Czy przedsiębiorca potrzebuje tabletu?


12 lipca 2012 5 min. czytania

Tablet PC robi ostatnio zawrotną karierę. To urządzenie mobilne zmieniło oblicze rynku komputerów przenośnych i teraz niemal każdy szanujący się producent ma kilka modeli w swojej ofercie. A czy taki gadżet powinien trafić do teczki przedsiębiorcy?

1. Tablet to wygoda i mobilność w jednym

 

Pewnie to samo można powiedzieć o smartfonie, ale na relatywnie małym ekranie niewygodnie wykonywać bardziej skomplikowane czynności. Ot, choćby pisanie maili, co przecież pochłania sporo czasu przedsiębiorcom czy przeglądanie Internetu – na 10-calowym ekranie jest po prostu łatwiejsze i wygodniejsze. Jednocześnie tablet jest znacznie lżejszy niż przeciętny laptop, czy netbook. Można z niego bez problemu skorzystać w podróży i to nie tylko na siedząco, ale i na stojąco.

2. Idealny towarzysz podróży

 

Podróże w biznesie – to norma. A w trakcie podróży stały dostęp do Sieci to nie tylko norma, ale wręcz konieczność. W tym wypadku świetnie sprawdza się tablet z modułem 3G, ponieważ jest lekki i łatwy w transporcie, a jednocześnie oferuje szereg narzędzi przydatnych w czasie podróży i wygodny w obsłudze duży ekran. Aplikacje takie jak TripIt, Booking, czy Flightradar pozwalają na dokładne zaplanowanie podróży.

Trudno dziś także wyobrazić sobie wizytę w nowym mieście bez rzucenia okiem na Google Maps. A czas w samolocie czy pociągu zawsze można sobie umilić filmem, ebookiem czy grą, bez obaw o to, że rozładowanie baterii w tablecie odetnie nas od świata (jak to jest zwykle podczas używania smartfona).

3. Idealne narzędzie do przeglądania Internetu

 

Na dużym ekranie przeglądanie Internetu jest po prostu wygodne, szybkie i łatwe. Większość freelancerów pracujących jako redaktorzy i dziennikarze musi pozostawać na bieżąco z wydarzeniami i newsami ze swojej branży. Dzień zwykle zaczyna się od przeglądania wiadomości zebranych w czytnikach RSS i na ulubionych portalach. Zamiast ślęczeć przed komputerem, można rozsiąść się wygodnie w fotelu lub udać się do ulubionej kawiarni i czytać z filiżanką kawy w jednej ręce a tabletem w drugiej.

Idealne narzędzia, to wszelkie agregatory treści i zbiory popularnych cyfrowych magazynów. Na iPadzie można znaleźć wiele aplikacji specjalnie do tego przeznaczonych, jak np. Flipboard, Zinio, Pulse czy popularny Google Reader.

4. Duży ekran dotykowy to wygoda i przyjemność

 

Każdy kto trzymał w ręku iPada i mógł chociaż chwilę pobawić się ekranem dotykowym wie, jak łatwo i przyjemnie obsługuje się wszelkie aplikacje. Dzięki zastosowaniu tej technologii zbędne jest noszenie ze sobą dodatkowych akcesoriów w postaci np. myszki bezprzewodowej. Wirtualna klawiatura, choć nie zastąpi fizycznej w 100%, jeśli się przyzwyczaić pozwoli naprawdę szybko odpisywać na e-maile, sporządzać notatki czy planować dzień.

5. Tablet do czytania

 

Specjaliści od biznesu czytają raporty, naukowcy artykuły naukowe, dziennikarze szkice artykułów, informatycy dokumentację, a wciągającą powieść – każdy z nas!

Tablet nadaje się wyśmienicie do czytania e-booków. Owszem, to nie jest Kindle wyposażony w technologię E-ink (jego ekran nie świeci i przypomina papier), ale czytanie z iPada to tak naprawdę kwestia przyzwyczajenia. A tablet ma na tyle dużo zastosowań, że warto uczynić z niego czytnik ebooków, aby zwolnić kieszeń z kolejnego gadżetu,

6. Wygodny sposób prezentacji danych i projektów

 

Graficy, projektanci i twórcy stron internetowych często muszą zaprezentować wyniki swojej pracy w trakcie spotkania biznesowego. O ile smartfon nieszczególnie nadaje się do tego, o tyle 10-calowy tablet jak najbardziej. A zapewne wiecie, że wrzucić tablet do teczki jest znacznie łatwiej, niż taszczyć na spotkanie laptopa.

7. Tysiące aplikacji biurowych w zasięgu ręki

 

Wystarczy zajrzeć do App Store i Google Play. Tysiące aplikacji sprawiają, że kupując tablet, przedsiębiorca otrzymuje wielofunkcyjne narzędzie, które nie tylko z powodzeniem zastąpi klasyczny notes, kalendarz czy książkę adresową, ale też znacznie ułatwi korzystanie z tych narzędzi (które zwykle i tak są dostępne w smartfonie). Wymieniać można w nieskończoność. Od programów do edycji plików Office’a, przez program do notatek jak Evernote, do pracy kreatywnej jak Simplemind+, po choćby Dropbox, czy Google Drive do współdzielenia plików oraz ciekawe appki do zarządzania projektami na iPada, jak choćby Project Planner HD, SG Project albo xPlan.

8. Na tablecie zadbasz o finanse

 

Bankowość mobilna oferowana jest przez większość banków. O ile korzystanie z niej na 3,5-calowym ekranie smartfona może być utrudnione, o tyle 10-calowy tablet nie stanowi tutaj żadnego ograniczenia. Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację, a przelew za ZUS, podatki, fakturę czy wynagrodzenie dla podwykonawcy będzie w zasięgu ręki.

9. Budowanie wizerunku za pomocą gadżetów

 

Nie da się ukryć, że tablet to moda. Chcesz być trendy, musisz nosić się z iPadem. Zwłaszcza jeśli gustujesz w rozmaitych spotach, campach, betach, dayach i standardach (dla niewtajemniczonych – chodzi o cykliczne spotkania branży internetowej). Jeśli przedsiębiorca chce pokazać klientowi, że jest na czasie, na spotkanie także powinien przyjść z tabletem. To powinno zrobić dobre wrażenie.

10. Nie samą pracą człowiek żyje

 

Pracujący na własną rękę freelancer przez cały czas musi radzić sobie ze stresem, terminami, klientami, a czasem też niezorganizowaniem współpracowników. W całym tym rozgardiaszu czasem ciężko znaleźć chwilę wytchnienia, a kiedy nawet się taka znajdzie jest za krótka, żeby odpowiednio się rozerwać.

Tablet to nie tylko przydatne narzędzie do pracy, ale również multimedialne centrum rozrywki. Dużą część aplikacji zamieszczonych w dedykowanych sklepach stanowią gry, które pozwolą na chwilkę odpoczynku i interaktywnej zabawy. Wśród najpopularniejszych tytułów znajdują się kultowe już Angry Birds, Fruit Ninja, Cut the Rope, czy World of Goo. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posłuchać ulubionej muzyki albo obejrzeć krótki film na YouTube.

Ponownie – niby to samo oferuje smartfon, ale gry i multimedia zwykle bardzo szybko rozładowują baterię, a konsekwencje rozładowanego telefonu są znacznie gorsze, niż rozładowanego tabletu. Dodatkowy gadżet w kieszeni, to po prostu wygoda.

fot. by Rego – d4u-hu

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu