Jakie są terminy na odliczenie VAT z faktury zakupowej po zmianach w 2014?

Wśród zmian, które zaczynają obowiązywać od początku 2014 r. jest taka, która może okazać się kłopotliwa dla VAT-owców. Chodzi o termin, w którym nabywca uzyskuje prawo do odliczenia VAT-u z faktury zakupowej. Do końca 2013 r. to prawo było zwykle dość łatwe do określenia. A kiedy odliczyć VAT w 2014 r.?

Odliczanie VAT – podstawowa zaleta bycia VAT-owcem

Podatnicy VAT czynni, a potocznie VAT-owcy, mogą sporo zyskać dzięki prawu do odliczeń VAT. W skrócie chodzi o to, że VAT od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej można odejmować od VAT-u od sprzedaży. W telegraficznym skrócie opisaliśmy to w tym odcinku inFakt TV:

Oczywiście, oprócz samej wiedzy o posiadaniu prawa do odliczenia VAT, trzeba także mieć świadomość kiedy można z niego skorzystać. Od czego to zależy?

Kiedy nabywca miał prawo do odliczenia VAT w 2013 r.?

W mijającym 2013 roku według ogólnej zasady, nabywca mógł:

  • odliczyć VAT z faktury w okresie (miesiącu lub kwartale) jej otrzymania,

lub

 • odliczyć VAT w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

A co, w przypadku, gdy faktura została wystawiona przed dostarczeniem towaru lub wykonaniem usługi? W 2013 r. taka sytuacja nadal może pozwalać odliczyć VAT z faktury wystawionej wcześniej, o ile towar został dostarczony lub usługa wykonana przed terminem złożenia deklaracji, w której nabywca odlicza VAT.

Przykład: Faktura została wystawiona 30 września, a towar dotarł do nabywcy 19 października. VAT z tej faktury można rozliczyć za wrzesień, ponieważ towar został dostarczony przed terminem złożenia deklaracji za wrzesień (25 października).

Znaczącym wyjątkiem od tej reguły były m.in. faktury za tzw. usługi o charakterze ciągłym (np. media), które w 2013 r. rozlicza się według daty płatności.

W skrócie

Odliczanie VAT od zakupów – opcja dla VAT-owców

  • Nabywca odlicza VAT za okres, w którym u sprzedawcy wystąpił obowiązek podatkowy
  • Alternatywnie można tego dokonać w dwóch kolejnych okresach
  • Ale nie można tego zrobić wcześniej, niż w okresie otrzymania faktury

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej

Kiedy można odliczyć VAT w 2014 r.?

Terminy odliczania VAT-u przez nabywcę zmieniają się z początkiem 2014 r. Podstawowa zasada odliczana VAT-u w 2014 r. jest następująca:

  • VAT wynikający z zakupu można odliczyć w okresie przypadającym na termin obowiązku podatkowego (sprzedawcy),

lub

 • w dwóch kolejnych okresach.

ale NIE WCZEŚNIEJ niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jest to o tyle istotne, że od początku 2014 r. fakturę można wystawić zarówno do 30 dni przed sprzedażą, jak i 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub zapłata. Co za tym idzie, nabywca może otrzymać fakturę dużo wcześniej, niż może odliczyć z niej VAT. Może także otrzymać ją dużo później. Z tego wynikają dwie ważne zasady:

1. Jeśli nabywca otrzyma fakturę przed dostarczeniem towaru, wykonaniem usługi lub zapłatą, to nie może z niej odliczyć VAT-u (chyba że obowiązek podatkowy sprzedawcy jest powiązany z wystawieniem faktury – szczegóły poniżej), dopóki nie nastąpi dostarczenie towaru, wykonanie usługi lub zapłata. Warto zauważyć, że w 2013 r. było to możliwe.

2. Jeśli zapłata, wykonanie usługi lub dostarczenie towaru miały miejsce, to nabywca nie może odliczyć VAT-u dopóki nie otrzyma faktury.

Odliczanie VAT-u według terminu wystawienia faktury – w 2014 r. w szczególnych przypadkach

Skoro prawo do odliczenia jest ściśle powiązane z obowiązkiem podatkowym (sprzedawcy), to trzeba znać również szczególne terminy powstawania obowiązku podatkowego VAT.

Wyjątków jest kilka, ale dla większości przedsiębiorców w 2014 r. najważniejsze są takie transakcje, dla których sprzedawca musi rozliczyć VAT z faktury według terminu jej wystawienia. Co za tym idzie, nabywca z takiej faktury VAT może odliczyć również według terminu jej wystawienia. Chodzi m.in. o:

 • tzw. media (prąd, gaz, ogrzewanie),
 • usługi telekomunikacyjne (telefon, Internet),
 • najem, dzierżawę, leasing,
 • usługi ochroniarskie,
 • stałą obsługę prawną i biurową.

Innymi słowy, otrzymując fakturę za transakcję z powyższej listy, można odliczyć z niej VAT według daty wystawienia faktury. Oczywiście, pod warunkiem, że faktura ta została wystawiona terminowo.

VAT prawidłowo rozliczysz w inFakcie – sprawdź za darmo

Oczywiście, korzystając z inFaktu nie musisz znać tych zasad. Gdy w inFakcie dodajesz koszty, program automatycznie rozlicza VAT według właściwych zasad. Masz pewność, że działasz zgodnie z prawem i nie odliczysz VAT-u ani za wcześnie – ani za późno 🙂

I właśnie dlatego polecamy Ci założenie konta na inFakcie – to nic nie kosztuje. Dlaczego warto?

 • Księgowi inFakt zawsze pod ręką – możesz do nich dzwonić lub pisać w godz. 7-22 w tygodniu i 9-17 w soboty.
 • Nie musisz śledzić zmian w prawie – księgowi inFakt robią to za Ciebie 🙂
 • Regularnie dostajesz newsletter z najnowszymi poradami – inspiracji Ci nie zabraknie.

Po prostu kliknij w przycisk i załóż darmowe konto, aby sprawdzić jak to działa!