post-company.php: 1933
(css?v.22.05.19_13.55.12')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Biznes w domu

Biznes w domu, czyli prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu, to świetny sposób na oszczędności w firmie. Takie rozwiązanie to nie tylko brak opłat za wynajem biura, ale także możliwość rozliczania części kosztów związanych z lokalem, co pozwala na obniżenie kwoty podatku dochodowego.

BIZNES W DOMU, A ROZLICZANIE KOSZTÓW

Zgłoszenie adresu jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej odbywa się już w trakcie wypełniania wniosku CEIDG-1 służącego zakładaniu firmy. Co istotne, już na tym etapie przedsiębiorca powinien racjonalnie ocenić, czy prowadzona przez niego działalność nie napotka w mieszkaniu istotnych ograniczeń np. w postaci braku magazynu na towar czy miejsca do spotkań z klientami. 

Przedsiębiorca wykorzystujący własne mieszkanie do prowadzenia działalności ma możliwość zaliczenia części wydatków z nim związanych do kosztów prowadzenia działalności. Jest to jednak możliwe dopiero od momentu wpisania wybranego adresu prowadzenia działalności do CEIDG. 


Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE WYDATKI ZWIĄZANE Z LOKALEM MOŻNA „WRZUCIĆ W KOSZTY”?

Najbardziej popularne opłaty, które zaliczane są przez przedsiębiorców prowadzących biznes w domu do kosztów firmy to m.in.:

  • czynsz,
  • opłata za wynajem,
  • opłaty za media.

Zdecydowanie najprostsza jest sytuacja, gdy przedsiębiorca posiada osobny lokal do celów biurowych. W takim wypadku, do kosztów działalności może on zaliczać wydatki w pełnej wysokości. 

Identycznie należy traktować wydatki związane z popularnymi biurami coworkingowymi, które oferują korzystanie z „biurka” w zamian za odpowiednią opłatę. Sprawa przedstawia się inaczej, gdy biuro firmy i powierzchnia mieszkalna to jedna nieruchomość, np. mieszkanie.

FIRMA I MIESZKANIE W JEDNYM

Aby rozliczać wydatki mieszkaniowe prowadząc biznes w domu i jednocześnie mieszkając w tym samym miejscu, konieczne jest oszacowanie, jaka część mieszkania jest przeznaczona wyłącznie na cele firmowe. 

Swoje wyliczenia wraz z motywacją trzeba pisać na odrębnym oświadczeniu i zachować w dokumentacji. Otrzymany ułamek stanowi wyznacznik zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Przykład: 

Na cele działalności gospodarczej przedsiębiorca przeznaczył pokój o powierzchni 20 m2. Całe mieszkanie ma 60 m2. W takim wypadku proporcja wynosi 1/3. W związku z tym przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu zalicza 1/3 wydatków na prąd, czynsz i ogrzewanie.

KOSZTY FIRMOWE A VAT

W większości przypadków koszty księguje się na podstawie faktur VAT, które stanowią podstawowy dowód zaistnienia transakcji. Tak też jest w przypadku kwot wynikających z faktur za media. Należy pamiętać, że ustalona proporcja odnosi się także do samego podatku VAT, co oznacza możliwość jego odliczenia tylko w danej części.

Inną kategorię kosztów stanowią wydatki dokumentowane za pomocą dowodów wewnętrznych, czyli takie, na które nie ma faktur. Mogą to być np. opłaty za czynsz, czy wynajem. Podstawą ich zaksięgowania jest najczęściej potwierdzenie zapłaty lub wyciąg bankowy.

Prowadząc biznes w domu warto pamiętać, że w przypadku mieszkania wynajmowanego, wymagane jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej w danym miejscu. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut wykorzystywania lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem.

BIZNES W DOMU? FIRMĘ ZAŁOŻĄ ZA CIEBIE PROFESJONALIŚCI Z INFAKTU

Myślisz o założeniu własnej działalności, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Zleć założenie firmy specjalistom z inFaktu, którzy świetnie orientują się w całym procesie i dopełnią za Ciebie wszelkich koniecznych formalności. 

Założenie firmy z inFaktem nie wymaga podpisu elektronicznego, ani wizyt w urzędach. Dzięki nam zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu! Nasi księgowi zadbają o wszystko. Najpierw wyjaśnią Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo, a następnie wypełnią formularze i złożą je we właściwych urzędach. 

Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. Prowadzisz biznes w domu? Zdecyduj się na inFakt!

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"