W inFakcie księgowość i płatności są zintegrowane w ramach jednej, niezwykle wygodnej usługi. Jeśli jeszcze zastanawiasz się „czy warto” to mamy dla Ciebie 6 prostych powodów, które pokażą Ci dlaczego warto korzystać z Szybkich Płatności w inFakcie.

Jak to działa? W inFakcie każdą kwotę można opłacić przez zintegrowane płatności obsługujące większość polskich banków, karty kredytowe i BLIK. Dotyczy to faktur kosztowych, podatków i składek ZUS oraz faktur przychodowych, które zawierają link do płatności dla klienta.

A oto dlaczego szczególnie warto korzystać z opcji Szybkich Płatności w inFakcie.

1. Pokaż, że zależy Ci na relacji biznesowej → szybka zapłata = prestiż

Szybkie opłacenie faktury to najlepszy sygnał dla klienta, który mówi: jesteśmy godni zaufania i stabilni finansowo.

Tę zasadę raczej zna każdy przedsiębiorca, ale mimo tego zatory płatnicze są ogromnym problemem (o czym za chwilę). Pod względem opóźnień w płatnościach polscy przedsiębiorcy są najmniej sumienni w Europie, bo aż 78% firm otrzymuje płatności nawet miesiąc po terminie (źródło: kipp24.pl). Oczywiście nie zawsze chodzi o brak funduszy – często powodem jest niedobry zwyczaj płacenia zawsze po terminie.

Z inFaktem terminowe opłacanie faktur kosztowych jest maksymalnie proste, bo łączy się z księgowością. Wystarczy dodać koszt, a następnie kliknąć w link “Zapłać teraz z inFakt”, aby od razu uzyskać dostęp do zapłaty. Tym samym znika przynajmniej jedna wymówka, aby nie zapłacić w terminie.

2. Zapłata i księgowanie w jednym → nie ma miejsca na pomyłkę

Zwykle płatność i księgowanie to osobne czynności. Najpierw przychodzi faktura, a następnie odrębnie i w różnych terminach trafia do zapłaty oraz księgowania. Jest tutaj miejsce na problemy nie tylko z terminem zapłaty, ale także szczegółami płatności, zwłaszcza jeśli chodzi o kwotę, tytuł przelewu i dane odbiorcy.

Szybkie Płatności powodują, że księgowanie i zapłatę można połączyć. Jak to działa?

Po otrzymaniu faktury od klienta w pierwszej kolejności dodajesz koszt w inFakcie pamiętając, aby ustawić go jako nieopłacony i podać nr konta klienta. Następnie klikasz “Zapłać teraz z inFakt”, wykonujesz przelew i gotowe!

3. Brak konieczności załączania potwierdzeń zapłaty → oszczędność czasu

Przedsiębiorca powinien przechowywać potwierdzenia zapłaty podatków i składek ZUS. W typowej wersji trzeba wykonać przelew, zapisać PDF z potwierdzeniem, po czym zachować go we właściwym folderze na dysku lub załączyć w inFakcie.

Dzięki Szybkim Płatnościom nie trzeba pobierać z banku PDF-ów i przechowywać w folderach lub załączać w programie księgowym. Potwierdzenia generują się samoczynnie i automatycznie załączają do kwot podatków i składek ZUS na Twoim koncie. Dzięki temu masz ślad, że płatność została wykonana.

Szybkie płatności w inFakt

4. Ułatwiasz klientom zapłatę → szybciej otrzymujesz pieniądze

Ułatwienie dokonania zapłaty jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o faktury przychodowe. W inFakcie faktury generują się wraz z linkiem do Szybkiej Płatności. Wystarczy, że klient w niego kliknie, a zostanie przekierowany do systemu płatności, gdzie może wybrać bank, kartę kredytową lub BLIK i natychmiast wykonać przelew.

Dodając link do płatności ułatwiasz klientowi zapłatę, która staje się tak wygodna jak w sklepach internetowych. Jest to możliwe bez integrowania własnych usług z systemem do płatności, co może być kosztowne i pracochłonne.

W ten sposób masz pewność, że pieniądze dotrą na właściwe konto bankowe, a także od razu wiesz, które faktury zostały opłacone, a które jeszcze nie. Zapłatę można łatwo powiązać z transakcją, której dotyczy.

5. Wygoda bez dodatkowych opłat → opcja dostępna w cenie inFaktu

Zanim wprowadziliśmy nową funkcję w inFakcie zadaliśmy sobie takie pytanie:

Skoro w inFakcie dodaje się koszty, wystawia faktury i sprawdza kwoty podatków – to czy można je także opłacać?

Wkrótce poznaliśmy odpowiedź: tak, można.

Widząc jak bardzo wygodne jest to rozwiązanie, postanowiliśmy udostępnić Szybkie Płatności bez dodatkowych opłat. Prowizję operatora pokrywamy za naszych klientów.

Zależy nam bowiem na tym, aby inFakt stał się możliwie funkcjonalny i łączył w sobie zalety wielu usług finansowych.

6. Zatory płatnicze to poważny problem → wspieramy gospodarkę

Zatory płatnicze są często spowodowane tym, że gospodarka to system naczyń połączonych.

Według raportu FOR, aż 7 na 10 firm nie płaci swoim kontrahentom na czas, bo sama nie dostaje pieniędzy od klientów w umówionym terminie. Z analizy FOR wynika, że całkowity roczny koszt związany z nieterminowymi płatnościami sięga 100 mld złotych.

Sytuacji nie poprawia niestety split payment, ponieważ dotychczas firmy miały możliwość doraźnego korzystania ze środków przeznaczonych na zapłatę VAT. Split payment sprawia, że środki te są w praktyce niedostępne – trafiają na odrębny rachunek, do którego przedsiębiorca ma ograniczone prawa.

Brak płynności finansowej to problem, który rykoszetem może do Ciebie powrócić. Płacąc na czas korzystając z Szybkich Płatności dorzucasz swoją cegiełkę do tego, aby biznes w Polsce (i nie tylko!) rozwijał się, a tym samym Twoja działalność.