Register modal

Decydując się na założenie firmy działającej w branży budowlanej, mamy do wyboru kilka różnych form opodatkowania. Warto wiedzieć, czym różnią się one od siebie – i które rozwiązanie będzie dla przedsiębiorcy najbardziej korzystne.

Ryczałt – najczęstszy wybór branży budowlanej

Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców z branży budowlanej formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to forma uproszczona, w której podatek rozliczany jest od przychodu. Koszty prowadzenia działalności nie są brane pod uwagę, a stawka podatku jest stała i wynosi 5,5%.

Jest to rozwiązanie proste i szczególnie korzystne dla osób, które nie ponoszą wysokich kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Musimy jednak pamiętać, że ta opcja nie daje nam możliwości korzystania z ulg podatkowych, nie możemy też rozliczyć się razem z małżonkiem.

4 powody, dla których nie możesz być na ryczałcie

Podatek liniowy – kiedy warto?

Podatek liniowy jest szczególnie opłacalny w przypadku firm, których obroty są na tyle wysokie (powyżej 100 tys. zł), że przy skali podatkowej oznaczałyby konieczność zapłacenia wyższego podatku (wejście w drugi próg podatkowy).

Przy podatku liniowym stawka podatku jest bowiem zawsze stała – niezależnie od tego, ile zarobimy, wynosi 19%. Mamy też możliwość odliczenia od przychodu kosztów ich uzyskania, a tym samym obniżenia rozliczanego podatku. Również w tej sytuacji nie korzystamy jednak z ulg podatkowych oraz możliwości rozliczania się razem z małżonkiem.

Najlepsza forma opodatkowania dla firmy budowlanej

Zasady ogólne to możliwość skorzystania z ulg podatkowych

Rozliczanie się na zasadach ogólnych, czyli według tzw. skali podatkowej, uważane jest za podstawowy sposób regulowania należności podatkowych. Mamy tu do czynienia z dwoma progami podatkowymi. Przedsiębiorcy, których dochód w danym roku nie przekracza kwoty 85 528 zł, płacą podatek w wysokości 18%.

Po przekroczeniu tej kwoty, od nadwyżki płacimy podatek w wysokości 32%. Uwaga – rozliczając się wg skali podatkowej mamy możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych. Możemy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Zmiana formy opodatkowania tylko do 20. stycznia!

Podatek VAT

Początkujący przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza kwoty 150 000 zł rocznie, mają prawo do zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Muszą jednak pamiętać o pilnowaniu na bieżąco swoich wyników, ponieważ przekroczenie podanej kwoty tworzy automatycznie obowiązek zarejestrowania się jako czynny podatnik.

Warto też wiedzieć, że czasem opłaca się od początku zostać płatnikiem VAT. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy mamy wysokie koszty, a co za tym idzie – wysoką kwotę podatku naliczonego, o którą pomniejszyć możemy należny podatek.

To rozwiązanie jest także opłacalne dla przedsiębiorców świadczących usługi głównie na rzecz innych płatników VAT, świadczących usługi opodatkowane obniżoną stawką VAT, bądź też korzystających z transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Nie każda usługa z zakresu branży budowlanej może jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT!

Ryczałt czy VAT?

Chcesz opłacać podatki terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.