Kto może być na ryczałcie i jakie są stawki? Czy można być ryczałtowcem i jednocześnie zgłosić się do VAT?

Ryczałt czy VAT – to pytanie, które często słyszymy od osób planujących założenie własnej firmy. Pytanie sugeruje, że można wybrać tylko jedną z wymienionych opcji. 

PIT i VAT to różne podatki

Ryczałt i VAT to dwa odrębne rodzaje podatków.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Stanowi ona alternatywę np. dla skali podatkowej czy podatku liniowego.

VAT natomiast to podatek od towarów i usług, który nie zawsze musi być przez przedsiębiorcę rozliczany, może on bowiem skorzystać ze zwolnienia. Opodatkowanie nim jest niezależne od wybranej formy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zwolnienie z podatku VAT bez zmian do 2018 roku!

Inne są zatem obowiązki związane z rejestracją i późniejszym rozliczaniem obu tych podatków.

Ryczałt czy VAT

Ryczałt – dla kogo…

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania podatkiem dochodowym, przeznaczona szczególnie dla drobnych przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów czy osób zarabiających na najmie.

Podstawę opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym stanowi przychód, tzn. podatek płaci się od przychodu bez możliwości pomniejszania go o koszty. Ryczałtowcy nie mogą ponadto rozliczać się wspólnie ze współmałżonkiem ani korzystać z ulgi na dzieci.

Stawki ryczałtu zależą od konkretnego rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą – 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania.

Kiedy trzeba przejść z ryczałtu na zasady ogólne?

…i jakie formalności

Formę podatku dochodowego dla nowej działalności wybiera się już przy składaniu wniosku rejestracyjnego CEIDG-1. Potem można dokonać jej zmiany tylko raz w trakcie roku (do 20 stycznia), z wyjątkiem sytuacji utraty prawa do ryczałtu.

Główną zaletą ryczałtu jest bardzo mało obowiązków dokumentacyjnych i brak konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Zasady ogólne czy ryczałt – co wybrać?

Zgłoszenie do VAT to odrębny proces

Zakładając firmę – poza wyborem formy opodatkowania podatkiem dochodowym – trzeba także zdecydować, czy chcemy zostać czynnym podatnikiem VAT.

Wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami dokumentacyjnymi, daje jednak prawo do odliczania VAT-u z faktur kosztowych (dzięki czemu przedsiębiorca robi zakupy niejako w cenach netto).

Przedsiębiorca decydujący się na zostanie VAT-owcem, składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, które jest wolne od opłat.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy w trakcie roku!

Ryczałt nie wyklucza VAT-u

Osoby, które przygotowują się do rejestracji firmy i rozważają możliwe sposoby opodatkowania powinny mieć zatem świadomość, że wybór ryczałtu nie wyklucza możliwości bycia VAT-owcem.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.