Działalność bez rejestracji, a ZUS

Coraz częściej sięgamy po publikacje w formie elektronicznej, których zaletą jest dostępność w każdej sytuacji oraz wygoda. Wydaje sie, że w przyszłym roku jeszcze chętniej będziemy je czytać, gdyż e-booki objęte mają być obniżoną stawką VAT. Więcej na temat nowej dyrektywy na usługi elektroniczne w dzisiejszym wpisie.

skuter na minuty

Przedsiębiorca w celach firmowych może poruszać się różnymi środkami transportu. A co jeśli korzysta ze skutera na minuty? Czy taki wydatek może rozliczyć w kosztach firmy? Ile VAT-u można odliczyć? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do opracowania.

faktury elektroniczne

Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek składania wielu deklaracji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Od dnia 1 stycznia 2018 r. rejestry VAT powinny być prowadzone również wyłącznie w takiej formie. Czy kolejnym krokiem będą obowiązkowe faktury elektroniczne? Sprawdźmy!

Zakup środka trwałego sfinansowanego dotacją 11.09.49

Przedsiębiorca, który dokonał zakupu środka trwałego sfinansowanego częściowo z dotacji jest zobowiązany do prawidłowego uwzględnienia go w prowadzonych ewidencjach. W przypadku sprzedaży niezamortyzowanych środków trwałych, niezamortyzowana wartość będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Czy sprzedaż niezamortyzowanego środka trwałego zakupionego częściowo z dotacji będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości?

Przedawnienie straty podatkowej

Do niedawna sądzono, iż składniki majątku otrzymane w formie darowizny przyjęte do używania przed 01 stycznia 2018 mogą być rozliczane tylko na zasadzie kontynuacji amortyzacji określonej przez darczyńcę. My już wiemy, że jest inaczej. Po szczegóły zapraszam do poniższego wpisu.

Ślub z pracodawcą - jak to rozliczyć

Pracodawca zatrudnia narzeczoną w swojej działalności. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć się z narzeczoną, a jak z żoną? Czy rodzaj zawartej umowy ma znaczenie? W tym opracowaniu powiem, jak mogą rozliczyć się narzeczeni a potem małżonkowie, jeśli jedno z nich jest zatrudniającym, a drugie zatrudnianym.

Zmiany w KPIR od września

Od 15 września 2018 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPIR w nowym, nieco zmienionym kształcie. Jakie nowości wprowadzono i co zostało usunięte? We wpisie przedstawiamy zmiany w KPIR od września. Po informacje zapraszam do poniższego opracowania.

Pokaż więcej artykułów