Rozliczanie wspólne małżonków a najem prywatny

Aneta Socha-Jaworska

PIT-28 a rozliczenie wspólne z małżonkiem. Jak taką sytuację regulują przepisy? Czy jest ogólnie jakakolwiek możliwość rozliczenia się z małżonkiem, kiedy korzystasz z ryczałtu?

Ryczałt

Formę opodatkowani według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może wybrać osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoba dokonująca najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Wspólne rozliczenie małżonków

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Natomiast jak określa art. 6 ust. 2 ustawy, małżonkowie :

  • podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  • między którymi istnieje wspólność majątkowa,
  • pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego (czyli małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński dowolnego dnia w 2023 r. i nie rozwiedli się do końca 2023).

mogą być na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. Dochód ustala się po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26e. W tym przypadku podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Ustawodawca przewidział jeszcze jedno rozwiązanie z art. 6a ust.1. Mianowicie wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:

  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Wypróbuj inFakt Smart

Ty wystawiasz faktury w aplikacji. inFakt prowadzi Twoją księgowość. Już za 99 zł / miesiąc.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

PIT-28 a rozliczenie wspólne z małżonkiem

Przepisy ustawy określają, że wspólne rozliczenie małżonków nie jest możliwe, gdy chociażby jeden z małżonków osiąga przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany.

Zatem zasadą jest, że wspólne rozliczenie małżonków nie jest możliwe gdy jedno z nich osiąga przychody opodatkowane według podatku zryczałtowanego.

Natomiast oczywiście mamy wyjątek w tym zakresie. Wspólne rozliczenie może zostać zastosowane, gdy jeden z małżonków lub obie osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


Aneta Socha-Jaworska
Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.