Od 2014 kwota odliczenia VAT od samochodu zależy od sposobu korzystania z pojazdu – firmowy lub w systemie mieszanym

Już za niecałe dwa tygodnie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania VAT-u od samochodów. Zmiany przygotowane przez resort finansów dotyczą również leasingu samochodów z tzw. kratką. Jak po 1 kwietnia 2014 r. będzie wyglądała w tym przypadku możliwość odliczenia VAT-u od rat leasingowych i co z umowami zawartymi przed tym terminem?

Ostatnie chwile na odliczenie pełnego VAT-u od samochodu z kratką

Jeszcze do końca marca obowiązują regulacje pozwalające przedsiębiorcom na zakup samochodu „z kratką”. Umożliwia to odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją i nabyciem – również na podstawie umowy leasingowej. Warunkiem, który kwalifikuje do odliczenia całości VAT-u jest, by samochód posiadał homologację N1.

W przypadku, gdy samochód „z kratką” spełnia ten warunek może być uznany za ciężarowy, co daje prawo do odliczenia 100% VAT od nabycia paliwa, wydatków eksploatacyjnych, a także rat leasingowych.

Odliczenie 100% VAT od rat leasingowych przy umowie podpisanej przed końcem marca

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się jednak zasady odliczania VAT-u od samochodów. Powstaje więc pytanie – co z umowami leasingowymi dotyczącymi pojazdów „z kratką”, które aktualnie pozwalają na odliczenie 100% VAT od rat leasingowych?

W takim przypadku możliwe będzie odliczanie pełnego VAT-u od rat leasingowych również po 1 kwietnia, ale po spełnieniu dwóch warunków:

  1. Przedsiębiorca odebrał leasingowany samochód przed 1 kwietnia 2014 r.
  2. Umowa leasingu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 2 maja 2014 r. (30 dni od dnia wejścia ustawy w życie).

Zgodnie z tymi wymogami jeśli przedsiębiorca podpisze umowę przed 1 kwietnia, ale do tego czasu samochód nie trafi w jego ręce to nie odliczy pełnego VAT-u od rat leasingowych. Tym samym biorąc obecnie auto „z kratką” w leasing i chcąc odliczyć 100% VAT najlepiej wybrać samochód, który można odebrać od razu.

Należy jednak wiedzieć, że choćby po 1 kwietnia przedsiębiorca odliczał całość VAT-u od rat leasingowych od takiego samochodu to niekoniecznie identycznie postąpi w przypadku innych wydatków poniesionych po tej dacie, np. związanych z eksploatacją czy nabyciem paliwa. Tutaj zastosowanie znajdą bowiem zmienione zasady.

Leasing samochodu – wysokość odliczenia VAT zależna od wykorzystania pojazdu

Zgodnie z nowymi regulacjami, które wchodzą 1 kwietnia 2014 r. to ile przedsiębiorca odliczy VAT-u od samochodu będzie zależało od sposobu jego użytkowania. Co za tym idzie jeśli pojazd będzie wykorzystywany:

  • Zarówno w firmie, jak i prywatnie – przedsiębiorca odliczy 50% VAT.

Odnosi się to zarówno do jego nabycia, jak i wydatków eksploatacyjnych. Możliwość odliczenia połowy VAT-u od zakupu paliwa pojawi się dopiero 1 lipca 2015 r.

  • Wyłącznie na potrzeby firmowe – przedsiębiorca odliczy 100% VAT.

Taki sposób użytkowania pojazdu pozwoli na odliczenie pełnego VAT-u od zakupu, paliwa oraz wydatków eksploatacyjnych. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że samochód wykorzystuje wyłącznie na cele prowadzonej działalności.

uwaga
W tym celu konieczne stanie się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT. Przedsiębiorca zobligowany jest również do zgłoszenie informacji o pojazdach do naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe zasady będą się również odnosiły do odliczania VAT-u w kontekście leasingu. Co za tym idzie jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wykorzystywać samochód zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych odliczy 50% VAT od rat leasingowych. Z kolei jeśli auto będzie używane tylko w działalności odliczy pełen VAT. Nie będzie już istotne czy pojazd spełnia warunki homologacji. Jedynym kryterium będzie sposób jego użytkowania.

To regulacje, które dotyczą samochodów osobowych. W przypadku samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony w dalszym ciągu możliwe będzie odliczenie 100% VAT.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu