W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 marca 2012 r., nr IPTPB1/415-367/11-2/DS, czytamy: Osoby fizyczne spoza Unii Europejskiej w opinii organów podatkowych mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na osiągnięte przychody.

Jednakże w 2014 roku wprowadzono nowelizację przepisów w tym zakresie, a dokładnie 5 września weszły w życie zmiany przepisów w ustawie o rachunkowości. Z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy usunięto zapis dotyczący obcokrajowców. Wobec tego osoby fizyczne będące obywatelami państw spoza Unii Europejskiej, nie muszą wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Polsce prowadzić ksiąg rachunkowych.

Obcokrajowiec – a jednoosobowa działalność gospodarcza w Polsce

Ale czy to już wszystko i obcokrajowiec może bez problemu założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce? Niestety nie, patrząc na ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a dokładnie na art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku. Z przepisu tego wynika, że jeżeli cudzoziemiec, który posiada w Polsce:

  • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

  • zezwolenie na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością:

    • kształcenia na studiach w trybie stacjonarnym (art. 144 ustawy o cudzoziemcach),

    • w celu połączenia się z rodziną (art. 159 ustawy o cudzoziemcach) poza wyjątkami,

    • posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (art. 186 ust. 3 – zezwolenie na pobyt czasowy),

    • jest członkiem rodziny w myśl art. 186 ust. 4,

    • posiada zezwolenie na pobyt czasowy,

  • zezwolenie na pobyt czasowy udzielone przebywającemu na terytorium RP członkowi rodziny w celu połączenia z rodziną w myśl art. 159 ust. 3 i 4;

  • status uchodźcy,

  • ochronę uzupełniającą,

  • zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany,

  • zezwolenie na pobyt czasowy i pozostają w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium RP,

  • zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzielone ze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG,

a także cudzoziemcy, którzy:

  • korzystają w RP z ochrony czasowej,

  • posiadają ważną Kartę Polaka,

  • są członkami rodzin (w myśl art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), dołączającymi do obywateli państw, o których mowa w ust. 1 lub przebywającymi z nimi – mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Pozostali cudzoziemcy, którzy nie zostali wymienieni powyżej (na przykład ci, którzy przebywają za granicą, a rejestracja działalności gospodarczej nie wymaga ich fizycznej obecności w Polsce lub ci którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy), mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółek.

Reasumując, cudzoziemiec po spełnieniu odpowiednich warunków może założyć poprzez uzupełnienie formularzu CEIDG-1, jednoosobową działalność gospodarczą. Jednakże należy pamiętać, że takie osoby po przekroczeniu kwoty 1 200 000 euro (art. 24a ust.4 ustawy o pdof), są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.