Na czym polega zmiana w rozliczaniu VAT w fakturach za media?

Wśród pytań użytkowników, które pojawiają się ostatnio przewija się kwestia faktur za media, czyli dokumentów potwierdzających zakup usługi dostarczania prądu, gazu, dostępu do Internetu, czy telefonu. Jak większość z czytelników bloga zapewne pamięta, faktury za media do końca 2013 r. rozliczało się w sposób szczególny – według terminu płatności, a nie wystawienia faktury. A jak jest obecnie?

Zakup mediów – powszechny wyjątek

Usługi takie jak media były i są wyjątkiem w przepisach. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że są one wykonywane w specyficzny sposób – stały, rozliczany w okresach (np. miesiąc, kwartał). Chodzi o takie świadczenia, dla których trudno jest określić konkretny moment, w którym nastąpiła sprzedaż (wykonanie usługi).

Do końca 2013 r. VAT z faktur dokumentujących kupno mediów należało rozliczać według terminu płatności. Był to wyjątek od reguły, która pozwalała rozliczyć VAT w okresie otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach. Z kolei jeśli chodzi o podatek dochodowy, taka faktura mogła zostać ujęta w kosztach według terminu wystawienia faktury (czyli standardowo).

A w jaki sposób faktury za media są rozliczane w 2014 r.?

Kiedy rozliczać faktury za media w 2014 r._

Faktury za media 2014 – jak rozliczać?

Podstawowa zasada dotycząca prawa do odliczenia VAT w 2014 r. jest następująca: VAT można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym pojawia się obowiązek podatkowy u sprzedawcy lub w dwóch kolejnych okresach (ale nie wcześniej, niż w okresie, w którym otrzymano fakturę). Dla takich usług jak media obowiązek podatkowy sprzedawcy w 2014 r. powstaje wraz z wystawieniem faktury i stąd bierze się zmiana w terminie prawa do odliczenia VAT.

1. Podatek dochodowy – rozliczamy według daty wystawienia

Zacznijmy od kwestii, która się nie zmieniła. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, koszty tzw. mediów nie stanowiły i w 2014 r. nadal nie stanowią wyjątku. Otrzymaną od sprzedawcy fakturę można „wrzucić w koszty” (ująć w KPiR) w okresie przypadającym na termin wystawienia faktury.

2. VAT – rozliczamy według daty otrzymania (lub w dwóch kolejnych okresach)

To, co w 2013 r. było regułą, teraz jest wyjątkiem. W 2014 r. faktury za tzw. media rozlicza się w okresie przypadającym na datę otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach.

Jak rozliczać faktury z końca roku?

W kontekście zmiany przepisów oraz nadchodzącego terminu rozliczenia grudnia 2013 i IV kwartału 2013 r. pojawia się pytanie jak rozliczyć faktury z końca roku.

Tutaj zasada jest dość prosta. Dla faktur wystawionych w 2013 r. stosujemy stare zasady (także jeśli termin płatności przypada w 2014 r.). Natomiast dla faktur wystawionych w 2014 r. należy stosować nowe zasady.

Np. VAT z faktury za prąd wystawionej 31 grudnia z terminem płatności w styczniu należy rozliczyć w styczniu. Natomiast jeżeli faktura została wystawiona 1 stycznia, to VAT trzeba rozliczyć w terminie otrzymania faktury, czyli według nowych zasad.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto