11 filmów, które powinien obejrzeć każdy księgowy

Księgowość nie jest może typowym tematem dla filmów, ale zdziwicie się jak wiele motywów związanych z podatkami i finansami firmowymi pojawia się w Hollywood i nie tylko. Sprawdźcie nasz wybór filmów dla księgowych lub o księgowych.
Poniższa lista to wybór świetnych filmów o bohaterskich księgowych, a także mniej lub bardziej zabawnych przekrętach w biznesie i świecie finansjery. Jest też jeden serial i film krótkometrażowy, który zgarnął Oscara w 2001 r. i możecie go obejrzeć za darmo na YouTubie.

1. „Księgowy” (2016)

Tego filmu nie mogło zabraknąć na naszej liście. „Księgowy” z Benem Affleckiem to wysmakowany thriller, którego głównym bohaterem jest tytułowy księgowy – audytor (tzw. forensic accountant) trudniący się ujawnianiem finansowych szwindli w korporacjach. To zarazem doskonała rola Bena Afflecka.

Historia zaczyna się od nowego zlecenia audytu w firmie Living Robotics, która skrywa niejedną tajemnicę związaną z finansami (i nie tylko). Spodziewajcie się wartkiej akcji, pomysłowej intrygi i bohatera, który na długo zapadnie Wam w pamięć. Przykładowo, nasz księgowy z nadmiarem bodźców radzi sobie głośną muzyką, błyskającym światłem i wzmacniając sobie piszczele w pewnym masochistycznym rytuale.
Filmweb: 7,2
Oglądaj online: HBO Go

2. „Nietykalni” (1987)

W artykule o ciekawostkach księgowych pisaliśmy, że to właśnie księgowi mają na koncie „przymknięcie” Ala Capone. I właśnie dlatego zachęcamy do obejrzenia klasycznego filmu „Nietykalni” Briana De Palmy z 1987 r. W filmie pojawiła się plejada gwiazd kina lat 80: Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia oraz – przede wszystkim – rewelacyjny Robert De Niro w roli samego Ala Capone.
Ponoć De Niro, lubiący wcielać się w odgrywane postacie „całym sobą”, naciskał na reżysera, aby ten dał mu czas na przytycie o 15 kg, żeby bardziej przypominał słynnego gangstera. Cóż, nikt nie twierdził, że aktorzy prowadzą zdrowy tryb życia…
Filmweb: 7,8
Oglądaj online: Google Play

3. „Skazani na Shawshank” (1994)

„Skazani na Shawshank” mają na Filmwebie blisko 900 tys. głosów i imponującą średnią ocen w wysokości 8,8. To nie jest przypadek, bo historia opowiedziana przez Franka Darabonta na podstawie powieści Stephena Kinga jest doprawdy niezwykła i chwytająca za serce.
Wielu księgowym z pewnością przypadnie do gustu fakt, że główny bohater Andy Dufresne wykorzystuje właśnie wiedzę księgową, żeby zbudować relację z naczelnikiem i zarazem swoją pozycję w więzieniu. Jeśli nie wiecie za co tam trafił i co z tego wynikło – czas nadrobić zaległości!
Skazani na Shawshank
Filmweb: 8,8
Oglądaj online: Netflix

4. „Przypadek Harolda Cricka” (2006)

Niezwykle oryginalny pomysł na scenariusz i nietuzinkowe wykonanie. Harold Crick, urzędnik IRS (amerykańskiej skarbówki), zaczyna słyszeć w głowie głos narratora, który opowiada wszystko co robi.
Jest to o tyle niepokojące, że życie Harolda było dotychczas bardzo uporządkowane i świetnie zaplanowane w najdrobniejszym szczególe. Co jednak zrobić z ustalonym planem, gdy narrator zaczyna nagle zdradzać co stanie się w jego wyniku? Trzymać się planu, a może go zmienić?

„Przypadek Harold Cricka” to inteligentne połączenie komedii i dramatu, które bezbłędnie zmusza do myślenia – przede wszystkim przypomina, że życie jest nieprzewidywalne.
Filmweb: 7,2
Oglądaj online: Amazon (tylko ang.)

5. „Wilk z Wall Street” (2016)

Doskonały film dla osób pracujących w finansach, zwłaszcza jeśli mają do czynienia z giełdą.
„Wilk z Wall Street” to komediodramat pokazujący bodaj najbardziej bezlitosne czasy Wall Street, pełne przekrętów nastawionych zwłaszcza na wyłudzenie pieniędzy od drobnych ciułaczy określanych w USA jako „mom-and-pop investors„.
W tym filmie zobaczycie nieprzeciętną rolę Leonardo DiCaprio, który gra Jordana Belforta – prawdziwą postać. Belfort za spowodowanie strat inwestorów na 200 mln dol. spędził w więzieniu tylko 22 miesiące, po czym zajął się… szkoleniami z motywacji. I tym zajmuje się do tej pory – w 2014 r. można go było spotkać w Warszawie.
Filmweb: 7,7
Oglądaj online: Cineman.pl

6. „Układ zamknięty” (2013)

Ten film to niczym koszmar senny polskiego przedsiębiorcy. „Układ zamknięty” to świetnie opowiedziana, duszna historia o korupcji, żądzy władzy i pazerności.
Oparta na prawdziwej historii przedsiębiorców zniszczonych przez urzędników, filmowa opowieść osnuta jest wokół intrygi prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego. Film Ryszarda Bugajskiego cechuje kafkowski klimat zgodnie z którym bohaterowie (a z nimi widz) stawiani są w sytuacji absolutnej bezsilności. Ten film raczej nie doda Wam optymizmu, ale naprawdę świetnie się go ogląda.
Filmweb: 7,4
Oglądaj online: Player.pl

7. „Lista Schindlera” (1993)

Ten film także nie podniesie Was na duchu, ale zdecydowanie nie taki był jego cel. Lista Schindlera to przejmująca opowieść o Holocauście nakręcona w dużej mierze w Krakowie, z wieloma polskimi statystami, która zgarnęła mnóstwo Oscarów, w tym dla najlepszego filmu 1993 r.
Jednym z głównych bohaterów Listy Schindlera jest księgowy Itzhak Stern, który pracował dla niemieckiego fabrykanta Oskara Schindlera. Wspólnie z nim zdołał ocalić ponad 1000 osób od śmierci w obozach zagłady. To film, który każdy powinien zobaczyć.

Filmweb: 8,4
Oglądaj online: Google Play

8. „The Big Short” (2015)

Nie bez powodu “The Big Short” dostał Oscara za scenariusz w 2015 r. Podobnie do „Wilka z Wall Street”, ten film przywołuje malwersacje finansowe, choć z nieco bliższych czasów finansowego krachu w 2008 r. We wciągający i przystępny sposób prezentuje szereg mechanizmów, które doprowadziły do kryzysu.
Film znany jest m.in. z tego, że wykorzystano w nim nietuzinkowe sposoby tłumaczenia zawiłości instrumentów finansowych. Chodzi np. o technikę „cameo”, czyli krótkie, epizodyczne udziały celebrytów, których niekiedy nawet nie wymienia się w napisach. W „The Big Short” na tej zasadzie pojawił się np. ekonomista Richard Thaler, czy piosenkarka Selena Gomez.
Filmweb: 7,4
Oglądaj online: Player.pl

9. Serial: „Ozark” (2017)

Mamy także jedną propozycję serialową. „Ozark” opowiada o doradcy finansowym, który wraz z żoną i dwójką dzieci musi uciekać z Chicago do kurortu Ozarks w Missouri.
Wszystko przez problemy związane z praniem brudnych pieniędzy, w co uwikłany był bohater. Dodatkowo, musi spłacić dług meksykańskiemu bossowi mafii narkotykowej. Rodzina nie odnajduje jednak w Ozarks spokoju – bohaterowie szybko wchodzą w drogę miejscowym przestępcom.
„Ozark” jest dostępny na Netfliksie, gdzie 31 sierpnia pojawi się 10 odcinków drugiej serii. Idealny moment, aby zapoznać się z pierwszym sezonem, który także liczy 10 epizodów.
Filmweb: 7,6
Oglądaj online: Netflix

10. Krótki metraż: „The Accountant” (2001)

Oto drugi film o tytule „Księgowy” w tym zestawieniu. Jest to produkcja krótkometrażowa, która zgarnęła Oscara w 2001 r.
Rzecz dzieje się na farmie na południu USA, do której przybywa tytułowy księgowy, aby wspomóc właściciela mającego problemy finansowe. Co z tego wyniknęło? Ponieważ film jest dostępny na YouTubie, można dowiedzieć się oglądając go poniżej.
Filmweb: 8,1
Oglądaj online: YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=pXzCiWXiZtU

11. „Policja zastępcza” (2010)

Żeby nie było zbyt poważnie, na koniec proponujemy też komedię bez elementów dramatu w postaci „Policji zastępczej” (dość kreatywne tłumaczenie ang. tytułu „The Other Guys”).
Bohaterami filmu są dwaj dość leniwi detektywi (jeden z nich to tzw. „forensic accountant”), którzy marzą o rozwiązaniu jakiejś wielkiej sprawy, żeby wyjść z cienia najlepszych policjantów w mieście. Okazja przytrafia się w związku z szemraną działalnością multimilionera Davida Ershona.
Nie jest to może tak nietypowy film jak „Przypadek Harolda Cricka”, ale na pewno jest wiele gorszych filmów z Willem Ferrellem. „Policja zastępcza” z pewnością nie zmusza widza do wyłączenia myślenia, żeby dobrze się bawić, bo to całkiem inteligentna komedia, którą świetnie się ogląda. Nie dajcie się zwieść niskiej ocenie na Filmwebie – na Rotten Tomatoes ten film ma 78/100 w ocenie krytyków.
Filmweb: 5,9
Oglądaj online: HBO GO