej działalności do 7 dni od daty zatrudnienia.

WM: Na jakim druczku to się robi?

MB: ZUS-ZUA.

WM: Dobra, dzięki Mateuszu. To zawsze pomocne informacje z twojej strony. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie tej kwestii zawsze można zadać w komentarzu.

MB: Oczywiście. Odpowiemy na wszystkie pytania, na miarę możliwości.

WM: A gdyby ktoś chciał na własną rękę doczytać to mamy też posty na blogu na ten temat.

MB: W poście na blogu będzie to bardziej rozwinięty temat.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.