Wady ryczałtu w Polskim Ładzie. Nowe stawki dla wybranych, wzrost kosztów dla wszystkich


28 lipca 2021 2 min. czytania

Ministerstwo Finansów zapowiedziało obniżki stawek ryczałtu. Nie będa one jednak dostępne dla wszystkich. Wzrastają jednocześnie koszty związane ze składką ubezpieczeniową, której nie będzie można odliczyć od podatku. Jak na tym w praktyce wyjdą ryczałtowcy?

W ostatnim czasie rząd włożył sporo sił i czasu w promowanie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, wskazując, że będzie to najkorzystniejsza forma dla wielu przedsiębiorców po zmianach, jakie wprowadza Polski Ład. Po opublikowaniu projektu ustawy okazuje się jednak, że choć zgodnie z zapowiedziami będzie to wciąż najprostsza forma opodatkowania, to nie pozwoli oszczędzić tyle, ile zakładają przedsiębiorcy. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Ryczałt – niższa składka zdrowotna, ale brak możliwości odliczenia

Ciekawostką w Polskim Ładzie jest składka zdrowotna dla podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu ewidencjowanego. Obecnie – tak jak w przypadku reszty przedsiębiorców – wynosi ona 9%. Można ją jednak odliczyć od podatku dochodowego, obniżając go.

W Polskim Ładzie stawka dla przedsiębiorców będzie wynosiła „tylko” ⅓ stawki ryczałtu. Na przykład mając ryczałt w wysokości 15%, przedsiębiorca będzie miał składkę w wysokości 5%. Choć procenty maleją, warto jednak pamiętać, że składka będzie wyliczana indywidualnie od osiąganego przychodu, a to powoduje już pierwszy wzrost kosztów dla lepiej zarabiających.

W praktyce stawki ryczałtu w Polskim Ładzie wzrastają

Trzeba pamiętać, że w Polskim Ładzie ustawodawca nie przewiduje już możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Zatem przedsiębiorcy rozliczający się na ryczałcie ewidencjonowanym będą mieli faktycznie podniesioną stawkę opodatkowania o ⅓.

Zobaczmy to na przykładzie: Jeśli mówimy o obniżce stawki ryczałtu z 17% na 14%, to tak naprawdę mamy podwyżkę. Schodzimy co prawda o 3 punkty procentowe na podatku ryczałtowym, ale koszty wzrastają o blisko 5% składki zdrowotnej. Oznacza to, że nasz ryczałt realnie będzie wynosił prawie 19%, a nie 14%, które przedstawia rząd.

Jak zmienią się koszty dla ryczałtowców?

Zaproponowane nowe stawki, nie będą obowiązywały wszystkich, jak wcześniej myśleliśmy. Obniżka z 17% na 14% przewidziana jest dla branży budowlanej, zawodów medycznych oraz zawodów technicznych. Stawka 15% zmienia się na 12% dla branży IT.

Pozostałe branże pozostają na obecnych stawkach, co oznacza, że tak naprawdę mówimy o wprowadzeniu dwóch nowych stawek, a nie obniżce. Od 1 stycznia 2022 r. będziemy mieli zatem 10 stawek ryczałtu:

Stawka ryczałtuSkładka zdrowotnaRzeczywiste obciążenie
17%5,6%22,6%
15%5%20%
14%4,7%18,7%
12,5%4,2%16,7%
12%4%16%
10%3,3%13,3%
8,5%2,8%11,3%
5,5%1,8%7,3
3%1%4%
2%0,7%2,7%
Realne koszty, które ponosi przedsiębiorca na ryczałcie bez możliwości odliczenia składki zdrowotnej.