Euruko 2017 – Sommary of Day 1 (part2)

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl):

Hej! Jesteśmy po pierwszym dniu konferencji. Jak wrażenie? Jakie takie główne punkty z dzisiejszego dnia wynieśliście?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl):

Dosyć fajna była prezentacja założyciela Ruby twórcy Yukihiro Matsumoto. Bardzo mi się podobała. Wskazała kierunek rozwoju języka i dla developera wydaję mi się to jest ważne, że taka osoba pojawiła się na tej konferencji. Bardzo mi się podobała ta prezentacja. Chyba najwięcej zapamiętałem akurat z tej.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, jakieś jeszcze inne prezentacje?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Była też prezentacja o Data Warehouse, o Shopify, o sposobach wyciągnięcia danych, które są potrzebne do różnych algorytmów właśnie dla wyciągnięcia takich danych na zewnątrz. Była też prezentacja o Distributed Systems..

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): A wracając do tych hurtowni danych jakoś wiesz w inFakcie można by tego użyć? Albo wyjaśniło Ci to sposób w jaki coś można by inaczej zrobić? Lepiej?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Wydaję mi się, że mieliśmy kilka razy, spotkaliśmy problemy, które dałoby się rozwiązać posiadając taki Data Warehouse, więc jak najbardziej widzę taką możliwość.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok. Jakaś jeszcze prezentacja ci zapadła w pamięć?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Też była fajna prezentacja o Distributed Systems od pracownika DigitalOcean. Pokazał w sumie wiele rzeczy, których już teraz używamy co jeszcze raz udowadnia, że robimy coś dobrze.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok. Matz tam wspomina o tym, że język jest wolny. Czy według Ciebie on jest wolny?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Nie. Próbowałem dzisiaj też dostać odpowiedź na takie pytania wiele razy i w sumie nikt mi nie udowodnił, że jest wolny bo nie jestem w stanie uwierzyć.. Jakby, jestem w stanie uwierzyć w takie sztuczne benchmarki widziałem to, ale w praktyce nie wiedziałem, żeby był wolny.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Nie spotkałeś się nigdy, że gdzieś się zwolniło to w jakimś momencie?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Bardziej, dużo bardziej zwalnia aplikację: zapytania do bazy, architektura i takie różne rzeczy, a niż tam język.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, ok. Radek, takie jakieś najważniejsze punkty z Twojej strony dzisiaj po pierwszym dniu konferencji? Zmęczony, nie zmęczony?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl):

Jasne, że zmęczony. Z mojej strony.. Ja mam taki punkt widzenia: im dłużej tam uczestniczę, im dłużej wykorzystuję obiekt do swojej pracy, im dłużej uczestniczę gdzieś tam w środowisku Ruby, im częściej jeździmy na jakieś konferencje przekonuję się, że Ruby ma szansę, a nawet idzie w kierunku języka, który może zostać wykorzystany do budowy systemów klasy enterprise. To jest odważne słowo, natomiast przez powiedzmy 25 lat Ruby utrzymał się na rynku. Były różne technologie. Nie oceniam, która jest lepsza, która mniej lepsza. Natomiast wiadomo, że się utrzymał i to znaczy, że ma sens, prawda? Nie jest to może technologia, która jest kluczem do przyszłości, ale..

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Takiej dalekiej przyszłości?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Tak, dalekiej przyszłości. Natomiast w moim przekonaniu ma duży sens zarówno sama technologia jak i jej używanie. Tutaj chociażby można by powiedzieć, że w kontekście rozwoju planowanego Ruby warto wspomnieć, że tam autor chce odpiąć tą łatkę słabego performance w Ruby i spowodować, żeby przyspieszył czterokrotnie w niedalekiej przyszłości.

Natomiast warto sobie zadać pytanie, czy to jest blokadą dzisiaj, ten performance, prawda? Często się mówi: „A, bo Ruby jest wolny.”. Natomiast czy my mieliśmy produkcyjne zdarzenie takie, gdzie faktycznie ten Ruby nie dał rady? Ja osobiście nie miałem, więc uważam że to nie jest jakiś tam minus jakby słaba strona. Natomiast warto sobie też przypomnieć w jakim celu powstał Ruby. Powstał przede wszystkim po to, aby wytwarzać oprogramowanie szybko i zwinnie i mi się to bardzo sprawdza.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ten cel jest dla Ciebie spełniony?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Jak najbardziej. Jestem w stanie..

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): I żeby to było przyjemne o czym też wspominał Matz.

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Tak. Jestem w stanie szybko wytwarzać oprogramowanie. Jest ono wysokiej jakości, a mi osobiście sprawia to przyjemność. Ta praca jest lekka. I myślę, że to jest ten cel, do którego się powinno stosować Ruby. No i ja jestem bardzo zadowolony. Nie mam zamiaru wychodzić.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, a czy Matz was przekonuje jako taki lider technologiczny? Czy można mu uwierzyć? Czy jakby ufacie mu, że: a) Ruby będzie rozwijalny, b) że to jest dzisiaj jak gdyby technologia, która ma sens?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Ja podchodzę do tego tak, że.. Nie wiem jak to zabrzmi, natomiast nie ufam osobom, tak. Technologia, wartość danej technologii nie jest dla mnie powiązana z kimkolwiek, z żadną osobą. Ona nie stoi za technologią. Wiadomo ktoś tworzy daną technologię, natomiast ja nie interpretuję tego w sposób taki, że czyjeś tam opinie bądź wyrażenia powodują coś, raczej weryfikuję technologię. Weryfikuję co ona potrafi i albo się nadaję albo się nie nadaję.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): No bo mnie to na przykład przekonuje. Mnie jakby Matz przekonuję do tego, że robi to 25 lat..

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Dokładnie. Bardziej przekonuję właśnie to, że technologia już jakby żyję 25 lat i on to podtrzymuję ten taki..

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Tak. Tylko, że on opisuję to co się dzieje. To jest to o czym ja mówię. Możesz sobie to zweryfikować. No to istnieję, oczywiście to jest jakby zasługa, natomiast to jest opis. Dalej to jest opis czegoś co jest faktem.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Tak, ale jakby ufam mu jako takiemu jakby liderowi tej technologii. Wydaje mi się, że bierze za nią odpowiedzialność. To jest taka jakby jedna rzecz. Nigdzie nie mówi, że nie doprowadza do jakiejś wojny. Mówi: „Tak. Są zarzuty, że Ruby jest wolny. Coś z tym robimy.” Są zarzuty, że nie ma jakichś tam features „Tak. Coś z tym robimy”. I to mnie bardzo przekonuje i uważam, że to jest taki jak, gdyby bardzo duży sens.

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Robi fajne prezentacje.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Robi fajne prezentacje i jakby nie zaognia.. Jak gdyby są takie prowadzone święte wojny pomiędzy tam zwolennikami języka A B C i technologii D, a to mnie jakby przekonuję, że tutaj jest wszystko tak jak gdyby na poziomie, to po pierwsze. I, że też dobrze się o tym komunikuje. I jak gdyby bardzo ważnym elementem wydaję mi się jest to, że się jakby komunikuje z tą społecznością.

Jestem na drugim EuRuKo i na drugim jest Matz.. Ale na trzecim jestem, tak, na trzecim jestem bo pierwszy w 2010 i na każdym wydaję mi się, że był Matz i jakby komunikuje potem co będzie, co było i jakie są jakby problemy. Taka transparentność, którą pokazuję. Wydaje mi się, że ona jest bardzo doceniana przez społeczność tego tam core teamu, ale też taką społeczność użytkowników Ruby , twórców gem’ów i tym..

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): W porządku..

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Jestem ciekawy też alternatywnej opinii, bo Matz wspominał o Ruby 3.0 i takiej najbliższej przyszłości języka i technologii. Natomiast jutro powinna być prezentacja o Ruby 4.0 and Beyond także jestem ciekawy alternatywnego punktu widzenia na temat przyszłości technologii.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok. A Radziu jakieś jeszcze..

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Ja jedno pytanie musze zadać. Czy Ty.. Bo mam takie wrażenie, że potrzebujesz tej osoby, która jest identyfikacją danej technologii. Potrzebujesz takiego zapewnienia albo formy komunikacji. To o czym ja mówię, że można sprawdzić zweryfikować. Tutaj widzę trochę inny punkt. Czy to jest spowodowane tym, że patrzysz na to przez pryzmat bardziej jako CTO, czy developer?

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Patrzę na to przez pryzmat trochę takie CTO, że to jest technologia, w którą warto.. W której jak gdyby czuję, że będzie stabilnie, że jakby dzięki tej technologii i zespołowi jestem w stanie dostarczyć tą wartość dla naszych klientów i jestem w stanie sprawić, że to będzie działać. Jestem przekonany wtedy o silnych podstawach.

Możemy jakby coś na tej technologii zrobić jakby dobrego, pewnie coś zepsuć, mieć jakby plusy i minusy, dostarczać lepsze lub gorsze oprogramowanie, ale te podstawy języka mamy dobre. No bo gdyby była technologia, z którą mam problem, nawet nie wiem jak dobrym zespołem byśmy tworzyli daną aplikację, no to gdzieś będzie się to tam sypać. Mnie bardzo przekonuje.

Przekonuje mnie to, że jest core team, który to rozwija i jest organizacja. To jest dla mnie ciekawe, że to jest taka niesformalizowana organizacja, ale to mnie przekonuje, że to ma sens i jakby jestem w stanie się pod tym podpisać i jakby opowiadać o tym dalej i też jakby zapewnić klientów, że technologia, w której dzisiaj jesteśmy osadzeni ona jest stabilna tam, jak gdyby z samego dołu.

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Jasne. Ok.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): A jakieś jeszcze inne prezentacje Ci dzisiaj zapadły w pamięć, które uważasz że..?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): To znaczy mam tutaj jakąś subiektywną wizję każdej z prezentacji, natomiast wolę opisać całokształt. Po prostu były, mówiąc wprost były po prostu prezentacje, które nie wniosły nic do mojego doświadczenia, ponieważ te tematy przerabiałem wiele lat temu. Tak więc było dosyć zróżnicowane. Mogę powiedzieć o ogóle.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, no bo jesteś już bardziej doświadczonym developerem, tak samo jak Dima. A dla początkującego developera? Uważacie, że dla osoby początkującej, czy taka konferencja wnosi dużo, mało, średnio?

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Myślę, że jak najbardziej ma sens. Warto pojechać, warto zobaczyć. Myślę, że na pewno wyniesie się wartość dodatnią bez względu na poziom doświadczenia.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok. Dima, co Ty myślisz?

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): No dokładnie. Właśnie ten przykład, że była cała prezentacja o technologiach, które znamy i używamy, tam systemy kolejkowania to według mnie dla osób, które nie wiedzą jak tego się używa to jest dobry start dlatego, żeby poznać i spróbować przynajmniej tam później. Uważam, że też wartość dodatnia na pewno jest.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Dobra. Dziękuję w takim razie.

Radek Rochmalski (Full Stack Developer, inFakt.pl): Dzięki.

Dima Boyko (Software Engineer, inFakt.pl): Dzięki.