Split Payment i JPK to dwa rozwiązania prawne, które w 2018 roku wzbudzają największe emocje – wynika z badania inFaktu przeprowadzonego wśród księgowych. Ponad połowa nie potrafi określić, czy zmiany prawne w Polsce idą w dobrym, czy złym kierunku.

Rok 2018 przynosi wiele zmian prawnych w sferze księgowości. Zapytaliśmy więc księgowych, co sądzą oni o zmianach już wprowadzonych w życie lub dopiero zapowiadanych.

Kompendium wiedzy inFakt o zmianach prawnych w 2018

Która zmiana prawna w 2018 pomoże księgowym w pracy?

Ponad połowa księgowych zapytanych przez inFakt nie widzi żadnej zmiany prawnej, która pomogłaby im w codziennej pracy. Takie zdanie ma aż 57% ankietowanych.

Zmiany-prawne-2018-pomoga

Zmianą prawną pozytywnie ocenianą przez stosunkowo największą grupę księgowych jest Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK. Prawie co czwarty ankietowany księgowy uważa, że JPK usprawni im codzienną pracę. Oto przykładowe odpowiedzi księgowych z tej grupy:

„JPK na bieżąco wyłapuje błędy w danych wprowadzonych do systemu, dzięki temu wszystko można na bieżąco zweryfikować”.
„nie będzie potrzeby kompletowania dokumentacji w przypadku kontroli gdy wysyłamy JPK”.

Część księgowych, co wiemy też już z innych badań prowadzonych przez inFakt, uważa JPK za pomocne w „mobilizacji klientów w szybkim przynoszeniu dokumentów oraz przyspieszeniu kontroli skarbowych”.

Inne zmiany prawne zostały ocenione jako pomocne przez niewielu ankietowanych.

JPK i Split Payment najbardziej problematyczne

Zdecydowanie więcej księgowych ocenia jednak JPK negatywnie. Jednolity Plik Kontrolny okazał się rozwiązaniem, które w opinii największego odsetka księgowych utrudni im codzienną pracę i dołoży obowiązków. Taką opinię wyraziło prawie 60% ankietowanych przez inFakt.
Kolejnym rozwiązaniem ocenionym jako problematyczne był Split Payment – przyznało to 43% respondentów.

Pakiet przydatnych informacji o Split payment od inFakt

 

Zmiany-prawne-2018-utrudnia

Co w JPK i Split Payment nie podoba się księgowym?

„JPK jest dodatkowym obowiązkiem do wykonania i sprawdzenia kompatybilności z pozostałymi deklaracjami i rejestrami.”

„Z JPK jest więcej pracy, gdyż dodatkowo trzeba poświecić czas na jego wysyłkę oraz czekać na UPO.”

„Split Payment utrudnia moja prace ze względu na blokowanie środków finansowych, które stanowią moja własność a dysponowanie nimi będzie uwarunkowane decyzja urzędów skarbowych.”

„Obawiam się jak będzie wyglądał Split Payment, jak będą wyglądały wyciągi bankowe i że zwiększy się ilość pracy przy księgowaniu osobno konta głównego i osobno konta VAT.”

Niepewność co do kierunku zmian

Najwięcej, bo ponad połowa księgowych, nie potrafi określić, czy zmiany prawne w Polsce idą w dobrym kierunku. Co ciekawe, jedna trzecia badanych jest pozytywnie nastawionych odnośnie ogólnego kierunku zmian. Jedynie 15% uważa, że zmiany prawne idą w kierunku złym.

 

Zmiany-prawne-2018-kierunek-zmian

Zmiany prawne w 2018: wnioski

Z odpowiedzi oraz innych badań inFakt wynika więc, że wielu księgowych rozumie intencje ustawodawcy odnośnie np. uszczelniania systemu podatkowego i działanie zapobiegające nieprawidłowościom.

Obawy dotyczą przede wszystkim zwiększonego nakładu pracy po stronie księgowych. Ważne jest więc, aby zmiane w prawie wprowadzane były w sposób na tyle przemyślany, żeby dodatkowej pracy dla księgowych było jak najmniej.