Obowiązkowa kasa fiskalna, MOSS – lista nowych przepisów związanych z VAT od 2015

Jak co roku styczeń przynosi sporo zmian w przepisach. Trzymamy rękę na pulsie i o tych najważniejszych każdorazowo informujemy na naszym blogu. Tym razem postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać te najbardziej istotne w zakresie podatku VAT. Które przepisy już za kilka dni wejdą w życie?

1. MOSS zmieni rozliczanie usług elektronicznych

To będzie rewolucja w kontekście rozliczania VAT przy sprzedaży usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych osobom prywatnym z innych krajów Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2015 r. zmieni się miejsce świadczenia takich usług.

W konsekwencji pojawi się system MOSS, który w zamierzeniu ma ułatwić rozliczanie VAT. Sprawdźcie z czym się to wiąże.

2. Sprowadzenie samochodu nie będzie wymagało VAT-25

Dziś sprowadzenie samochodu z UE często oznacza wizytę w urzędzie miasta, gminy lub starostwa. Powód? Konieczność uzyskania druku VAT-25, co wiąże się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 160 zł.

Po zmianie przepisów uzyskanie VAT-25 nie będzie już wymagane. Zakup samochodu z innego państwa Wspólnoty stanie się tym samym mniej sformalizowany.

3. Kasa fiskalna obowiązkowa dla kolejnych przedsiębiorców

Już niedługo zmniejszy się liczba przedsiębiorców zwolnionych z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Nowe przepisy zawężają zakres zwolnień.

Kto powinien przygotować się na zakup i instalację urządzenia?

4. Rejestracja VAT bez obowiązku uzyskania potwierdzenia

Obowiązek złożenia druku VAT-R dotyczy obecnie sporej liczby polskich przedsiębiorców. Wiąże się to z koniecznością zapłaty 170 zł za uzyskanie potwierdzenia rejestracji.

Z początkiem stycznia 2015 r. niektórzy zostaną z tego zwolnieni. Kiedy konkretnie opłata za potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego nie będzie konieczna?

Masz pytania związane z prowadzeniem firmy? Załóż konto w inFakt

  • Dzwoń lub pisz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
  • Otrzymuje regularnie przydatny newsletter
  • Testuj fakturowanie i księgowość online

Załóż konto!