W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kryptowaluty. Przedsiębiorcy mogą pozyskiwać wirtualną walutę dokonują transakcji na giełdzie lub “wykopując” kryptowaluty koparką. Jak zaksięgować koparkę do kryptowalut?

Jak zaksięgować koparkę do kryptowalut?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić na czym polega “mining” czyli kopanie kryptowalut. W bardzo dużym uproszczeniu kopanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą koparek do kryptowalut. Problemy kryptograficzny są rozwiązywane na podstawie udostępnienia w sieci mocy obliczeniowej swojego komputera.

Potocznie nazwana koparka do kryptowalut, to komputer o dużej mocy obliczeniowej. Jego moc określa się jako liczba hash-ów / sekundę, czyli ilość wygenerowanych operacji (skrótów) na sekundę. Koszt takiego urządzenia to zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych.

“Koparkę” będącą komputerem o dużej mocy obliczeniowej należy zaksięgować jako składnik majątku sklasyfikowany pod kodem KŚT 491 Zespoły komputerowe. Z uwagi na wartość, składnik majątku powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz poddany amortyzacji. Warto zaznaczyć, że dany środek trwały może zostać amortyzowany jednorazowo lub liniowo na podstawie podwyższonego wskaźnika amortyzacji nie większego niż 2x (czyli 60%).

Jak zaksięgować koparkę do kryptowalut

Odliczenie VAT od nabycia komputera

Co do ogólnej zasady podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego na fakturze w odniesieniu, w jakim zakup związany jest z sprzedażą opodatkowaną. Zdaniem organów podatkowych transakcje związane z kryptowalutami są objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 7, przez co od zakupu komputera, które jest wykorzystywane jedynie do działalności zwolnionej z podatku VAT, podatnik nie ma prawa odliczyć VAT naliczonego.

Warto pamiętać, że komputery z dużą mocą obliczeniową mogą zostać także wykorzystywane np. do renderowania np. filmów. Jeżeli przedsiębiorca w działalności gospodarczej, dodatkowo świadczy usługi np. renderingu, które są opodatkowane podstawową stawką VAT wówczas ma prawo rozliczyć VAT od zakupu. Należy także pamiętać, że w takim przypadku przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT w oparciu o tzw. współczynnik proporcji. Więcej informacji na temat sprzedaży mieszanej można znaleźć tutaj.