Elektroniczne deklaracje obowiązkowe od 2015 r.


8 lipca 2014 2 min. czytania

Już od przyszłego roku część przedsiębiorców będzie musiała składać wyłącznie elektroniczne deklaracje PIT. To główne założenie projektu, jaki pod koniec czerwca przyjął rząd. Co za tym idzie zmniejszy się liczba firm korzystających z papierowych druków.

Składanie deklaracji wyłącznie elektronicznie – kto będzie miał taki obowiązek?

Projekt ustawy przewiduje, że od 2015 r. większość deklaracji podatkowych trafi do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Dzięki temu zmniejszy się liczba dokumentów w formie papierowej przesyłanych do administracji podatkowej i przez nią przetwarzanych.

Zgodnie z planowanymi zmianami obowiązek składania e-deklaracji będzie dotyczył zarówno:

  • podatników, którzy sporządzają roczne zeznania podatkowe, jak i
  • płatników informujących organy skarbowe o wywiązywaniu się z prawidłowego obliczania, pobierania i wpłacania kwot podatku dochodowego lub podatku u źródła.

Właśnie oni od 1 stycznia 2015 r. będą zobligowani do składania drogą elektroniczną deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-40. Ma to mieć zastosowanie do dochodów (lub poniesionych strat) uzyskanych już w obecnym roku.

Ten obowiązek nie będzie dotyczył mniejszych firm, które rozliczają maksymalnie pięć osób i jednocześnie nie korzystają z usług biur rachunkowych.

Uruchomienie systemu PFR wymaga składania e-deklaracji

Jednak nowe przepisy to przede wszystkim niezbędny element uruchomienia systemu PFR (pre-filled tax return), który umożliwi przygotowywanie podatnikom wstępnych deklaracji PIT.

Ministerstwo Finansów tworzy już odpowiedni system. Zgodnie z założeniami każdy podatnik będzie miał w nim konto, na którym znajdzie wstępnie wypełnione zeznanie PIT. W przypadku, gdy uzna, że dokument jest poprawny, będzie mógł przesłać go do urzędu skarbowego i automatycznie uzyska poświadczenie jego odbioru.

Urzędnicy wypełnią PIT-36 za przedsiębiorcę

Zgodnie z założeniami z początkiem 2015 r. usługa PFR ma zostać udostępniona dla rozliczających PIT-37, czyli głównie pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów. Od 2016 r. będzie rozszerzona na PIT-36 składany przede wszystkim przez przedsiębiorców, a także PIT-38 (dotyczy osób osiągających dochody kapitałowe, np. z giełdy).

Uruchomienie tego systemu wymaga zgromadzenia odpowiednich danych. Odbędzie się to właśnie dzięki złożeniu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej.

Z inFaktem zmian w przepisać nie trzeba się obawiać

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu