Czy na podstawie paragonu z zagranicznej stacji benzynowej można zaksięgować wydatek na paliwo jako koszt?

Jeżeli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odbędzie zagraniczną podróż służbową samochodem firmowym, to wydatki na zakup paliwa udokumentowanie paragonem będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jesteś ciekaw z czego to wynika?

Biorąc pod uwagę § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisów dokonuje się na podstawie faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych, wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami. Dodatkowo podstawą zapisów mogą być również inne dowody księgowe, które zostały wymienione § 13 oraz 14 rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

W paragrafie 14 ust. 5 w/w rozporządzenia, czytamy, że wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Należy jednak pamiętać, że taki paragon powinien być zaopatrzony w:

1/ datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon,

2/ ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu.

Oprócz powyższego na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru – § 14 ust. 4 rozporządzenia.

czy paliwo można księgować na podstawie paragonu

Otrzymany paragon od zagranicznej stacji paliwowej będzie w walucie obcej – wobec czego należy przeliczyć wyrażoną kwotę w walucie obcej na polskie złote. Co za tym idzie koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu – art. 11 a ust.2 ustawy o PIT.

Reasumując, paragon za paliwo zakupiony za granicą, przedsiębiorca może zaliczyć do koszów uzyskania przychodów. Wydatek ten należy ująć w księdze podatkowej w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”.