Przekazanie pojazdu do majątku prywatnego
Aby przekazać pojazd na cele osobiste należy sporządzić stosowne oświadczenie o wycofaniu samochodu z majątku firmowego i przekazaniu go na cele prywatne. Przekazanie samochodu do majątku prywatnego przedsiębiorcy jest obojętne podatkowo, taka czynność nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Z drugiej strony jeżeli pojazd nie został całkowicie zamortyzowany to w chwili przeniesienia samochodu do majątku prywatnego jego niezamortyzowana część nie będzie również zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.
Należy jednak pamiętać, że późniejsza sprzedaż samochodu, który w przeszłości stanowił środek trwały może powodować powstanie przychodu w zależności od czasu jaki upłynął od wycofania pojazdu. Jeżeli sprzedaż nastąpi w ciągu 6 lat od daty przekazania - jest to przychód z działalności gospodarczej. Natomiast po upływie 6 lat od daty przekazania - nie jest to przychód z działalności.
Przy sprzedaży samochodu wycofanego na cele prywatne, ale niezamortyzowanego całkowicie w działalności przedsiębiorca ma obowiązek wykazać przychód, ale ma także prawo powiększyć koszty uzyskania przychodów (w wysokości niezamortyzowanej części wartości samochodu). Oznacza to, że niezamortyzowana część wartości pojazdu staje się kosztem w chwili sprzedaży.
Nawet jeżeli osoba sprzedająca samochód nie prowadzi już firmy musi wykazać przychód z działalności gospodarczej. Rozliczenie sprzedaży wykazuje się wówczas w zeznaniu rocznym.
Jeżeli nie był odliczany podatek VAT od zakupu to można wycofać auto bez dodatkowych obowiązków względem podatku od towarów i usług.
W przypadku, gdy został odliczony podatek VAT przy wprowadzaniu samochodu jako środek trwały to przy przekazaniu pojazdu na cele prywatne powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT. Niezależnie od proporcji odliczenia VAT-u przy zakupie, wycofując pojazd z działalności należy naliczyć 23 % VAT-u. Podstawą opodatkowania będzie aktualna wartość pojazdu, tj. cena za jaką samochód ten aktualnie można by nabyć. W zależności od wartości początkowej samochodu, czasu użytkowania pojazdu i proporcji, w jakiej przysługiwało odliczenie VAT przy zakupie pojazdu może pojawić się jednak prawo do korekty nieodliczonego VAT-u od zakupu.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących sprzedaży samochodu lub innego składnika majątku zapraszamy do kontaktu. Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania.