Jak przejść z zasad ogólnych na podatek liniowy albo ryczałt? Jakie są terminy na zmianę?


15 lutego 2021 3 min. czytania

Przedsiębiorcy w momencie zakładania działalności muszą wybrać formę opodatkowania, czyli sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Sposób opodatkowania nie musi pozostać taki sam przez cały okres istnienia firmy, ponieważ przepisy zezwalają na zmianę. Zmiana formy opodatkowania nie jest jednak możliwa przez cały rok, jest termin graniczny, do którego należy złożyć wniosek.

Do kiedy można zmieniać formę opodatkowania w 2021?

Na na zmianę opodatkowania na podatek liniowy albo ryczałt jest czas do 20. dnia następnego miesiąca, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku. Oznacza, że jeżeli firma uzyskała przychód w styczniu 2021 jakikolwiek przychód, to jej właściciel może zmienić formę opodatkowania do 20 lutego 2021.

Gdyby firma uzyskała pierwszy przychód w 2021 r. na przykład w marcu, to może zmienić sposób opodatkowania do 20 kwietnia 2021.

Czy trzeba składać co roku oświadczenie o wybranym sposobie opodatkowania?

Funkcjonuje zasada, że forma opodatkowania, którą podatnik wybrał w roku podatkowym, obowiązuje w latach kolejnych. Tzn., że należy złożyć wniosek tylko wtedy, kiedy zamierzamy zmienić dotychczasowy sposób rozliczania.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Wniosek można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym albo – szybciej i prościej – na stronie CEiDG.

 1. Wejdź na stronę: ceidg.gov.pl
 2. Kliknij Zaloguj się (okienko w prawym, górnym rogu), a później Login.gov.pl (po lewej stronie) i potwierdź tożsamość Profilem Zaufanym lub e-dowodem.
 3. Po zalogowaniu zobaczysz kilka okienek, z których jedno będzie się nazywało Zmień dane. Wejdź w nie, a następnie kliknij Dalej.
 4. W polu 01 wpisz datę powstania zmiany (wpisujemy 1 stycznia br.).
 5. W polu 15 wybierz Tak, składam oświadczenia.
 6. W polu 12 wybierz ZUS/KRUS – tam, gdzie opłacasz składki.
 7. W polu 18 zaznacz check-box i wybierz formę opodatkowania, na którą się decydujesz.
 8. Na dole strony kliknij Dalej.
 9. Podpisz i wyślij wniosek.

Czy zmiana formy opodatkowania jest korzystna?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno warto samemu sprawdzić to w naszym kalkulatorze. Np. przedsiębiorca, którego miesięczne dochody wynoszą 10 000 zł zapłaci około:

 • 17 700 zł na zasadach ogólnych,
 • 16 800 zł podatku liniowego.

W jego przypadku zmiana zasad ogólnych na podatek liniowy to 900 zł oszczędności w skali roku. A nawet dwa razy tyle, jeżeli przedsiębiorca opłaca mały ZUS.

Jakie są dostępne formy opodatkowania?

Przepisy wyróżniają cztery formy opodatkowania:

 1. Zasady ogólne – nazywane też skalą podatkową, są najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Dochód do wysokości 85 258 zł opodatkowany jest w wysokości 17%, powyżej tej sumy – 32%.
 2. Podatek liniowy – stawka podatku 19% jest niezależna od wysokości przychodu. Ten rodzaj opodatkowania wybierają przedsiębiorcy z wysokimi dochodami.
 3. Ryczałt – jest sześć stawek ryczałtu: 17 / 15 / 12,5 / 10 /8,5 / 5,5 / 3 i 2%. Stawka zależy od rodzaju działalności.
 4. Karta podatkowa – tylko nieliczne, wybrane branże mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. Wysokość podatku zależy od wybranej branży, liczby zatrudnianych pracowników, liczby mieszkańców miejscowości prowadzenia działalności. Tabele stawek obwieszcza co roku Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Tabele na 2021 znajdują się tutaj: https://www.dziennikustaw.gov.pl/M2020000108301.pdf

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu