Kasy fiskalne online od 2020 r., to nowa data ustalona na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Na posiedzeniu  ustalono również harmonogram wprowadzenia kasy fiskalnej online dla poszczególnych branż. 

Przypomnijmy, że początkowo pierwsze kasy online miały obowiązywać od 2019 r. Jednak głównie ze względów technicznych termin ten nie był możliwy. Nowa data została ustalona na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych w dniu 20.02.2019 r. Drugie czytanie w sejmie ma się odbyć 13 marca 2019 r.  Zgodnie z nim, kasy fiskalnej online mają być wdrażane od początku 2020 roku.

Kasy fiskalne online – harmonogram

Zgodnie z projektem ustawy kasy fiskalne online będą wdrażane następująco:

 1. z dniem 1 stycznia 2020 r. mechanicy oraz stacje benzynowe, czyli podatnicy:
  a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  b) dokonujący sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
 2. z dniem 1 lipca 2020 r. placówki gastronomiczne, hotele i pensjonaty a także sprzedawcy koksu, czyli podatnicy:
  a) świadczący usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  b) zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
 3. z dniem 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:
  a) fryzjerskie,
  b) kosmetyczne i kosmetologiczne,
  c) budowlane,
  d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  e) prawnicze,
  f) związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Jednak z ustawie mamy zapis, że terminy mogę ulec zmianie w przypadku niewystarczających możliwości organizacyjnych. Kasy online będą na bieżąco przesyłać dane do Centralnego Repozytorium KAS.

Pozostałe branże będą przechodzić na nowe kasy wraz z wygaśnięciem homologacji na “stare” kasy. 

Kasy fiskalne online – ulga

Początkowe założenia do nowelizacji ustawy zakładały nową wyższą ulgę w kwocie 1000 zł. Jednak z projektu ustawy wynika, że ulga ta pozostanie na niezmienionym poziomie tj. 700 zł. Oczywiście jest to ulga maksymalna. Podatnik na zakup kasy fiskalnej będzie miał możliwość odliczenia nie więcej niż 90% kwoty wydanej na każde urządzenie – nie więcej niż 700 zł. Podatnik będzie miał pół roku od rozpoczęcia ewidencjonowania na kupno kas. Dotyczy to również podatników, którzy będą je wymieniać- oni również będą mieli pół roku na zakup nowych kas i skorzystania z ulgi.

Przykład

Podatnik prowadzący punkt gastronomiczny zakupił w styczniu 2020 roku 4 nowe kasy, w lutym 2 i w maju kolejne 4. Na każdą z nowo zakupionych kas podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi.

Kasy fiskalne online – leasing? aplikacje?

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają zacząć obowiązywać od 1 maja 2019 r. kasy fiskalnej nie trzeba będzie kupować. Podatnik będzie mógł ją wynająć, wydzierżawić lub wziąć w leasing. Będzie to napewno dobre rozwiązanie dla działalności sezonowych. Firmy oferujące kasy na pewno w swojej ofercie będą miały również możliwości np. wynajmu. Oczywiście opcja ta będzie tylko i wyłącznie dla kas online.

Innym rozwiązaniem, które może wejść w życie jest korzystanie z aplikacji np. na telefonie czy też tablecie. Jednak nasz klient musiałby również mieć aplikację, żeby dostał na nią paragon. W innym przypadku potrzebny byłby jednak wydruk z kasy, przy czym najprawdopodobniej będzie można korzystać z dotychczasowej drukarki kasy fiskalnej.

Paragon narazie bez NIP

Pomimo pierwotnych zapowiedzi MF, na razie nie będzie obowiązku wpisywania NIP kupującego na paragonie. Przypomnijmy, że celem obowiązku wpisywania numeru NIP kupującego na paragonie ma być walka z wymianą paragonów na faktury. Paragon klienta, który go nie odbiera np. na stacji benzynowej może być przez pracownika tej stacji sprzedany dla innej firmy, na podstawie którego można dla tej firmy wystawić fakturę. Dlatego też w planie jest wprowadzenia rozwiązania, które uniemożliwi ten precedens. W związku z tym, jeśli nie podamy od razu NIP, to w przyszłości nie będzie można żądać faktury do paragonu.