Koniec roku to doskonała okazja do podsumowań. Przedstawiamy Wam subiektywne zestawienie pięciu najciekawszych propozycji zmian w prawie, które są istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy.

W 2012 r. politycy przygotowali wiele projektów ustaw, które miały pomóc rozruszać polską gospodarkę. Część z nich dotyczyła ułatwień dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej – naszym zdaniem – intrygujących propozycji, które zostały przedstawione w tym roku. Jak na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle wejdą one w życie.

Firma na próbę

Ten pomysł zapewne spodobał się osobom, które myślą o założeniu własnej działalności. Projekt zakłada, że początkujący przedsiębiorca przez pierwsze trzy miesiące byłby zwolniony z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne.

Po upływie tego czasu musiałby zdecydować, czy nadal chce prowadzić własny biznes. Jeżeli wysokość zysków nie byłaby zadowalająca, przedsiębiorca mógłby zamknąć firmę bez żadnych konsekwencji.

Zwolnienie przedsiębiorców ze składek emerytalnych

Co miesiąc przedsiębiorca opłacający „duży ZUS” wydaje na składki emerytalne bagatela 413 zł. Dlatego wiele osób chce ich zniesienia, aby móc we własnym zakresie gromadzić oszczędności na zabezpieczenie późnej starości. Ostatnio część posłów zaproponowała, aby zwolnić przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek emerytalnych.

Osoby prowadzące działalność same by decydowały, czy chcą odkładać na emeryturę wypłacaną przez ZUS, czy wolą skorzystać z usług innego ubezpieczyciela. Pomysł wydaje się kuszący, ale pozostawia wiele pytań i niejasności. Np. nie wiadomo, co z osobami, którym nie uda się odłożyć pieniędzy na zabezpieczenie spokojnej starości.

Przy zakupie paliwa odliczymy 50 proc. VAT-u

Wielu przedsiębiorców ubolewa, że obecnie nie można odliczać VAT-u przy zakupie paliwa do auta osobowego. Wkrótce może się to zmienić. Polski rząd planuje, by od 1 stycznia 2014 r. do końca 2018 r. przedsiębiorcy mogli odliczać 50 proc. VAT-u przy zakupie paliwa do aut o masie do 3,5 tony. Aby przepisy weszły w życie, zgodę musi wyrazić Unia Europejska.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorców

Rząd przygotował projekt zmian, które po wejściu w życie dawałyby przedsiębiorcom prawo do urlopu wychowawczego. W czasie sprawowania opieki nad dzieckiem państwo płaciłoby za nich składki zdrowotne, emerytalne i rentowe – takie rozwiązanie jest już stosowane w przypadku rodziców zatrudnionych na etat.

Z urlopu wychowawczego mogliby skorzystać przedsiębiorcy, którzy będą się ubezpieczać wcześniej co najmniej przez pół roku i w czasie opieki nad dzieckiem zawieszą działalność gospodarczą.

Wystarczy złotówka, by założyć spółkę

Obecnie osoby, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą w formie spółki, muszą wpłacić kapitał założycielski. W przypadku spółki akcyjnej suma ta wynosi aż 100 tys. zł, a w przypadku spółki z o.o. – 5 tys. zł. Część polityków zaproponowała, aby obniżyć tę kwotę do symbolicznej złotówki.

Tylko ciekawe, co na ten pomysł powiedzą wierzyciele, np. banki lub akcjonariusze. Istnieje obawa, że nikt nie będzie chciał kupować akcji spółki, która nie ma zabezpieczenia finansowego. Co więcej, banki mogą odmówić kredytu firmie, która nie posiada kapitału założycielskiego.

Jaka propozycja najbardziej Wam się podoba? Podzielcie się swoimi opiniami!