Najważniejsze zmiany w VAT na 2016 rok

Rok 2016 można z pewnością nazwać rokiem rekordowym, jeśli chodzi o ilość nowych przepisów w prawie podatkowym. Liczba zmian oraz nowości może przyprawić niejednego podatnika o zawrót głowy. Aby do tego nie dopuścić, specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze zmiany w VAT na 2016 rok.

Nowy urząd skarbowy ds. VAT – wg miejsca zamieszkania

Do tej pory podatnik rozliczał się w 2 różnych urzędach skarbowych, jeśli miejsce prowadzenia firmy różniło się od miejsca zamieszkania.

Z tego właśnie powodu przedsiębiorca niejednokrotnie musiał się rozliczać w dwóch placówkach – podatek dochodowy odprowadzał do urzędu odpowiadającego miejscu zamieszkania, a VAT do urzędu właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Od 2016 roku sytuacja jest o wiele prostsza: przedsiębiorca będący osobą fizyczną rozlicza się w tym urzędzie skarbowym, który odpowiada jego miejscu zamieszkania.  

Zmiana urzędu ds. VAT

Korekta VAT- zapomnij o składaniu uzasadnienia

Do tej pory, aby składana przez przedsiębiorcę korekta deklaracji VAT była ważna, musiała zawierać uzasadnienie dokonanych zmian. Wprowadzone zmiany zniosły jednak ten obowiązek – podatnik może wyjaśnić przyczynę korekty, jeśli jednak tego nie zrobi, dokument nie straci swojej ważności.

Od 2016 roku przedsiębiorca nie musi składać ORD-ZU – wystarczy przesłanie korekty deklaracji.

Nie trzeba już składać ORD-ZU

Preproporcja – nowy sposób rozliczania VAT

Do tej pory wydatki dzielono na służące sprzedaży opodatkowanej i nieopodatkowanej oraz rozliczano wg zasady:

  • sprzedaż opodatkowana – odliczamy VAT
  • sprzedaż nieopodatkowana – nie odliczamy VAT
  • sprzedaż mieszana – używamy współczynnika.

Sprzedaż mieszana a VAT

Przepisy wprowadziły dodatkowo preproporcję – stosowana ona będzie przede wszystkim przez sektor publiczny, czyli gminy, nadleśnictwa, oświatę, stowarzyszenia i fundacje. Dotyczy wydatków przeznaczanych na cele działalności gospodarczej i inne cele.

VAT zmiany

Zmiany w VAT – ulga na złe długi

Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty od klienta, nie dość że nie otrzymał należnego wynagrodzenia, to dodatkowo jest obciążony podatkiem VAT od sprzedaży. W takiej sytuacji ulga na złe długi pozwala na odzyskanie podatku od towaru lub usługi, które nie zostały przez nabywcę opłacone.

Od 2016 roku możliwość ta dotyczy tylko tych dłużników, którzy nie znajdują się w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacji.

Ulga na złe długi – dla kogo?

Zmiany w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K

Wprowadzono zmiany w formularzach deklaracji VAT – dodano kilka pól, usunięto zapis o obowiązku opieczętowania dokumentu i konieczności załączania formularza ORD-ZU – te zmiany mają jednak wymiar kosmetyczno-porządkujący.

Chcesz księgować swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.