Od początku 2015 r. zmniejszy się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Do zakupu oraz instalacji urządzenia zobligowani zostaną m.in. lekarze, prawnicy, mechanicy samochodowi czy kosmetyczki. Odpowiednie rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Kogo mają dotyczyć nowe przepisy?

Już za niecałe dwa miesiące kolejna grupa przedsiębiorców straci prawo do zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących. Taki przywilej nie będzie już dostępny m.in. w kontekście świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,
  • doradztwa podatkowego,
  • prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych),
  • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Przedsiębiorcy, którzy stracą zwolnienie będą musieli najpóźniej do 1 marca 2015 r. zakupić i rozpocząć używanie kasy fiskalnej. Taki obowiązek zostanie na nich narzucony odgórnie. Oznacza to, że nie będzie ich obowiązywało żadne inne zwolnienie (np. ze względu na wysokość obrotu). Nowe regulacje mają obowiązywać przez dwa najbliższe lata.

Ministerstwo Finansów uzasadniając projekt wprowadzenia nowych przepisów zwróciło uwagę na fakt, że za jakiś czas znikną wszelkie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy sprzedaży na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. To jednak proces, który zostanie rozciągnięty w czasie. Omawiane rozporządzenie ma jedynie zawęzić zakres zwolnień.

Powyższy termin instalacji urządzenia dotyczy tylko osób, które już działają w tych zawodach. Przedsiębiorcy dopiero zamierzający pracować w jednym z wymienionych przez nowe przepisy obszarów będą zobligowani używać urządzenia od dnia rozpoczęcia takiej działalności.

W 2015 r. mniej zwolnień z kasy fiskalnej

Limit obrotu pozostanie ten sam

W rozporządzeniu, które ma zacząć funkcjonować od stycznia znalazł się również katalog zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Resort finansów nie zdecydował się na zmianę wysokości limitu obrotu sprzedaży na rzecz osób prywatnych.

Aktualnie jeśli kwota sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku 20 tys. zł to urządzenia nie trzeba instalować (chyba, że taka konieczność narzucona jest odgórnie). W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność limit wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. I tutaj nic się nie zmieni.

Z 1 stycznia 2015 r. do całości obrotu nie będzie się już jednak wliczało dostawy nieruchomości, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób prywatnych nie straci zwolnienia z kasy fiskalnej jeśli przekroczenie limitu spowoduje zbycie np. samochodu.

Masz pytania o kasę fiskalną? Zapytaj księgowych inFaktu

  • Dzwoń lub pisz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
  • Otrzymuj regularnie przydatny newsletter
  • Testuj fakturowanie i księgowość online

Załóż konto!