Refakturowanie a podatek VAT. Jakie stawki na refakturze? Przykłady i wyjaśnienie

Piotr Juszczyk

Refakturowanie jest dość popularną czynnością, jednak wielokrotnie sprawia problemy podatnikom. W niniejszym artykule za pomocą przykładów wyjaśniamy, jak wystawić fakturę i jakie stosować stawki VAT.
refakturowanie

Refakturowanie, najprościej ujmując to odsprzedaż usług, jednak należ pamiętać że nie zawsze jest możliwe. Sprawdź nasz artykuł: Refakturowanie – kiedy jest dopuszczalne?

Jak wystawić refakturę?

Przepisy nie określają szczególnych zasad dla wystawianych refaktur, a więc wystawiamy je na zasadach ogólnych obowiązujących przy wystawianiu faktur. Należy również zaznaczyć, że wystawienie refaktury nie wiąże się z powielaniem faktury zakupowej. Podatnicy nie są związani treścią refakturowanych faktur.

Tytułem refaktury powinno być wyrażenie „Tytuł”. W dokumencie nie ma obowiązku używania słowa „Refaktura”, można jednak użyć go w podtytule.

Reafaktury wystawiamy w terminach właściwych dla refakturowanych czynności. Zatem refakturę wystawiamy nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy odsprzedawanego towaru lub wykonania odsprzedawanej usługi.

W związku z tym, że refaktury wystawiamy na zasadach ogólnych, to również znajdzie tutaj zastosowanie zasada dająca możliwość wystawianie refaktury na 30 dni przez wykonaniem odsprzedawanej usługi czy też dokonania dostawy odsprzedawanego towaru.

Przykład 1
Firma X nabyła usługę szkoleniową we własnym imieniu jednak na rzecz firmy Y. Usługa ta została wykonana 10 lutego 2018 r. Firma Y wystawiła fakturę refakturującą tą usługę w dniu  15 lutego 2018 r. Termin na wystawienie faktury upłynie 15 marca 2018 r. Podatnik również mógłby udokumentować tę fakturę w dniu 11 stycznia 2018 r. tj na 30 dni przed wykonaniem odsprzedawanej usługi.

Refakturowanie a podatek VAT. Jakie stawki zastosować?

box-icon

Ważne

Refakturowane towary i usługi, co do zasady, są opodatkowane według takich samych stawek VAT jak zastosowane przy ich zakupie.

Przykład 2

Czynny podatnik VAT nabył we własnym imieniu, lecz na rzecz swojego kontrahenta opodatkowaną stawką 8% VAT usługę. Refakturując tę usługę podatnik również może zastosować stawkę 8%.
Jednak, wskazać należy, że dla niektórych czynności do stosowania obniżonej stawki VAT lub zwolnienia od podatku uprawnione są tylko określone podmioty. W związku z powyższym w takich przypadkach refakturowanie przez inne podmioty nie korzysta z tej obniżonej stawki podatku lub zwolnienia, a w konsekwencji winno być opodatkowane na zasadach ogólnych dla refakturowanej czynności.

Przykład 3

Firma X w swojej siedzibie zorganizowała spotkanie z Firmą Y. Jednak z przedstawicieli Firmy Y zostawił w Firmie X swojego notebooka. Uzgodniono ze względu na odległość, że Firma X odeśle tego notebooka Firmie Y za pośrednictwem Poczty Polskiej i obciąży kosztami wysyłki Firmę X. Jednak Firma Y nie będzie mogła zastosować na refakturze stawki VAT zw, gdyż tylko usługi pocztowe pocztowe realizowane przez Pocztę Polską mogą korzystać ze stawki zw. A zatem na refakturze zastosowana powinna zostać stawka VAT 23%.

Warto również mieć na uwadze, że nabywamy usługi od kontrahentów o różnym statusie podatkowym tzn. od podatników VAT zwolnionych lub czynnych. Jednak nie możemy odsprzedawać tych usług adekwatnie do statusu kontrahenta- tj. stosując zwolnienie lub opodatkowanie VAT.

box-icon

Ważne

Podatnik VAT czynny przy odsprzedaży usług (refakturowaniu) zobowiązany jest zawsze stosować stawkę VAT właściwą dla danych usług.

Przykład 4

Podatnik VAT czynny nabył usługę od podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego. Dla nabytych usług stosuje się stawkę podstawową tj. 23%. Podatnik korzystający ze zwolnienia wystawił fakturę ze stawką VAT zw. Jednak nabywca (czynny podatnik VAT) przy jej odsprzedaży jest zobowiązany do zastosowania stawki właściwej dla tej usługi tj. w tym przypadku 23%.
Kolejny przypadek ważny rozważenia to sytuacje, kiedy miejsce świadczenia nabywanej usługi znajduje się na terytorium Polski, zaś miejsce świadczenia odsprzedawanej usługi znajduje się poza terytorium Polski. W takich przypadkach wystawiane refaktury nie powinny zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Przykład 5

Przedsiębiorca polski nabył we własnym imieniu, lecz na rzecz włoskiego przedsiębiorcy usługę. Polski podatnik otrzymał fakturę ze stawką 23%. Następnie ta usługa została odsprzedana na rzecz włoskiego przedsiębiorcy i jest opodatkowana na zasadach ogólnych, a więc wg miejsca siedziby usługobiorcy. Mimo otrzymania faktury z VAT według stawki 23%, polski przedsiębiorca wystawić powinien refakturę bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.