Ile maksymalnie czasu ma sprzedawca na wystawienie faktury? Przegląd przykładowych sytuacji

Z początkiem 2014 r. czekają nas spore zmiany w sposobie wystawiania faktur. Dla sprzedawców ważne jest to, że zmienią się terminy wystawiania faktur, ponieważ to właśnie oni muszą dbać, by tych terminów dotrzymywać. Kiedy wystawić fakturę w 2014 r.?

Dla transakcji wykonanych w 2013 r. lub wcześniej obowiązują te zasady, które były wtedy aktualne. O jakie chodzi? Zwłaszcza chodzi o zasadę 7 dni na wystawienie faktury (od sprzedaży, od płatności lub od końca miesiąca). Opisaliśmy ją w tym artykule. Jest w nim również opisane dlaczego terminy wystawiania faktur są ważne (zwłaszcza chodzi o to, że w 2013 r. VAT z faktury rozlicza się według daty jej wystawienia).

A jak to będzie w 2014 r.?

Wystawienie faktur na czas w 2014 r. – dlaczego to nadal jest ważne?

Termin wystawienia faktury w 2014 r. już nie ma związku z terminem rozliczenia VAT-u, gdyż dokonuje się tego według daty sprzedaży (dostawy towarów lub wykonania usługi). Ale to nie znaczy, że faktura jest bez znaczenia i można ją wystawić kiedykolwiek. Wystawienie faktury na czas wciąż może być ważne – z 3 powodów:

 1. Faktura to podstawa do rozliczenia VAT-u od sprzedaży przez sprzedawcę (mimo że termin wystawienia nie jest już terminem rozliczenia VAT-u).
 2. Faktura to podstawa do rozliczenia VAT-u od zakupu przez nabywcę (mimo że i tutaj termin jej wystawienia nie ma znaczenia).
 3. Faktura jest potrzebna do rozliczenia zarówno przychodu przez sprzedawcę, jak i kosztu przez nabywcę.

Przy okazji warto także pamiętać, że termin wystawienia faktury w 2014 r. nadal jest uznawany za termin poniesienia kosztu uzyskania przychodu przez nabywcę (czyli jest terminem, w którym wydatek zapisuje się w KPiR).

Innymi słowy, w sprawach księgowych faktura nadal jest ważna. Nie zmienia to jednak faktu, że sama „data wystawienia”, która na niej widnieje, jest już istotna tylko dla nabywcy, który według tej daty rozlicza poniesienie kosztu (co obniża podatek dochodowy).

Kiedy wystawić fakturę w 2014 r.?

W 2014 r. faktury wystawia się w następujących terminach:

 

 • Do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż (innymi słowy: wykonanie usługi lub dostarczenie towaru).

 

 

To standardowa zasada. Daje ona aż 45 dni na wystawienie faktury w sytuacji, gdy transakcja miała miejsce np. 1 dnia miesiąca. Oczywiście, z uwagi na opisany powyżej termin rozliczania kosztu, nabywca może domagać się faktury wcześniej.

 

 

  1. Do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce zapłata (całości lub części należności).

 

Przedpłata powoduje powstanie obowiązku podatkowego, a jednocześnie nakazuje wystawić fakturę. Wówczas termin sprzedaży (np. wykonania usługi) dla wystawienia faktury nie ma już znaczenia.

 

 

  1. Nie wcześniej niż 30 dnia przed sprzedażą lub terminem płatności.

 

W tym przypadku faktura wystawiana jest jako forma wezwania do zapłaty. Pod względem podatkowym dla sprzedawcy tak naprawdę niewiele to zmienia. Dopóki nie uzyska zapłaty lub sprzedaż nie nastąpi – VAT-u rozliczać nie trzeba.

Natomiast tak wcześnie wystawiona faktura ma znaczenie dla nabywcy. Może on rozliczyć ją jako koszt (rozliczany według daty wystawienia faktury), ale nie może z niej odliczyć VAT-u (który odlicza się według terminu, w którym obowiązek podatkowy pojawia się u sprzedawcy).

 

 

  1. Inne terminy dla szczególnych rodzajów usług:

 

Oprócz powyższych, w 2014 r. będą stosowane jeszcze trzy inne terminy na wystawienie faktury zależne od rodzaju transakcji:

   • 30 dnia od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
   • 60 dnia od dnia wydania towarów w przypadku sprzedaży książek drukowanych (nie wlicza się do tego map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych).
   • 90 dnia od dnia transakcji w przypadku usługi drukowania książek (nie wlicza się do tego map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych, a także importu usług).

Jak widać, ogólnie terminy wystawiania faktur wydłużyły się. Trzeba jednak pamiętać, że faktury nadal są niezbędne, aby dokonywać prawidłowych i terminowych rozliczeń podatków.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

 • Wystawiaj faktury – estetyczne i zgodne z prawem
 • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
 • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców

Załóż konto