W miarę jak rola księgowego przechodziła z osoby prowadzącej zapisy w księdze do osoby najbardziej wtajemniczonej w sprawy firmowe Klienta – księgowi potrzebowali więcej czasu: na rozmowy, analizy, rozwiązania trudnych przypadków, itp. Z pomocą przychodziły coraz to nowe rozwiązania pozwalające przyspieszyć pracę.

Kim księgowy jest dla przedsiębiorcy

Z doświadczenia wynikającego z rozmów z przedsiębiorcami mogę śmiało powiedzieć, że obecnie księgowy to dużo więcej niż zawód. Księgowy dla przedsiębiorcy to osoba obdarzona szczególnym zaufaniem. Jednocześnie pełni rolę powiernika, doradcy, nauczyciela, a nieraz i głosu rozsądku, przy niekończącym się generowaniu kosztów przez Klienta.

rola księgowego

Czym głównie musiał zajmować się księgowy

Wszystko to wymaga czasu, a jeszcze nie tak dawno to nie przedsiębiorca a jego dokumenty były najbardziej absorbujące w biurze rachunkowym. W wielkim kartonie lądowały na biurku księgowego i zabierały większość jego miesiąca. Księgowy czasem miał do pomocy asystenta, który pomagał mu rozczytać informacje, czy ułożyć chronologicznie faktury. Następnie księgowy wprowadzał do komputera wcześniej przygotowane dokumenty.

Różnego rodzaju programy, mniej lub bardziej przyjazne (do tych mniej należały te w systemie DOS czyt. bez myszki:)) przetwarzały wprowadzone dane. Na koniec księgowy przekazywał przedsiębiorcy informacje na temat wysokości zobowiązań do urzędu.

Obecny trend w księgowości

Przełomem w pracy biur rachunkowych było rozpowszechnienie się Internetu i rozwiązań online. Od tego czasu, księgowy najczęściej nie otrzymuje już stosu dokumentów od Klienta. Ma je w wersji zdjęć, skanów, czy w formacie pdf.

Zaawansowane programy księgowe same odczytują dane z dokumentów, bez konieczności ich ręcznego wprowadzania. Rola księgowego odsuwa się od osoby przepisującej dokumenty. Zmierza ona w kierunku osoby, która podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące księgowości Klienta i buduje z nim relacje. Klient natomiast na bieżąco może podejrzeć w jakiej wysokości będzie musiał zapłacić podatki, jeżeli nie wygeneruje kolejnych kosztów.

Również urzędy starają się nadążyć za rozwojem księgowości w gospodarce i z roku na rok możemy coraz więcej deklaracji złożyć online, zupełnie bez wykorzystania papieru.
baza księgowych

Program dla biur rachunkowych online

Jeżeli Ty też, zgodnie z trendem w księgowości, dążysz do unowocześniania i zwiększania efektywności Swojego biura, sprawdź jak program, z którego korzystasz może na to wypłynąć – poznaj program dla biur rachunkowych online.