Euruko 2017 Summary of day 1

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl):

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl):

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Piotrek, to Twoje pierwsze EuRuKo. Dzisiaj jesteśmy po pierwszym dniu. Jak wrażenia?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl):

Ja powiem może przewrotnie, że EuRuKo wcale nie jest konferencją tylko dla programistów Ruby. Zdecydowanie więcej można się było dowiedzieć o architekturze, o tym jak podejść do programowania, na co zwracać uwagę. Też były tematy DevOps, tematy światopoglądowe nawet się pojawiały, ale samego kodu w Ruby dużo nie było pokazane.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok. Na pierwszej prezentacji widziałeś twórcę języka Ruby. Pierwszy raz go widziałeś na żywo. Co sądzisz o nim?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): No myślę, że takie spotkanie z twórcą języka daję dobre wyobrażenie jak to czego używamy powstaje i skąd to się bierze. Myślę, że też jest ciekawe, jednak Ruby jest bardzo specyficznym językiem. Ciekawe jak to się ma w porównaniu z twórcami innych języków i czym się różni tak naprawdę.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, ale Ciebie on przekonał nie przekonał?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): Za językiem zawsze stoi community, które go rozwija, więc w tym sensie przekonał mnie. No myślę, dał mi jakieś takie wyobrażenie skąd to się bierze. No myślę, że nie jest takim typowym tam programistą nerdem, zamkniętym. Ma w sobie tak dużo, myślę elementów kultury japońskiej można powiedzieć, ale bardzo sprawia sympatyczne wrażenie.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, a pozostałe prezentacje? Jakaś ci szczególnie zapadła w pamięć?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): O ostatnich prezentacjach myślę, że można powiedzieć zależały bardzo też od prezentującego. Ktoś mógł mieć ciekawy temat i go nie uciągnąć. Były tematy, które wcale nie sprawiały takiego super wrażenia, ale były ciekawie zaprezentowane.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Jakaś jedna Ci zapadła w pamięć? Jakieś takie wiesz główne punkty?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): Myślę warto wspomnieć, na końcu była prezentacja twórcy Bundler’a, w pięć minut przedstawił ciekawy temat nowej wersji Bundler’a, nowego podejścia do Gemfile i było to zrobione tak, że wciągało. Rozmowa o nazwie plików była naprawdę ciekawa.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Forma Ci się podobała chyba..

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): Forma, ale też to, że krótko i treściwie wyjaśnił co, dlaczego i po co. Myślę, że ciekawa też była prezentacja o chwytliwym tytule dotycząca rzekomo skalowalnych systemów. W praktyce była prezentacja o zachowaniu w kryzysie aplikacji. No dała też wyobrażenie jak by był taki kryzys. Jakieś pomysły.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): F Jakiś jeden punkt co z niej zapamiętałeś? Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): No myślę, że ważne było, żeby „na gorąco” nie programować tylko fixować. To ciekawe podejście. Zawsze mi się wydawało, że problemy rozwiązywać trzeba dobrze, twórczyni uważa, że rozwiązanie problemu „na gorąco” nie będzie dobre.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Ok, a jak oceniasz po pierwszym dniu poziom? Czy to jest taki poziom bardziej dla początkujących, średniozaawansowanych, zaawansowanych? Jak to czujesz?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): Myślę, że dobór tematów jest bardzo właściwy. Przeplatają się prezentacje na poziomie wysokim i skomplikowanym i takie luźniejsze tak, żeby cały czas nie zamęczać odbiorców i są na różnym poziomie, tak można powiedzieć. Zależy to pewnie jak ktoś był wgryziony w dany temat. Myślę, że każdy coś dla siebie może ciekawego znaleźć.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Wybierasz się w następnym roku?

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): To możliwe. Myślę, że to ciekawe wydarzenie.

Sebastian Bobrowski (CTO inFakt.pl): Dzięki bardzo.

Piotr Bryniarski (Software Developer inFakt.pl): Dzięki.